Marsz Duchów Drzew

16:45
Marsz Duchów Drzew
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Kiedy

30.11 - 30.11.2019
godz.: 16:45

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Plac Odrodzenia
Plac Odrodzenia
Szczecin

Kategorie


Marsz Duchów Drzew

Fot. Materiały promocyjne organizatora

O tym, że drzewa wpływają niezwykle korzystnie na klimat, powietrze, retencję i czystość wód gruntowych, oszczędność energii – zaczęto już mówić głośno w sytuacji nadciągającej katastrofy klimatycznej. Ale to nie wszystko. Wycinając drzewo, pozbywamy się części historii naszego terenu, traci on tożsamość ugruntowaną przez lata, co wiele osób bardzo przeżywa emocjonalnie. Eliminujemy ze środowiska wiele innych organizmów związanych bezpośrednio z tym drzewem (ptaków, owadów i innych bezkręgowców, grzybów – w tym porostów). Siejemy spustoszenie w naszej życiowej przestrzeni. Tereny zadrzewione przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu, napięcia, przemocy i agresji, drzewa przyczyniają się do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, a więc przynoszą korzyści społeczne i zdrowotne. Miasta powinny więc traktować drzewa jako publiczną infrastrukturę zdrowotną.

Tymczasem w Szczecinie obserwujemy od wielu lat niezwykle silną tendencję do usuwania drzew, w tym wiekowych oraz okazałych. Niemal każda miejska inwestycja wiąże się z rzezią drzew, dodatkowo wiele z nich nie przeżywa jej z uwagi na barbarzyńskie traktowanie w procesie budowy. Zbulwersowani planowanymi wycinkami w ul. Piłsudskiego, pl. Szarych Szeregów i al. Wojska Polskiego, tragicznym losem lip na terenie LO nr 9 oraz chcąc upamiętnić tysiące drzew wyciętych w okresie ostatnich dekad na obszarze naszego miasta: bo „kolidowały z inwestycją”, bo „zagrażały bezpieczeństwu” – zorganizowany został Marsz Duchów Drzew. Będzie symbolem wszystkich lip, klonów, kasztanowców, jarząbów, platanów, dębów, wierzb, topoli, itd., które zostały poświęcone w imię rozwoju. Rozwoju ukierunkowanego na ilość, nie na jakość życia szczecinian.

Start: pl. Odrodzenia. Trasa poprowadzi wzdłuż ul. Piłsudskiego – p. Szarych Szeregów – wzdłuż al. Wojska Polskiego do pl. Zwycięstwa. Dla 20 osób przygotowane są specjalne kreacje artystyczne.

Źródło: Organizator