Koncert na chór mieszany i organy

18:00

Kiedy

04.12 - 04.12.2016
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Sala księcia Bogusława X (wejście B z dużego dziedzińca)

Ave Maris Stella i motyw morza w twórczości polskich kompozytorów współczesnych.

Zespół  „Pomerania Singers”
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie
Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygent
Bogdan Narloch – organy

W programie koncertu zabrzmi m.in. „Missa Stella Maris” Feliksa Nowowiejskiego, w ramach obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego ustanowionego w 70. rocznicę śmierci kompozytora,

„Pomerania Singers” to trzynastoosobowy zespół wokalny, który powstał we wrześniu 2015 roku z inicjatywy dyrygenta i kierownika artystycznego Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Grupę tworzą doświadczeni soliści wywodzący się z różnych środowisk muzycznych miasta Szczecina. „Pomerania Singers” wykonuje zarówno utwory a cappella należące do kanonu chóralistyki, jak też dzieła literatury wokalno-instrumentalnej. W repertuarze zespołu znajdują się utwory kompozytorów muzyki dawnej, klasycznej, współczesnej, folkowej, a także rozrywkowej. Dyrygent w swoich projektach wykonawczych proponuje autorskie programy, w których prezentuje się cała grupa naprzemiennie z solowymi popisami poszczególnych śpiewaków przy akompaniamencie fortepianu. Artystycznym celem Sylwii Fabiańczyk-Makuch i „Pomerania Singers” jest wykreowanie naturalnego, pięknego brzmienia ludzkiego głosu oraz ukazanie bogactwa światowej literatury chóralnej.

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch istnieje na scenie muzycznej miasta i regionu już prawie 13 lat. Z niewielkiego zespołu o profilu marynistycznym, chór stał się nieomal siedemdziesięcioosobową, wyjątkową grupą entuzjastów różnych gatunków muzyki.

Sam zespół, jak i jego repertuar, jest niezwykle barwny i różnorodny. Zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach. Przez utwory rozrywkowe, które charakteryzuje  subtelna i dowcipna choreografia, uzdolnieni, młodzi artyści przełamują klasyczny stereotyp postrzegania chóru, wywołując u każdego słuchacza uśmiech i gwarantując niezapomniane wrażenia.

Zespół często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Od kilku lat Chór Akademii Morskiej jest autorem i pomysłodawcą projektu Wspólne brzmienia, który rokrocznie przyciąga rzesze fanów. Wcześniejsze edycje poświęcone były muzyce jazzowej (Kuba Badach, Jacek Piskorz) oraz latynoskim rytmom przywiezionym przez ponad 200-stu artystów z Ekwadoru, Portoryko, Chile i Kuby (festiwal The Latino Project).

Tylko przez ostatnie 7 lat chór zdobył ponad 20 głównych nagród festiwalowych, w tym ok. sześciu Grand Prix, 15 Złotych Medali zdobytych na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach oraz liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół odwiedził już około 15 krajów świata, m.in. Włochy, Francję, Hiszpanię, Turcję, Macedonię, Litwę, Maltę, Irlandię czy Ekwador. Grupa zapraszana jest do współpracy z wybitnymi artystami i wykonawcami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, takimi jak:  Krzesimir Dębski, Henri Seroka, Michael McGlynn, Zbigniew Wodecki, zespół Trebunie-Tutki, Piotr Broda czy Włodek Pawlik, a także często współpracuje z Filharmonią w Szczecinie.

Zespół wydał trzy płyty CD: Pozdrowione bądźcie morza, Gra fal, Pod okapem śniegu.

Najważniejszym celem chóru jest uzyskanie spójnego brzmienia, nierzadko wykraczającego  poza chóralną tradycję oraz ukazanie, że muzyka nie ma granic, a na scenie najważniejsza jest jedność, harmonia i niegasnąca pasja.

Bogdan Narloch – studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u Milana Šlechty w Pradze, Guy Boveta, U. Spang-Hansena. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. Od 1995 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizuje Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Prowadziło je wielu wybitnych europejskich organistów m.in. Christopher Stembridge, Klaus Eichhorn, Vincent Warnier, Jaroslav Tuma, Wolfgang Seifen, Peter van Dijk, Christoph Grohmann, Aude Heurtematte, Desmond Hunter, Jan van Mol, Dalibor Miklavičič, Dietrich Kollmannsperger, Marc Bauman.

Jest wykładowcą z tytułem doktora habilitowanego na Akademii Sztuki w Szczecinie, Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, oraz nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, gdzie prowadzi klasę organów. Członek Diecezjalnej Komisji Śpiewu, Muzyki Kościelnej i Instrumentów Muzycznych, w której zajmuje się sprawami organów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Brał udział w wielu koncertach w kraju i za granicą (Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy).

W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza.

Źródło: Organizator