Kwartet Śląski

19:00

Kiedy

28.09 - 28.09.2016
godz.: 19:00

Gdzie

Filharmonia im. M. Karłowicza
Małopolska 48
Szczecin

Kategorie


koncert kameralny

Johann Wolfgang Goethe napisał, że słuchając kwartetu Mozarta, odniósł wrażenie, jakby przysłuchiwał się bystrej rozmowie czterech osób. Wszak gatunki kameralne oparte są na argumencie oraz inteligencji, stronią zaś od czysto zewnętrznego efektu. Spotkanie z Kwartetem Śląskim to okazja przysłuchiwania się wypowiedzi bardzo osobistej, ale będącej zarazem najwyższym przykładem muzycznego rzemiosła i sztuki.

Kwartet, powstały w 1978 roku jako zespół studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, dziś jest jednym z czołowych polskich przedstawicieli kameralistyki. Wystarczy przytoczyć liczby: jego repertuar to ponad 400 utworów kameralnych, z czego 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy muzycy dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana.

Do tej pory występowali na ponad 1000 najznakomitszych estradach na całym świecie. Tym razem w towarzystwie pianisty Piotra Sałajczyka po raz kolejny wystąpią przed szczecińską publicznością, prezentując m.in. kwintety fortepianowe Szymona Laksa i Mieczysława Weinberga, żydowskich emigrantów z Polski.

Utwory:

Béla Bartók – Kwartet smyczkowy nr 3

Szymon Laks – Kwintet fortepianowy (sur des motifs populaires polonais) (1967)

Mieczysław Weinberg – Kwintet fortepianowy f-moll op. 18

Źródło: Organizator

Gdzie: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, ul. Małopolska 48

Bilet: