Miejski Jarmark Bożonarodzeniowy

10:00

Kiedy

16.12 - 23.12.2016
godz.: 10:00

Gdzie

Aleja Kwiatowa
Plac Żołnierza Polskiego
Szczecin

Miejski Jarmark Bożonarodzeniowy

Od 16 do 23 grudnia Aleja Kwiatowa zmieni się w Świetlistą Aleję, pl. Żołnierza Polskiego stanie są Przystankiem Św. Mikołaja, a pl. Lotników zmieni nazwę na Leśny Zakątek. W każdym z tych miejsc na szczecinian i turystów czekać będzie mnóstwo świątecznych atrakcji.

Jarmark Bożonarodzeniowy ma być miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nie jest jednak tajemnicą, że gro atrakcji skierowanych będzie do najmłodszych Gości. Wśród nich nie zabraknie słynnej weneckiej karuzeli i… ciuchci Św. Mikołaja!

Karuzela Wenecja – zwana także wiedeńską – to obowiązkowe wyposażenie każdego świątecznego jarmarku. Pięknie oświetlona i wprawiona w ruch jest gwarancją uśmiechów na dziecięcych twarzach. Dlatego też karuzeli takiej nie może zabraknąć podczas naszego wydarzenia. Stanie ona na Świetlistej Alei (a więc Alei Kwiatowej) i będzie dostępna dla wszystkich dzieci! Za darmo i bez wyjątku!

Bezpłatna będzie także Ciuchcia Św. Mikołaja, która w świąteczne przejażdżki zabierać będzie najmłodszych na Przystanku Św. Mikołaja (a więc na pl. Żołnierza Polskiego).

Spotkania ze Św. Mikołajem, pisanie gwiazdkowych listów z marzeniami, wspólne śpiewanie kolęd i zabawy styropianowymi śnieżkami to tylko część spośród animacji skierowanych do dzieci. Odpowiadać za nie będą specjaliści od dziecięcych uśmiechów – firma Malinowe Marzenia.

Animacje odbywać się będą w dniach 16, 17, 18 grudnia w godz. od 12.00 do 18.00, zaś 22 grudnia w godz. 15.00 – 19.00. Podczas tych kilku dni na dzieci czekać będą Elfy, Św. Mikołaj i świąteczny Miś, którzy w towarzystwie szczudlarza poprowadzą Orszak Świętego Mikołaja przez wszystkie trzy jarmarkowe place. Następnie przyjdzie czas na zabawy z Wesołą Drużyną Świętego Mikołaja! W godz. 12.30 – 15.00 będzie okazja na m.in.:

 • Wspólne tworzenie najdłuższego świątecznego łańcucha na świecie, do którego każde dziecko wykona i dołączy swoje własne ogniwo.
 • Wypuszczenie listu z gwiazdkowymi marzeniami i życzeniami w niebo za pomocą baloników z helem i przy akompaniamencie dzwoneczków.
 • Zabawy z chustą klanzy i styropianowymi śnieżkami.
 • Malowanie buziek.
 • Zagadki i konkursy dla rodziców i dzieci.
 • Kręcenie baloników w nagrodę za znajomość świątecznych zwyczajów i tradycji.

Około godziny 15.00 rozpoczną się spotkania dzieci ze Świętym Mikołajem, które mogą być wspaniałą okazją do zrobienia pamiątkowych fotografii. Pomiędzy godz. 16.00 a 17.00 przyjdzie czas na wspólne śpiewanie kolęd i bożonarodzeniowych piosenek, po którym rozpoczną się zabawy ze świątecznym Misiem i jego przyjaciółmi (zagadki, tańce dla rozgrzania i zdjęcia pod jemiołą).

Po świątecznych zabawach z dziećmi polecamy poświęcić chwilę… edukacji ekologicznej. Nie zachęcamy jednak do nudnej lekcji czy wykładu, ale nauki za pomocą niezwykłej instalacji artystycznej. Na pl. Lotników stanie bowiem choinka zbudowana z płyt CD. Ekologiczna instalacja artystki Moniki Szpener będzie prawdopodobnie najoryginalniejszą szczecińską choinką! Natomiast w Leśnym Zakątku będzie można zdecydować się na kupno choinki naturalnej.

Zapraszamy również na Świetlistą Aleję, gdzie stanie Jemiołowy Zakątek. Jak ogólnie wiadomo, pocałunek złożony pod jemiołą na ustach ukochanej osoby wróży miłość na długie lata. Dlatego też zachęcamy wszystkich zakochanych do odwiedzenia w towarzystwie drugiej połówki właśnie jemiołowego zakątka!

