Kinowe Uniwersum Superbohaterów – spotkanie autorskie

18:00

Kiedy

20.10 - 20.10.2017
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Kinowe Uniwersum Superbohaterów – spotkanie autorskie

Spotkanie z Tomaszem Żaglewskim, autorem książki „Kinowe Uniwersum Superbohaterów: Analiza współczesnego filmu komiksowego”. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

Książka jest oryginalną propozycją spojrzenia na procesy zachodzące współcześnie w obszarze filmowej popkultury. Stanowi odpowiedź, na pytania: co jest przyczyną ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku, dlaczego Kinowe Uniwersum Marvela stało się wielkim fenomenem kulturowym? I co sprawia, że rzesze kinowych widzów z niecierpliwością przeczekują napisy końcowe, aby móc zobaczyć zapowiedzi kolejnych przygód swoich ulubieńców?

Książka ta jest jednocześnie pierwszym w Polsce naukowym, całościowym opisem współczesnego filmu komiksowego, a zarazem pionierską propozycją narzędzi badawczych dla analizy fikcyjnych uniwersów. Jest to autorska, linearna opowieść dotycząca źródeł i charakterystyki superbohaterskich opowieści, które najwyraźniej zdominowały popularne media na długie lata. Zawiera kompetentnie sporządzone opisy mechanizmów miłośników kina popularnego.

Publikacja przeznaczona dla czytelników komiksów i odbiorców kina superbohaterskiego, jak również dla studentów oraz wykładowców filmoznawstwa i kulturoznawstwa oraz pokrewnych kierunków. Zainteresują się nią także osoby śledzące historię i funkcjonowanie amerykańskiego przemysłu filmowego.

Tomasz Żaglewski – kulturoznawca i teoretyk komiksu. Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Kinowe Uniwersum Superbohaterów: Analiza współczesnego filmu komiksowego” (PWN 2017). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Kulturze Współczesnej”, „Zeszytach Komiksowych”, „Panoptikum” i „Studiach Kulturoznawczych”.

Źródło: Organizator