Międzynarodowy Dzień Teatru

10:00

Kiedy

27.03 - 27.03.2019
godz.: 10:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Klub 13 Muz
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

Kategorie


Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie na całym świecie.

Program:

g. 11 – Niezobowiązujące konfrontacje teatralne
przybliżające zagadnienia teatralne m.in. dotyczące metod Konstantego Stanisławskiego czy Jerzego Grotowskiego. Różnorodność gry aktorskiej i pracy nad postacią skonfrontujemy w oparciu o teksty polskich autorów Józefa Tischnera czy Jerzego Pilcha, ale nie tylko. Tematy zagadnień teatralnych w oparciu o własne doświadczenia z teatrem Tomaszewskiego, Grotowskiego czy Grzegorzewskiego poprowadzi i zaprezentuje Adam Zych.
Adam Zych – obecnie aktor Teatru Polskiego, współpracował z Teatrem Współczesnym i Teatrem Krypta przy Zamku Książąt Pomorskich, aktorstwa uczył się we Wrocławiu, gdzie szczególny wpływ wywarły teatry pantomimy Tomaszewskiego czy teatr laboratorium Grotowskiego. Przez wiele lat współpracował z teatrami w całej Polsce i. Adam Zych chętnie współpracuje z młodzieżą. Prowadzi warsztaty teatralne z młodzieżą z XIII LO,
gdzie opiekę pedagogiczną sprawuje p. Wioleta Świtała.

g. 18:00 – Teatr Boscha – spektakl „Znikanie”
Jest to spektakl opowiadający o próbie teatralnej, poprzez który artyści starają się przybliżyć widzom postać wybitnego, ale mało znanego kompozytora polskiego – Tomasza Sikorskiego (19.05.1939 – 12.11.1988). Scenariusz powstał na motywach utworu Marty Sokołowskiej pt. „Holzwege” (Dialog nr 11, 2015 r.)

g.19:30 – Teatr Brama z Goleniowa – spektakl „Moja gra” oraz spotkanie z Danielem Jacewiczem i twórcami Teatru Brama.
Występuje: Nastia Miedviedieva. Reżyseria: Daniel Jacewicz. Czas trwania: 60 minut
Każdy ma jakąś grę, zabawę, która go inspiruje. Monodram w wykonaniu Anastazji Miedviedievy jest słodko-gorzką grą z własnym życiem, postanowieniami i celami. Świadomość własnych problemów staje się faktem sztuki. Nabierzmy dystansu i zobaczmy swoje cudowne ułomności. Nasz raj nie musi być smutny. Nie wszystko musi być poważne. Każda gra ma swoje zasady. Jest tylko pusta przestrzeń i my, ci którzy grają. Warto zagrać, by zmienić perspektywę. Spektakl „Moja gra” jest autorską wypowiedzią, która w zabawny i lekki sposób opowiada o trudach wyborów. Jest to wyjątkowe i zwyczajne spotkanie reżysera i aktorki, spotkanie doświadczeń i wrażliwości dwójki ludzi. Premiera spektaklu odbyła się w styczniu tego roku.

Źródło: Organizator