Marcin Dylla

18:00
Marcin Dylla
Fot. Zamek Książąt Pomorskich

Kiedy

07.04 - 07.04.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Bilety wyprzedane

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Marcin Dylla

Marcin Dylla przez wielu krytyków muzycznych i melomanów zaliczany jest do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej liczbie zdobytych nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach gitarowych w Europie i USA.

Wielokrotnie był honorowany nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii otrzymał nagrodę krytyków muzycznych – Złotą Gitarę – dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.

Jego płyta CD nagrana dla wytwórni Naxos znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów tej firmy w roku 2008. Płyta DVD „Wawel o zmierzchu” została nominowana do nagrody Fryderyki w roku 2010.

Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus – Wiedeń, Musikverein – Wiedeń, Auditorio Nacional – Madryt, Concertgebouw – Amsterdam, Filharmonia – St. Petersburg, Tschaykovsky Hall – Moskwa, National Concert Hall – Taipei, Kleinhans Music Hall – Buffalo N.Y, Carnegie Hall – Nowy Jork.

Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60. miastach USA, Kanady i Meksyku.

Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie”.

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary Wandy Palacz.

Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Prof. Oscara Ghiglii, Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem Prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem Prof. Carlo Marchione.

W 2016 roku pełnił zaszczytną funkcję profesora gościnnego na Uniwersytecie w San Francisco. Obecnie wykłada na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz na Uniwersytecie w Münster.

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich