Michał Urbaniak Jazz & Rap + Eskaube i Tomek Nowak Quartet feat. Mr Krime

19:00

Kiedy

08.12 - 08.12.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 50-100 zł
Kup bilet

Gdzie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
Małopolska 48
Szczecin

Michał Urbaniak Jazz & Rap + Eskaube i Tomek Nowak Quartet feat. Mr Krime

„Jazz pod Choinkę” to projekt Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego pomyślany został jako doroczny koncert gwiazdy polskiego jazzu, który ma być swoistym prezentem dla mieszkańców Szczecina w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Koncerty z tego cyklu odbywają się już od 2013 roku. Zawsze w połowie grudnia organizatorzy zapraszają gwiazdę polskiego jazzu z założeniem, że przedświąteczna gorączka i bieganina nie powinna publiczności przeszkodzić w odbiorze dobrej muzyki jazzowej.

Dotychczas w koncertach, które odbywały się w Trafostacji Sztuki w Szczecinie w ramach cyklu „Jazz pod Choinkę” wystąpili Paweł Kaczmarczyk ze swoim autorskim zespołem Audiofeeling Trio (2013) – jeden z najbardziej zdolnych pianistów nowego polskiego jazzu, Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet (2014) – nestor i niezaprzeczalnie lider i nauczyciel kilku pokoleń polskich muzyków jazzowych, Zbigniew Namysłowski Quartet-  legenda i gwiazda polskiego saksofonu (2015), a w 2016 roku pierwsza dama polskiej wokalistyki Krystyna Prońko. W 2017 roku pod choinkę, do Sali Kameralnej w Filharmonii w Szczecinie organizatorzy zaprosili jedną z najlepszych, najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu – pianistę, organistę, kompozytora i lidera wielu zespołów Wojciecha Karolaka.

Michał Urbaniak – saksofonista, skrzypek jazzowy, kompozytor i aranżer. Występował w zespołach Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy i Milesa Daviesa. Od wielu lat prowadzi własne zespoły o różnych składach osobowych.

Urodził się w 1943 roku w Warszawie. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi. W tym czasie współpracował z amatorskim zespołem dixielandowym Tiger Rag. Na saksofonie nauczył się grać samodzielnie. W 1961 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego.

„Jak ktoś ma talent, to szkoła mu nie zaszkodzi, nauczy czytania i pisania nut – mówił Urbaniak w wywiadzie z Karolem Sakosikiem – ale muzyki nie nauczy. Przy muzyce rytmicznej rzemiosło jest przydatne, ale tylko w niewielkim stopniu. Bardziej potrzebne są serce, dusza, talent i pasja”.

Nawiązał wówczas współpracę z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego Jazz Rockers, w którym debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej „Jazz Jamboree” w Warszawie w 1961. W 1962 wraz z kwintetem The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego wyjechał do Stanów Zjednoczonych na koncerty w klubach jazzowych. Podczas tego pobytu występowali także na festiwalach jazzowych w Newport i Waszyngtonie. W latach 1962-64 grał w Kwintecie Krzysztofa Komedy. W 1965 wystąpił w filmie Jazz aus Polen, zrealizowanym przez Joachima Berendta dla telewizji zachodnioniemieckiej. W latach 1965-68 przebywał za granicą, głównie w Skandynawii, gdzie nagrywał i współpracował z tamtejszymi muzykami.

W latach 1975-89 prowadził zespół The Michal Urbaniak Fusion, w którym grali młodzi amerykańscy muzycy, m.in.: Kenny Davis, Tom Guerin, Harold Williams, Ronnie Burrage, Joe Caro, Basil Farrington, Gerald Brown, Bernard Wright i Steve Jordan. Nagrywał z nim płyty, koncertował w renomowanych klubach jazzowych Village Vanguard i Village Gate, salach koncertowych (np. Carnegie Hall), jak również na najważniejszych festiwalach w Nowym Jorku, Newport i Waszyngtonie. Wielokrotnie występował w Europie – tournées po Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Szwecji. Wśród muzyków, z którymi współpracował, znalazły się największe sławy jazzu – m.in. George Benson, Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Billy Cobham, Joe Zawinul, Ron Carter, Stéphane Grappelli oraz Miles Davis (zaprosił go do projektu „Tutu”).

Po trzynastu latach nieobecności w 1986 przyjechał do Polski i wystąpił na „Jazz Jamboree”, prezentując swój amerykański zespół Michal Urbaniak Constellation. Od tego momentu utrzymuje z krajem stały kontakt – m.in. w 1989 wystąpił na koncercie „Komeda żywy”, w 1991 na „Jazz Jamboree”, w 1992 na Festiwalu „Jazz nad Odrą”, w 1994 na benefisie Zbigniewa Namysłowskiego.

