23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”

10:00

Kiedy

08.07 - 14.07.2019
godz.: 10:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Nowogardzki Dom Kultury Kino Orzeł
Pl. Wolności 7
Nowogard

23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”

Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” to artystyczne wydarzenie, święto twórców i widzów. Podczas festiwalowego tygodnia oglądać będzie można najważniejsze i starannie wyselekcjonowane filmowe wydarzenia. Całodniowe pokazy startować będą z samego rana, a kończyły  będą się tuż po północy. Nowogard przez cały tydzień tętnił będzie filmowym i artystycznym życiem.

W ostatnich latach „Lato z Muzami” odwiedzili m.in. Jowita Budnik, Joanna Kos-Krauze, Andrzej Seweryn, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz, Paweł Domagała, Piotr Dumała, Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Adam Guziński, Marcin Borchardt,  Małgorzata Bogdańska, Marek Koterski, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Zaorski, Wojtek Smarzowski, Wojciech Mecwaldowski, Leszek Dawid, Ewa Skibińska i wielu innych wybitnych twórców kina. W tym roku także spodziewana jest wizyta zacnych gości reprezentujących polską kinematografię.

Zgodnie z tradycją ostatnich lat festiwal otworzy monodram jednej z najpopularniejszych polskich aktorek, a nasze wydarzenie zakończy koncert zespołu jazzowego, pod kierunkiem wybitnego polskiego kompozytora muzyki filmowej. Jak co roku ceniony reżyser otrzyma Laur Cisowy za swoje artystyczne osiągnięcia.

Festiwalowe wydarzenia tegorocznego „Lata z Muzami” podzielone są na dwie zasadnicze części. Od poniedziałku do czwartku (8-11 lipca) pojawią się pierwsi goście, pokazane zostaną znakomite filmy kinematografii światowych, odbędzie się konkurs filmowy i warsztaty. Tradycyjnie główne dni festiwalowe będą miały miejsce w weekend i w tym roku będą to dni 12-14 lipca. Nasz program skupi się wtedy na propozycjach polskiej kinematografii, na spotkaniach ze znakomitymi twórcami i warsztatach rozwijających artystyczne umiejętności.

Bardzo ważną częścią programu, jak co roku, będą codzienne poranne pokazy filmów dla dzieci. Dodatkowo podczas finałowego weekendu, dzieci będą mogły wziąć udział także w warsztatach przygotowanych przez Ligę Superbohaterów. Grupa animatorów ze Szczecina będzie zabawiała młodą publiczność, także przed i po codziennych filmowych seansach. Młodzież z Nowogardu i okolic będzie mogła wziąć udział w tworzeniu „Gazety Festiwalowej”, a warsztaty dziennikarskie poprowadzą specjaliści w tej dziedzinie.

Filmowe prezentacje od poniedziałku do czwartku będą miały miejsce codziennie o 10:00 (dla najmłodszych), 13:00, 15:30 i 18:00 (dla widzów ciekawych, co proponują dziś światowe kinematografie) oraz o 22:00 (nocne plenerowe pokazy filmów popularnych, znanych i lubianych). Podczas finałowego weekendu do filmowych propozycji dołączą wydarzenia muzyczne i specjalne, a godziny seansów na tę okoliczność zostaną zmienione.

Bardzo ważnym dla festiwalu jest coroczny już konkurs Filmowa Młoda Polska, w trakcie którego zaprezentujemy kilkanaście najnowszych krótkometrażowych polskich filmów fabularnych. Jury przyzna nagrodę Grand Prix o wartości 2500 złotych. Otwarte seanse dla publiczności z udziałem jury odbędą się w dniach 10 i 11 lipca.

W trakcie festiwalu nie zabraknie także koncertów, wystaw, występu teatralnego i kabaretowego, co oznacza wizytę w Nowogardzie licznych artystów różnych dziedzin sztuki. Przez te dni goście i uczestnicy „Lata z Muzami” będą integralną częścią przestrzeni miejskiej Nowogardu.

