Meisinger Music Festival – „Revolution” Janoska Ensemble

19:00
Meisinger Music Festival
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Kiedy

18.09 - 18.09.2019
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 45 zł - 65 zł

Gdzie

Filharmonia im. M. Karłowicza
Małopolska 48
Szczecin

Meisinger Music Festival - „Revolution” Janoska Ensemble

Fot. Materiały promocyjne organizatora

Zespół składa się z:
Ondrej Janoska – skrzypce,
František Janoska – fortepian
Roman Janoska – skrzypce
Julius Darvas – kontrabas

PROGRAM „Revolution”:
Wolfgang Amadeus MOZART Overture to „The Marriage of Figaro” K 492
Pyotr Ilych TCHAIKOVSKY Melody in E flat major op. 42/3 (Souvenir d’un lieu cher)
Roman JANOSKA Hello, Prince!
John LENNON, Paul McCARTNEY Yesterday
Henri WIENIAWSKI Thème original varié op. 15 for violin and piano

Przerwa

Fritz KREISLER Prelude and Allegro in the style of Gaetano Pugnani
Johann Sebastian BACH Air (Overture / Orchestral Suite No. 3 in D major BWV 1068)
František JANOSKA Leo’s Dance
John LENNON, Paul McCARTNEY Let it be
František JANOSKA Cole over Beethoven (after themes by Ludwig van Beethoven and Cole Porter)

Muzyczna pasja. Te słowa chyba najlepiej podsumowują artyzm i kunszt z którym Janoska Ensemble szybko zyskał międzynarodową sławę. Stało się tak nie tylko z powodu doskonałej techniki gry całego zespołu. Podczas każdego występu tych czterech artystów olśniewa publiczność swoją muzykalnością i ogromnymi rezerwami kreatywnej energii. Uważają to za osobiste wyzwanie, aby spełnić oczekiwania swoich fanów.

Prawdziwa sztuka nie zna granic, a muzyka trzech braci z Bratysławy – Ondreja, Františka i Romana Janoski i ich szwagra z Juliusa Darvasa, udowadnia to w niezwykły sposób: ich twórczość muzyczna oparta o klasyczne wykształcenie radośnie harmonizuje lub barwnie kontrastuje z muzyką innych gatunków – od jazzu i muzyki latynoskiej po muzykę pop. Konsekwencją tego nie jest mieszanka stylów, ale twórcza synteza tworząca Janoska Style.

Ten styl, oprócz wrodzonego ducha, wymyka się opisowi słowami. Janoska Style nie jest czymś statycznym, jest spontanicznym zjawiskiem. Zespół w znakomity sposób nawiązuje kontakt z publicznością, prowadząc słuchaczy poprzez muzyczne style i gatunki. Słuchanie tego zespołu jest nieodpartą przyjemnością.

Nie ma szablonu, żadnej ustalonej formuły dla fenomenu, talentu i wyobraźni Janoska Ensemble, a Janoska Style to znacznie więcej niż „dźwięk”, to „muzyka do przeżycia” – trzeba jej słuchać i czuć ją na żywo.

A wszystko to za sprawą kreatywności czworga muzyków, która sprawia, że wykonywane przez nich utwory rozwijają się w nowych, ekscytujących kierunkach na każdym koncercie. Od wirtuozowskich pojedynków skrzypcowych pomiędzy braćmi, po muzykę melancholijną i pełną tęsknoty. Wtedy dwoje skrzypiec łączy się w jeden instrument, który czuje i śpiewa jednym głosem. Ondrej wyjaśnia, skąd bierze się ta urzekająca, czasami wzruszająca zdolność – to rodzinna tradycja. „Odkąd byliśmy dziećmi, każdego dnia tworzyliśmy muzykę, najlepiej razem. Jesteśmy tak blisko muzycznie, że często wyczuwamy, co ma zamiar zagrać drugi! „

Tę trójkę braci wspaniale uzupełnia Julius Darvas. Podobnie jak pozostali członkowie zespołu, jest wykształcony klasycznie. Podczas jednego z wywiadów powiedział: „Chcemy przywrócić klasykom utraconą sztukę improwizacji, którą każdy barokowy muzyk uznawał za oczywistą.”

Pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Janoska Style” (Deutsche Grammphon, 2016) od razu pokryła się złotem. Dotychczas wystąpili już na czterech kontynentach i stale rozwijają nowe projekty. Wielokrotnie występowali ze znanymi europejskimi orkiestrami.

O ich randze niech zaświadczą słowa wielu autorytetów muzycznych z całego świata, takich jak wybitny dyrygent Christoph Eschenbach który o nich powiedział:

„Janoska Ensemble to absolutnie wyjątkowy zespół grający znakomity repertuar. Są oni dla mnie prawdziwym odkryciem i jestem pewien, że jeszcze wiele o nich usłyszymy.”

Teraz, po tym wprowadzeniu, podczas tego wieczoru proszę spodziewać się nie tylko niezwykłej precyzji, wirtuozerii, spontanicznej i porywającej gry, ale także tego, że salę koncertową opuszczą Państwo zainspirowani, zregenerowani i z uśmiechem radości na twarzach.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Infoludek.pl

Meisinger Music Festival
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Źródło: Meisinger Music Festival