Oczywistym jest, że atmosfera Jarmarku to nie tylko kolorowe lampki, korzenne aromaty i smaki. To także świąteczna muzyka, która płynąć będzie ze specjalnie zainstalowanego na każdym z placów nagłośnienia. Radio Świętego Mikołaja działać będzie przez wszystkie 8 dni Jarmarku. Za jego pośrednictwem poznamy m.in. staropolskie tradycje bożonarodzeniowe, obrzędy charakterystyczne dla różnych krajów i religii, historie choinki i wigilijnych potraw. Prócz mnóstwa ciekawostek, kolęd i pastorałek, mikołajowe radio będzie także świetną okazją do… złożenia życzeń bliskim! Dodatkowo w jednym z drewnianych domków na Przystanku Św. Mikołaja (pl. Żołnierza) mieścić się będzie Świąteczna Poczta.

A skoro jesteśmy już przy pocztówkach, warto wiedzieć, że podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego rozdawane będą kartki z grafiką świątecznej Alei Kwiatowej. Na rewersie pocztówek znajdą się natomiast informacja o Jarmarku wraz z miejscem na trzy okolicznościowe, kolekcjonerskie pieczęci!

W przedświątecznej gorączce nie zapominajmy o tych, którzy liczą na nasze wsparcie. W natłoku spraw znajdźmy chwilę na odwiedzenie Jarmarku Bożonarodzeniowego i wrzucenie kilku groszy do puszek kwestujących wolontariuszy. Cel zbiórki ściśle wiąże się z Bożym Narodzeniem i Świętym Mikołajem, bowiem wszystkie zebrane środki przeznaczone zostaną na remont oddziału Św. Mikołaja w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Kwestę prowadzić będzie Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę działające przy szpitalu.

Aktualności związane z Jarmarkiem można śledzić na www.KolorowaAleja.pl oraz na portalu Facebook (fb.com/KolorowaAlejaSzczecin).

***

Jarmark Bożonarodzeniowy kończy trwający w roku 2016 cykl wydarzeń w Alei Kwiatowej pn. Kolorowa Aleja. Inicjatywa była efektem realizacji zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (edycja 2015) i ustaleń z pomysłodawcą, które zakładały pełne wykorzystanie potencjału tego miejsca. W ramach cyklu szczecinianie wzięli udział m.in. w dwóch edycjach zielonego eventu Miasto Ogród (wiosna i jesień), powitaniu lata, święcie niepodległości, dniu seniora, urodzinach Szczecina i w światowym dniu ochrony środowiska.

W ramach SBO Zakład Usług Komunalnych dokonał nasadzeń kwiatów wzdłuż Alei, przystroił roślinami sąsiadujący z Aleją wieżowiec, zakupił świąteczne ozdoby, które już w ubiegłym roku cieszyły oczy mieszkańców oraz zlecał wykonanie dedykowanych kompozycji florystycznych i ustawianie kwiatowych gazonów.

Źródło: Urząd Miasta Szczecin

***

W związku z planowanymi w najbliższych dniach wydarzeniami, informujemy o możliwych utrudnieniach w ruchu.

Od dnia 16 grudnia 2016r. od godz. 10:00  do dnia 23 grudnia 2016 r. do godz. 20:00 , w ciągu ulic: Al. Jana Pawła II, pl. Lotników, pl. Żołnierza Polskiego (Aleja Kwiatowa)

Zamknięcie ruchu drogowego nastąpi w obszarze ulic:

 • Al. Jana Pawła II (na odcinku od pl. Lotników do ul. Obrońców Stalingradu):
  w dniach 15 grudnia 2016r. od godz. 5:00 do dnia 16 grudnia 2016 r. do godz.18:00 oraz w dniach 23 grudnia 2016 r. od godz. 5:00 do dnia 24 grudnia 2016 r. do godz. 18:00
 • plac przy Al. Jana Pawła II (na odcinku od pl. Lotników do ul. Obrońców Stalingradu): w dniach od 15 grudnia 2016 r. od godz. 5:00 do dnia 24 grudnia 2016r.
  do godz.18:00,
 • pl. Lotników: w dniach od 15 grudnia 2016 r. od godz. 5:00 do dnia 24 grudnia 2016r. do godz. 18:00
 • pl. Żołnierza Polskiego (Aleja Kwiatowa), chodnik i ścieżka rowerowa pomiędzy jezdniami: w dniach od 15 grudnia 2016 r. od godz. 5:00 do dnia 24 grudnia 2016 r.
  do godz. 11:00

Źródło: ZDiTM