W ramach festiwalu „Lato z Muzami” odbędą się:

  • filmowe wydarzenia i spotkania z gośćmi
  • wieczorne pokazy w plenerze
  • przegląd filmów dla dzieci
  • konkurs filmów krótkometrażowych „Filmowa Młoda Polska”
  • warsztaty dziennikarstwa filmowego dla młodzieży
  • warsztaty z Ligą Superbohaterów dla dzieci
  • koncerty muzyczne, występy artystyczne, kabaretowe i teatralne

PROGRAM WYDARZEŃ:

PONIEDZIAŁEK, 8 LIPCA 2019

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł

10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł

13:00 AGA (Bułgaria/Niemcy/Francja 2018, 96’)

REŻYSERIA: Milko Lazarow OBSADA: Michaił Aprosimow, Feodosia Iwanowa, Galina Tichonowa

Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji „Aga” jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami, pod stertą futer, starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości. Teraz czyste niebo nad ich głowami przecinają bowiem samoloty, zwierzęta przetrzebiono. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się bolesne wspomnienie tytułowej Agi – córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca pięknego mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł

16:00 GIRL (Belgia/Holandia 2018, 105’)

REŻYSERIA: Lukas Dhont OBSADA: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart

„Girl” Lukasa Dhonta to subtelny portret dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka. Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami.

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł

19:00 KAFARNAUM / CAPHARNAUM (Liban/USA/Francja 2018, 121’)

REŻYSERIA: Nadine Labaki OBSADA: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez kafarnaum (słowo to oznacza „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”) nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, ile chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Dystansu wobec opowiedzianej w „Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ NOSOWSKĄ Z POLSKIEGO CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ.

KINO W PLENERZE | Plac Wolności

22:00 NAJLEPSZY (Polska 2017, 104’)

REŻYSERIA: Łukasz Palkowski OBSADA: Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos

Twórca filmu „Bogowie”, Łukasz Palkowski, znów sięga po życiorys niezwykłej osoby – człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna. Bohaterem filmu „Najlepszy” jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce do dziś pozostaje praktycznie nieznany. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

WTOREK, 9 LIPCA 2019

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł

10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł | PREMIERA W REGIONIE

13:00 GRANICA / GRANS (Szwecja/Dania 2018, 101’)

REŻYSERIA: Ali Abbasi OBSADA: Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Akerblom

Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy. To nie będzie zwyczajne love story.

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł

16:00 ZŁODZIEJASZKI / SHOPLIFTERS / MANBIKI KAZOKU (Japonia 2018, 121’)

REŻYSERIA: Hirokazu Koreeda OBSADA: Lily Franky, Sakura Ando, Mayu Matsuoka

„Złodziejaszki” to historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny, żyjącej na przedmieściach Tokio. Utrzymują się z najróżniejszych dorywczych zajęć oraz drobnych kradzieży. I choć ledwo wiążą koniec z końcem, gdy pewnego dnia w ich życiu pojawia się bezdomna dziewczynka, bez wahania decydują się zapewnić jej dach nad głową. To początek wydarzeń, które odsłonią skrywane tajemnice z przeszłości rodziny.

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł | RE-PREMIERA W REGIONIE

19:00 HALKA (Polska 1929/32, 88’)

REŻYSERIA: Konstanty Meglicki OBSADA: Zorika Szymańska, Harry Cort, Helena Zahorska

Jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki. Film Konstantego Meglickiego nie jest jednak jej wierną adaptacją. Jerzy Braun wykorzystał w scenariuszu jedynie główne motywy libretta. Film zrealizowano w roku 1929, jeszcze w epoce kina niemego, ale już u progu dźwiękowego. W kinach był wyświetlany w tym czasie z ilustracją „śpiewno-muzyczną” nagraną na płytach gramofonowych. Wykorzystywano głównie nagrania w wykonaniu wybitnych artystów operowych: Matyldy Polińskiej-Lewickiej i Ignacego Dygasa.

