III Misterium Adwentowe

19:00

Kiedy

22.12 - 22.12.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Kościół Seminaryjny w Szczecinie
ul. Papieża Pawła VI 2
Szczecin

III Misterium Adwentowe

Mamy w Szczecinie nowy, interesujący cykl koncertowy: Misterium Adwentowe, na którego trzecią odsłonę zaprasza Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego działający przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym znany wszystkim jako CHAPS.
Zamysłem dyrygenta – Szymona Wyrzykowskiego – kalendarz roczny zespołu porządkują cztery duże wydarzenia artystyczne: organizowane od prawie 40 lat: Misterium Kolędowe, wprowadzone dekadę temu Misterium Pasyjne, majowy koncert oratoryjny (o lżejszym charakterze) oraz najmłodszy cykl prezentowany zawsze tuż przed świętami: Misterium Adwentowe.
Tak jak w przypadku pierwszych dwóch misteriów repertuar jest w pełni zdeterminowany okresem liturgicznym, tak cykl adwentowy ma być tą rozszerzoną przestrzenią repertuarową, gdzie CHAPS może wykonać różnorodne dzieła z wyraźną skłonnością do muzyki nowej.
W tym roku w interpretacji  CHAPS i BNO (Baltic Neopolis Orchestra) będziemy mogli usłyszeć instrumentalną, kontemplacyjną Summę genialnego estońskiego minimalisty Arvo Pärta oraz pierwszy raz w Szczecinie Sunrise Mass młodego, norweskiego kompozytora Ola Giejlo. Muzyka Arvo Pärta stanowi zawsze gratkę dla każdego melomana, a utwór Giejlo jest już międzynarodowym, chóralnym hitem. Jego atrakcyjność można mierzyć faktem, iż do CHAPSu dołączy grupa chórzystów-fascynatów z Polski i Słowacji, których do Szczecina przywiodła miłość do Sunrise Mass. Cóż takiego jest w tej muzyce, że chórzyści potrafią przejechać ponad 1000 kilometrów, aby ją zaśpiewać? Prostota, minimalizm, naturalność w budowaniu fraz i kulminacji…  Przekonajmy się sami przychodząc w przedświąteczną sobotę na koncert do kościoła seminaryjnego.

Arvo Pärt – Summa
Ola Gjeilo – Sunrise Mass

Wykonawcy
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS)
Baltic Neopolis Orchestra
Szymon Wyrzykowski – dyrygent

Źródło: Organizator