Kapela Maliszów

18:00

Kiedy

01.09 - 01.09.2018
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: 15-20 zł
Kup bilet

Gdzie

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Staromłyńska 1
Szczecin

Kapela Maliszów

Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci: Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style.

Kapela Maliszów to jeden z najlepszych zespołów muzyki tradycyjnej ostatnich lat: W 2016 roku znalazła się pośród 4 zespołów nominowanych przez ogólnoświatową publiczność do nagród Songlines Music Awards 2015 w kategorii „Best Group”. III nagroda w konkursie „Folkowy Fonogram Roku 2015″ za płytę „Mazurki Niepojęte”. W roku 2014 kapela zdobyła: I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja oraz „Złote Gęśle” dla Kacpra Malisza III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

W roku 2013 kapela zdobyła następujące wyróżnienia: I miejsce oraz nagrodę publiczności – Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, I miejsce – Festiwal Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu, Nagrodę główną „Karpacki Grajek” – Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy, Nagrodę specjalną za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry zdobył Kacper Malisz na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kapela koncertowała w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech Rudolstadt Festival, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Polski Instytut w Dusseldorfie) w Offenburgu,w Estoni na Viljandi Folk Music Festival oraz w Beligii na Gooikkoorts Festival. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego poświęconemu Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków 2015, Rozstaje 2015, 2017 Globaltica, Festiwal Dżwięki Północy oraz Skrzyżowanie Kultur 2014. W roku 2013 i 2014 muzyka kapeli była również prezentowana na Międzynarodowych Targach Sztuki „Womex”.

Skład kapeli:

Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew

Zuzanna Malisz – śpiew, basy, baraban, bęben obręczowy

Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa.

W programie koncertu polska muzyka tradycyjna z różnych obszarów Polski.

Koncert odbywa się w ramach II Szczecińskich Spotkań z Muzyką Polską i Sakralną Sacra/Polonica.

Źródło: Organizator

Kup bilet