Henri Seroka – Odyssea

19:00

Kiedy

06.08 - 06.08.2017
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 50-80zł
Kup bilet

Gdzie

Opera na Zamku w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Henri Seroka - Odyssea

Prawykonanie utworu symfonicznego ‚ODYSSEA’, dzieła znanego kompozytora Henriego Seroki, będzie miało 6 sierpnia br. w Operze na Zamku w Szczecinie. Utwór ten jest szczególny, ponieważ dedykowany tegorocznemu Zlotowi Żaglowców The Tall Ships Races Szczecin 2017. Składa on się z 9-ciu części i trwa około 50 minut. Aranżacją zajął się Krzysztof Herdzin – polski muzyk, pianista, dyrygent, autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka. Utwór zostanie wykonany w składzie 22 osobowej Orkiestry Symfonicznej, której towarzyszyć będzie 60 osobowy Chór Akademii Morskiej przygotowany przez Sylwię Fabiańczyk-Makuch, a całość uświetni swoim występem Dominique Corbiau – kontratenor z Belgii specjalizujący się w muzyce barokowej.a.

Henri Seroka – belgijski kompozytor i piosenkarz polskiego pochodzenia.

Swoją karierę rozpoczął w latach 60. jako piosenkarz na scenach w Belgii, Francji, Polski, Niemiec, USA i wielu innych krajów Europy i Azji. Wystąpił m.in. na Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1969 r., gdzie reprezentował wówczas Luksemburg, śpiewając piosenkę La neige.

W 1984 roku otrzymał złotą płytę za kompozycję Avanti la Vie reprezentującą Belgię na Konkursie Piosenki Eurowizji. W 1984 roku na Igrzyskach w Los Angeles przedstawiono jego kompozycję jako belgijski wkład reprezentujący Europę w Ameryce Północnej, co przyniosło mu drugą złotą płytę. Jego kompozycje i piosenki znalazły miejsce w wielu filmach fabularnych i audycjach telewizyjnych. Współpracował między innymi z Betty Dorsey, Jeanem-Pierre’em Casselem, Ivanem Rebroffem, Dorothée, Rolandem Kaiserem, Lulu i Gunterem Gabrielem.

Od wielu lat jego największą pasją jest komponowanie muzyki filmowej i poważnej. Skomponował m.in. Credo Pamięci Generała Maczka i 1. Polskiej Dywizji. Seroka skomponował także muzykę do wielu polskich filmów i seriali, m.in. Ceremonia pogrzebowa, Halo Hans!, Kuchnia polska. Jacek Bromski powierzył mu kompozycję muzyki do większości swoich filmów fabularnych (musical Alicja, U Pana Boga za piecem, Zabij mnie glino, Kochankowie roku tygrysa, U Pana Boga w ogródku)

Najbardziej znany przebojem jest muzyka to popularnej serii bajek Smerfy. Płyty Henri Seroki z tą kompozycją zostały sprzedane na świecie ponad 1 million razy.

Kup bilet