W 1932 roku producent filmu, Wojciech Błaszczyk, zdecydował się Halkę przemontować i udźwiękowić ją „na stałe”. Arie Jontka zaśpiewał Władysław Ladis, brat Jana Kiepury, Halki zaś – Zuzanna Karin, młoda, dobrze zapowiadająca się śpiewaczka. W nagraniu wziął także udział chór Opery Warszawskiej.

POKAZ Z OKAZJI 200. URODZIN STANISŁAWA MONIUSZKI POPRZEDZI SPECJALNA PRELEKCJA PRZYGOTOWANA PRZEZ KATARZYNĘ WAJDĘ Z FILMOTEKI NARODOWEJ – INSTYTUTU AUDIWIZUALNEGO.

KINO W PLENERZE | Plac Wolności

22:00 BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA (Polska 2012, 98’)

REŻYSERIA: Anna Wieczur-Bluszcz OBSADA: Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Marcin Korcz

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera, miejscowego rolnika, zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

„Być jak Kazimierz Deyna” to uniwersalna opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu. Postać Deyny jest w filmie mitem, pretekstem, aby opowiedzieć o dojrzewaniu głównego bohatera, który rodzi się w PRL-u, dorasta w burzliwych czasach transformacji, by w nowe tysiąclecie wejść już jako dorosły mężczyzna. I chociaż Kazik nigdy nie zostanie piłkarzem, postawa i niezłomność Kazimierza Deyny pozostają dla niego życiowym drogowskazem.

ŚRODA, 10 LIPCA 2019

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł

10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW

KONKURS | Kino Orzeł

13:00 FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK 1: KOBIETA (108’)

UKĄSZENIE Polska 2019/24 min/reż. Helena Oborska/Szkoła Filmowa w Łodzi

BABA JOGA Polska 2018/31 min/reż. Michalina Przewdzing/AMA Film Academy

PUSTOSTAN Polska 2019/29 min/reż. Agata Trzebuchowska/Studio Munka-SFP

ELIZABETH Polska 2018/24 min/reż. Wojciech Klimala/WRiTv UŚ

KONKURS | Kino Orzeł

16:00 FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK 2: RODZINA (116’)

BLISCY Polska 2018/14 min/reż. Zofia Kowalewska/Szkoła Filmowa w Łodzi

OKNO Z WIDOKIEM NA ŚCIANĘ Polska 2019/29 min/reż. Kobas Laksa/Studio Munka-SFP

TAK JEST DOBRZE Polska 2019/23 min/reż. Marcin Sauter/Studio Munka-SFP

RUDY Polska 2019/30 min/reż. Karina Węgiełek/Warszawska Szkoła Filmowa

KAMUFLAŻ Polska 2018/20 min/reż. Aleksandra Świerk/ SHIPsBOY

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł

19:00 OBRAZY BEZ AUTORA / WERK OHNE AUTOR (Niemcy/Włochy 2018, 188’)

REŻYSERIA: Florian Henckel von Donnersmarck OBSADA: Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch

Film nominowany do dwóch Oscarów 2019 (w kategoriach Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz Najlepsze Zdjęcia) i doceniony na zeszłorocznym MFF w Wenecji (nagrody Arca CinemaGiovani i Leoncino d’Oro Agiscuola).

Młody niemiecki malarz Kurt Barnert uciekł z Niemiec Wschodnich i obecnie mieszka w Niemczech Zachodnich. Tam stara się utrzymać ze swojej działalności artystycznej, co jest o wiele trudniejsze, niż oczekiwał. Wkrótce Kurt zakochuje się w pięknej Ellie, co mogłoby przynieść mu ukojenie, gdyby nie to, że jej rodzina skrywa pewną mroczną tajemnicę, związaną z losami głównego bohatera… Co więcej, pomimo zmiany otoczenia, artystę wciąż dręczą wspomnienia z dzieciństwa, które przypadło na czasy rządów nazistów i reżimu NRD.

