Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie

10:00

Kiedy

01.06 - 01.06.2019
godz.: 10:00

Gdzie

Parafia Ewangelicko - Augsburska
ul. Energetyków 8
Szczecin

Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie

Tegoroczne Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie połączone będą z odsłonięciem „Pomnika Tolerancji” przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczecinie. Pomysłodawcą jest niemiecki artysta mieszkający w Wiesbaden Karl-Martin Hartmann. Dotychczas ten bardzo charakterystyczny pomnik w postaci wysokiego słupa, wykonanego z czerwonego szkła, na którym wypisane są cytaty o tolerancji, został postawiony w Holandii, Izraelu, USA, Estonii oraz Niemczech. Szczecin będzie drugim po Wrocławiu miastem w Polsce, które zostanie uhonorowane tym wyróżnieniem. Pomnik Tolerancji jest symbolem współpracy ekumenicznej, międzynarodowej i wielokulturowej, którą charakteryzuje się dane miejsce. Cieszymy się, że działalność parafii ewangelickiej została zauważona, co zapewne związane jest również z spostrzeganiem Szczecina jako miasta otwartego. Tematy referatów nie są tym razem ściśle związane z samą postacią Bonhoeffera. Tolerancja jednak, rozumiana jako otwarcie się na drugiego człowieka, inną kulturę i inny sposób wyrażania podobnych wartości, była Bonhoefferowi bardzo bliska. Z każdej podróży wracał ubogacony o nowe doświadczenia, wynikające z uważnego przysłuchiwania się innym ludziom. Potrafił jednak zauważyć krzywdę, jaką człowiek zadaje drugiego tylko dlatego, że jest „inny”. Stawał w obronie uciskanego zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i we własnym kraju.

SOBOTA 01 czerwca

10.00 Polsko – niemieckie spotkanie w Ogrodzie Ciszy i Medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera” w Szczecinie – Zdrojach ul. Jabłoniowa
11.15 Kawa w Domu Bonhoeffera na ul. Energetyków 8
11.45 Odsłonięcie „Pomnika Tolerancji” na terenie parafii
przy ul. Energetyków 8
12.30 Rozpoczęcie seminarium
12.45 Wykład Klausa Endtera z Wiesbaden
„Tolerancja w wielokulturowym i wieloreligijnym świecie”
13.30 Wykład ks. dra Grzegorza Giemzy „Zobaczyć w drugim człowieka – współpraca ekumeniczna w ramach projektu {Gościnny Kościół}”
14.15 Dyskusja i podsumowanie
15.15 Poczęstunek
16.30 Koncert „Sacrum w epokach” w Kościele Świętej Trójcy (Wykonawcy Paweł Jakub Wojtasiewicz – kontratenor, dr Agnieszka Roguska – klawesyn)
18:00 Zakończenie

NIEDZIELA 02 czerwca

10.00 Polsko – niemieckie nabożeństwo w Kościele Świętej Trójcy w Szczecinie, ul. Energetyków 8

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interregg VA Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandemburgia/Polska w Euroregionie Pomerania” oraz ze środków Urzędu Miasta Szczecin

/Wydarzenie dodane przez Użytkownika/