Koncert muzyki barokowej – Muzyka Sydonii

19:00

Kiedy

06.09 - 06.09.2020
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 30 PLN

Koncert muzyki barokowej – Muzyka Sydonii

Koncert zaprezentuje panoramę muzyczną czasów Sydonii von Borck oraz następnych dziesięcioleci. W programie, oprócz muzyki pomorskiej, znajdą się utwory odmalowujące etapy biografii Sydonii poprzez mowę barokowych afektów muzycznych: namiętności, furii, przerażenia i grozy, lamentu, opuszczenia i samotności.

W programie znajdą się m.in. dzieła: C. Monteverdiego, A. Scarlattiego, G. F. Haendla, H. Purcella, A. Vivaldiego na głos i klawesyn oraz klawesyn solo. Usłyszymy także muzykę pomorską. 

Wystąpią: Paweł Jakub  Wojtasiewicz (kontratenor sopranowy) oraz Agnieszka Roguska (klawesyn) i gościnnie Dorota Maciaszczyk (fortepian). Artyści wykonają m.in. lament Dydony z III aktu opery H. Purcella „Dydona i Eneasz”. Koncert zwieńczy prawykonanie poematu wokalnego „Tryptyk Sydonii”, skomponowanego przez Pawła Jakuba Wojtasiewicza, który osobiście zaśpiewa partię wokalną. Na fortepianie zagra Dorota Maciaszczyk. Koncert poprowadzi Andrzej Wątorski.

Wydarzenie upamiętniające 400. rocznicę śmierci Sydonii von Borck.
W tym roku mija 400 lat od śmierci pomorskiej szlachcianki Sydonii von Borck. Do historii przeszła, jako czarownica, która – według legendy – przeklęła ród Gryfitów i przyczyniła się do kresu dynastii. Nieprzeciętna, mądra i niepokorna kobieta stała się ofiarą swoich czasów. Oskarżona o czary, torturowana, stracona i spalona na stosie Sydonia, to postać do dziś inspirująca artystów, pisarzy, historyków.

Źródło: Organizator