SEANS FILMOWY DEDYKOWANY UCZESTNIKOM 22. PLENERU MALARSKIEGO

KINO W PLENERZE | Plac Wolności

22:00 SERCE, SERDUSZKO (Polska 2014, 114’)

REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski OBSADA: Marysia Blandzi, Julia Kijowska, Marcin Dorociński

Maszeńka marzy o karierze primabaleriny. Pewnego dnia ucieka z domu dziecka, a w ślad za nią rusza Kordula, jej ekscentryczna opiekunka i miłośniczka tatuaży. Razem przemierzają całą Polskę od Bieszczad aż do Gdańska, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej. Ścigane listem gończym przez policję, napotykają na swojej drodze mnóstwo dziwnych postaci, które pomagają dziewczynce spełnić marzenia. Maszeńki szuka też jej ojciec, który musi na nowo odnaleźć drogę do serca córki i odmienić swoje życie.

CZWARTEK, 11 LIPCA 2019

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł

10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW

KONKURS | Kino Orzeł

13:00 FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK 3: KRYZYS (93’)

GŁOSY Polska 2019/20 min/reż. Tomasz Cichoń/TVN

INSIDE Polska 2018/6 min/reż. Arkadiusz Powałka/WRiTv UŚ

DZIEŃ JAK CO DZIEŃ Polska 2019/19 min/reż. Magda Strzyżyńska/Gdyńska Szkoła Filmowa

MARCEL Polska 2019/25 min/reż. Marcin Mikulski/Studio Munka-SFP

NA STRAJK! Polska 2019/23 min/reż. Stanisław Horodecki/Gdyńska Szkoła Filmowa

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł

16:00 KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ / KONA FER Í STRÍÐ / WOMAN AT WAR (Islandia, Francja, Ukraina 2018, 101’)

REŻYSERIA: Benedikt Erlingsson OBSADA: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson

Islandzki kandydat do Oscara. Światowa premiera filmu odbyła się w Cannes w 2018 roku. Od tamtej pory gościł na festiwalach w Hamburgu, Melbourne, Montrealu i Hajfie. Nieugięta pięćdziesięciolatka Halla, dyrygentka chóru, wypowiada wojnę olbrzymiemu koncernowi, który niszczy jej kraj. Niczego się nie boi, nie pójdzie na ustępstwa i kompromis. Zaryzykuje wszystko – żeby obronić to, co kocha i w co wierzy. Wszystko, poza…

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł

19:00 JAK PIES Z KOTEM (Polska 2018, 101’)

REŻYSERIA: Janusz Kondratiuk OBSADA: Olgierd Łukaszewicz, Robert Więckiewicz

Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci, Andrzej nagle zachoruje, młodszy – pomimo różnic i muru nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi – podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRĄ GŁÓWNEJ ROLI, OLGIERDEM ŁUKASZEWICZEM.

KINO W PLENERZE | Plac Wolności

22:00 SEKSMISJA (Polska 1983, 116’)

REŻYSERIA: Juliusz Machulski OBSADA: Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz

Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku. Telewizja transmituje epokowy eksperyment. Maks i Albert, dwaj śmiałkowie, dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w roku 2044. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna nuklearna. Jednym z jej efektów było całkowite zniszczenie genów męskich, w związku z czym są obecnie prawdopodobnie jedynymi mężczyznami na planecie.

PIĄTEK, 12 LIPCA 2019

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł

10:00 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW

Po seansie zapraszamy dzieci na AKTYWNE WARSZTATY z Teatrem Łapaczy Snów! | Plac Wolności

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Nowogardzki Dom Kultury, Sala nr 4

13:00 53 WOJNY (Polska 2018, 92’)

REŻYSERIA: Ewa Bukowska OBSADA: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Kinga Preis

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak lęk o życie Witka staje się coraz bardziej dojmujący. Zaczyna szykować się na najgorsze…

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Nowogardzki Dom Kultury, Sala nr 4

15:30 JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA / ANOTHER DAY OF LIFE (Polska/Hiszpania/Niemcy/Belgia 2018, 85’)

REŻYSERIA: Raul de la Fuente, Damian Nenow OBSADA: Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 roku od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

18:00 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU | Kino Orzeł

Wręczenie HONOROWEGO LAURU CISOWEGO za reżyserskie osiągnięcia dla Jana Jakuba Kolskiego