Michał Urbaniak komponuje również muzykę do spektakli teatralnych, filmów i programów telewizyjnych zrealizowanych w kraju oraz za granicą. W 1999 roku otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „Dług” w reż. Krzysztofa Krauzego, a w 2002 roku za muzykę do filmu „Eden” w reż. Andrzeja Czeczota na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wielokrotnie zwyciężał w plebiscytach polskich i zagranicznych pism muzycznych – w latach 1962-63 zajął II miejsce w ankiecie czytelników pisma „Jazz” w kategorii saksofon tenorowy, w ankiecie pisma „Down Beat” w 1975 został zwycięzcą w wyborze krytyków w kategorii talent zasługujący na szersze uznanie, w 1976 zajął II miejsce jako skrzypek jazzowy, w 1992 jego nazwisko znalazło się wśród największych sław jazzu w pięciu kategoriach: album roku (II miejsce), muzyk roku (V miejsce), jazz electronic combo (V miejsce), kompozytor (IX miejsce) i skrzypek (IV miejsce). Również wielokrotnie wybierany był skrzypkiem roku w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

W 2012 roku Urbaniak zadebiutował jako aktor, wystąpił w filmie „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Za swoją rolę został nawet nagrodzony – otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Black Nights Film Festival w Tallinie.

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet feat. Mr Krime to jedyny w kraju zespołu łączący w sposób permanentny jazzowe improwizacje na najwyższym poziomie ze świetnymi rapowanymi tekstami w języku polskim. Zespół jest po wydaniu swojej drugiej płyty ‚Tego Chciałem’ (For Tune), która, podobnie jak debiut była entuzjastycznie komplementowana m.in. przez Michała Urbaniaka, Adama Barucha i Vitolda Reka. 2-gi rok z rzędu podwójni zwycięzcy (głosami słuchaczy i czytelników) plebiscytu Jazz 2016 Jazzpress i RadiaJAZZ.FM w kategoriach: „polska jazzowa płyta roku” i „polski jazzowy zespół roku”.

Tomek Nowak – trąbka, lider zespołu – współpracownik Nigela Kennedy i Jarosława Śmietany, a także muzyków z zespołu Amy Winehouse. Wykładowa akademicki, ceniony sideman. Obecnie współpracuje również z Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy) i Karimem Martusewiczem (Voo Voo) w projekcie Akustyk Amigos.

Kuba Płużek – autor debiutu roku „First Album” wg. Gazety Wyborczej, finalista Montreux Piano Competiton i Nottingham International Jazz Piano Competition, zwycięzca Jazz Juniors, nominowany do Fryderyka jako Jazzowy Debiut Roku 2014.

Alan Wykpisz – kontrabas – członek zespołu High Definition Quartet, z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014 w kategorii Jazzowy Debiut za płytę pt. „Hopasa”. Jest stypendystą Ministra Szkolnictwa Wyższego, laureatem zarówno indywidualnym jak i zespołowym takich konkursów jak: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen czy Krokus Jazz 2011.

Filip Mozul – perkusja – kultowa postać na krakowskiej scenie, muzyk sesyjny z doświadczeniem w nowojorskich studiach nagraniowych. Współpracuje między innymi z Agressiva 69.

Eskaubei (Bartłomiej Skubisz) pionier łączenia hip hopu z muzyką improwizowaną, związany ze sceną hip hopową od początków jej kształtowania się w Polsce, współpracował między innymi z artystami: Zbigniew Jakubek, Ten Typ Mes, Dj Eprom, Te Tris, Bernard Maseli i wielu innych.

Z zespołem występuje również znany polski Dj Mr Krime (Wojciech Długosz). Urodził się w 1978 roku w Krakowie. W wieku siedmiu lat zaczął naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Był wierny tym instrumentom przez 12 lat. Jako didżej i producent jest obecny na scenie już od połowy lat 90., był pionierem polskiego turntablismu. Jest dwukrotnym mistrzem Europy Wschodniej (2001, 2002) w konkursie Vestax Extravaganza, zwyciężył także w pierwszych mistrzostwach Polski ITF (Międzynarodowej Federacji Turntablismu) w 2003 roku. Jest absolwentem Red Bull Music Academy 2001 w Dublinie. Kolekcjonuje płyty, prowadzi warsztaty dla młodych adeptów didżejowania.

Źródło: Organizator

Kup bilet