Kiedy
23.03 - 23.03.2019godz.: 11:00
Bilety
Bilet: Wstęp wolny (na niektóre punkty programu obowiązują zapisy)Kategorie
Krokusy na Jasnych Błoniach cieszą nasze oczy, przebiśniegi śmiało machają do nas swymi drobnymi kielichami, szczecińskie magnolie zaczynają rozchylać swe pąki… Oznacza to tylko jedno – WIOSNA!!!
A jeśli nastaje początek wiosny to odbywają się JARE GODY – dawne, słowiańskie święto związane z budzeniem się nowego życia oraz wzrostem sił witalnych całego ożywionego świata przyrody. To eksplozja zieleni, ciepła i światła, które kojarzą się z tą radosną pora roku
Tradycyjnie, jak co roku nad Jeziorem Szmaragdowym znów odbędzie się przyjście wiosny. Niczym słowa wiersza… „… chodźmy, chodźmy marzannę wyrzucić! Niech śnieg z mrozem już nie wróci. Pójdziemy wesoło ze śpiewem radosnym bo dziś musimy poszukać wiosny. Weźmy się za ręce, gdy wiosnę spotkamy. niech widzi jak ładnie chodzimy parami…” organizatorzy również zapraszają Was do naszego Centrum na pochód z marzanną.
Ale nie tylko. Czy wiesz co to jest kuchnia głodowa albo gaik? Dlaczego jajo jest symbolem odradzającego się życia? Jak własnoręcznie zrobić bombę kwiatową? Zanim wyruszycie będzie można wziąć udział w warsztatach przybliżających obrzędy związane z Jarymi Godami.
PROGRAM:
11:00 – 12:30 – GŁODOWA KUCHNIA – warsztaty* przybliżające obrzędy związane z Jarymi Godami – m.in. malowanie jaj, strojenie gaików (40 miejsc, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!!!) – SCEE SZMARAGDOWE ZDROJE – prowadzenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gimlea”
*należy przynieść 5 jaj na twardo do słowiańskich zabaw, kilka wydmuszek
12:45 – 13:15 – przejście barwnego korowodu spod SCEE nad Jezioro Szmaragdowe
13:30 – 13:45 – pożegnanie marzanny i witanie Radosnej Wiosny, podczas której Legendziarz Mirosław Wacewicz opowie o kolejnych obrzędach Jarych Godów i tajemnicach z nim związanych – PO DRUGIEJ STRONIE JEZIORA, NAPRZECIWKO MOSTKU, PRZY DŁUUUUGICH SCHODACH
13:45 – 14:15 – przejście pochodu do Groty
14:20 – 15:20 – BOMBY KWIATOWE – warsztaty plastyczne inspirowane wierzeniami dawnych Słowian (40 miejsc, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!!!) – GROTA – prowadzenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gimlea”
14:15 – 15:30 – ognisko (prowiant własny), słowiańskie zabawy
ZAPISY NA WARSZTATY (MOŻNA WYBRAĆ TYLKO JEDEN WARSZTAT!!)
Źródło: Organizatorzy