Monodram CHODŹ ZE MNĄ DO ŁÓŻKA z udziałem Soni Bohosiewicz

OKOŁO 20:00 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU | Scena przy NDK

Koncert: ANITA LIPNICKA

KINO W PLENERZE | Plac Wolności

NARZECZONY NA NIBY (Polska 2015, 102’)

REŻYSERIA: Bartosz Prokopowicz OBSADA: Julia Kamińska, Piotr Stramowski, Sonia Bohosiewicz, Piotr Adamczyk

Czy małe niewinne kłamstewko może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do totalnej katastrofy? A może, dopiero kiedy wszystko się w życiu rozpada, możliwe staje się poukładanie wszystkiego od nowa? Karina próbuje z całych sił stworzyć pierwszy (tym razem) szczęśliwy związek. Niestety mężczyzna, któremu oddała swoje serce, wydaje się bardziej zainteresowany sobą niż nią. Pewnego dnia jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno małe kłamstewko zamienią jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Szybko okaże się też, że każdy z bohaterów ma coś do ukrycia. Gdy prawda wyjdzie na jaw, wszyscy będą musieli zrobić w końcu porządek w swoich związkach i w swoich sercach. „Narzeczonego na niby” pokochają ci, którzy choć raz zakochali się w niewłaściwej osobie, oraz ci, którzy wierzą, że o prawdziwą miłość warto walczyć, nawet jeśli zaczyna się mocno niefortunnie.

SOBOTA, 13 LIPCA 2019

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł

9:30 PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW

Po seansie zapraszamy dzieci na AKTYWNE WARSZTATY z Teatrem Łapaczy Snów! | Plac Wolności

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł

12:00 MIŁOŚĆ I PUSTE SŁOWA (Polska 2018, 77’)

REŻYSERIA: Małgorzata Imielska

Portret podwójny Adama i Wandy. Ich uczucie przechodzi próbę – jest nią choroba Alzheimera, na którą kobieta cierpi od pięciu lat. Z czasem stan jej zdrowia uniemożliwia porozumienie na poziomie słów. Relacja chorej i jej opiekuna odkrywa jednak głębszy wymiar małżeństwa. Przyziemne sprawy, takie jak codzienna higiena, wizyta u lekarza, spacer czy wspólna kolacja budują obraz uciążliwej małżeńskiej codzienności. Ich wspólne dni prawie pod żadnym względem nie przypominają dawnego życia, a ciężar, który oboje znoszą, nie dla każdego byłby do udźwignięcia.

PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ FILMU, MAŁGORZATĄ IMIELSKĄ

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł

14:30 UŁASKAWIENIE (Polska 2018, 100’)

REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski OBSADA: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż. Historia opowiedziana z perspektywy ich wnuka, Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, jesienią 1946 roku zostaje zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSEREM, SCENARZYSTĄ I PRODUCENTEM FILMU – JANEM JAKUBEM KOLSKIM.

17:00 KONCERT MONIUSZKOWSKI z okazji 200-lecia urodzin kompozytora | Scena przy NDK

18:00 Wernisaż wystawy uczestników 22. PLENERU MALARSKIEGO | Foyer NDK

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł

18:30 FUGA (Polska 2018, 100’)

REŻYSERIA: Agnieszka Smoczyńska OBSADA: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie, kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego, co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z GABRIELĄ MUSKAŁĄ, AUTORKĄ SCENARIUSZA I ODTWÓRCZYNIĄ GŁÓWNEJ ROLI W FILMIE.

21:00 KONCERT | Scena przy NDK

Zespół VOX

KINO W PLENERZE | Plac Wolności

GWIAZDY (Polska 2017, 106’)

REŻYSERIA: Jan Kidawa-Błoński OBSADA: Mateusz Kościukiewicz, Sebastian Fabijański, Karolina Szymczak

Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak). Walczący o jej względy Jan i Ginter szybko odkrywają, że w grze o miłość nie obowiązują żadne zasady. Tymczasem ciężka kontuzja kończy karierę Gintera. Banaś staje zaś przed trudnym życiowym wyborem – stawką jego decyzji będzie udział w olimpiadzie i piłkarskich mistrzostwach świata.

NIEDZIELA, 14 LIPCA 2019

KINO DLA DZIECI | Kino Orzeł

9:30 PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH (Polska 1972, 87’)

REŻYSERIA: Stanisław Jędryka OBSADA: Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Alina Janowska

Kinowa wersja jednego z najpopularniejszych polskich seriali dla młodzieży. „Podróż za jeden uśmiech” można nazwać PRL-owską odpowiedzią na amerykańskie kino drogi.

Bohaterowie to maminsynek Duduś (Filip Łobodziński) oraz niesforny, przedsiębiorczy Poldek (Henryk Gołębiewski), dwaj chłopcy z Krakowa, którzy wybierają się na wakacje nad morze. Splot przypadków sprawia, że zamiast pojechać na wczasy pociągiem pod opieką ciotki, chłopcy wyruszają w podróż sami i to w dodatku autostopem. Jest to początek wielkiej przygody. Bohaterowie przemierzą całą Polskę: będą spać pod gołym niebem, podszyją się pod uczestników szkolnej wycieczki, będą podróżować ciężarówkami, samochodem-chłodnią, a nawet w trumnach. Zanim dotrą do celu, spotkają po drodze mnóstwo ciekawych osób, wplączą się w dziwne i zabawne sytuacje, będą nawet poszukiwani przez milicję.

Po seansie zapraszamy dzieci na AKTYWNE WARSZTATY z Teatrem Łapaczy Snów! | Plac Wolności

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł

12:00 CÓRKA TRENERA (Polska 2018, 88’)

REŻYSERIA: Łukasz Grzegorzek OBSADA: Karolina Bruchnicka, Jacek Braciak, Agata Buzek

Upalne lato. Maciej Kornet (Jacek Braciak) podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką, Wiktorią (Karolina Bruchnicka). Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby, aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor (Bartłomiej Kowalski), dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Dzięki niemu Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Cała trójka wyruszy w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel. Pełna dyskretnego humoru historia o poszukiwaniu własnej drogi.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCZYNIĄ ROLI TYTUŁOWEJ, KAROLINĄ BRUCHNICKĄ.

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł

14:30 UCHO WEWNĘTRZNE (Polska 2016, 74’)

REŻYSERIA: Szymon Uliasz, Magdalena Gubała

Próba przedstawienia artystycznej biografii Mikołaja Trzaski (saksofonisty, klarnecisty i kompozytora) w kontekście łączących go relacji z innymi muzykami oraz podczas indywidualnych poszukiwań, refleksji wypływających z poszczególnych spotkań. Wśród najbliższych współpracowników głównego bohatera znajdują się m.in. gitarzysta Raphael Rogiński oraz pisarz Andrzej Stasiuk. Trzaska prowadzi nas przez meandry polskiej i światowej sceny muzyki improwizowanej, wskazując na obszary, inspiracje, korzenie, z których owa muzyka czerpie. Istotne okazują się dociekania pod powierzchnią wydobywanych dźwięków – znaczenia, konotacje, jakie ze sobą niosą. Przemiana, jaka dokonuje się w bohaterze, dotyczy bardziej sfery egzystencjalnej aniżeli formalnej. Film jest opowieścią o relacyjności spotkań muzycznych, poszukiwaniu tożsamości, przyjaźni i przemijaniu.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z BOHATEREM FILMU, MIKOŁAJEM TRZASKĄ.

17:00 Koncert: MY I 700-LETNI NOWOGARD w wykonaniu Animando i Ak-Centy | Scena przy NDK

18:00 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU | Kino Orzeł

Koncert zespołu RIVERLOAM TRIO z udziałem MIKOŁAJA TRZASKI, OLIE BRICE’A, MARKA SANDERSA

Finał konkursu FILMOWA MŁODA POLSKA

OKOŁO 20:00 OFICJALNE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU | Scena przy NDK

Występ kabaretu K2 | Scena przy NDK

Koncert zespołu THE PSS | Scena przy NDK

Źródło: Organizator