Dzień Zabytków

12:30
Dzień Zabytków
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Kiedy

21.09 - 21.09.2019
godz.: 12:30

Bilety

Bilet: wstęp wolny

Gdzie

trawnik przed kościołem Mariackim
Malarska 24
Chojna

Kategorie


Dzień Zabytków

Fot. Materiały promocyjne organizatora

Impreza będzie miała charakter festynu odbywającego się na trawniku przed chojeńskim kościołem Mariackim. Jego uczestnicy (dzieci, młodzież i dorośli) będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję do aktywnego uczestnictwa w najróżniejszych działaniach, takich jak aktywne formy zwiedzania, warsztaty rękodzielnicze, czy gry związane tematycznie z Chojną.
Zaprezentowane zostaną uczestnikom sposoby niekonwencjonalnego, atrakcyjnego poznawania miasta takie, jak: gra miejska polegającą na samodzielnym rozwiązywaniu zagadek dotyczących chojeńskich zabytków, w której mogą uczestniczyć 2 – 3 osobowe zespoły, czy oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych XX w. i dzisiaj” z wykorzystaniem starych zdjęć i pocztówek, którą poprowadzi ich kolekcjoner i znawca historii miasta, prof. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Agnieszka Madej ze Stowarzyszenia Nadodrzańskie Klimaty w Widuchowej, instruktorka nordic walking, sędzia międzynarodowy, uznana przez sędziów za arcymistrza techniki, poprowadzi spacer nordic walking wokół miasta z instruktażem dla początkujących „kijkarzy” i we współpracy z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach.
Cedyńskie Bractwo Historyczne „Comitatus” zorganizuje stanowisko strzelania z zabytkowych łuków. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na tle gotyckich elementów architektonicznych.
We współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące tradycyjnego budownictwa ryglowego, a Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium ze Szczecina mające doświadczenie w prowadzeniu niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych dla dzieci i wolontariusze ze Stowarzyszenia Terra Incognita przygotują stoiska, w których będzie można poznać dawne techniki rękodzielnicze i wykonać samodzielnie pamiątki z festynu.
Będą też inne atrakcje, takie jak gra planszowa i puzzle z chojeńskimi zabytkami.
O poczęstunek dla uczestników festynu zadba Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki z Krzymowa, które w kuchni polowej przygotuje bezpłatną grochówkę, a także prowadzić będzie Kawiarenkę pod Wieżą oferując uczestnikom festynu domowe ciasto i napoje. Akcentem podkreślającym jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Terra Incognita będzie wielki tort urodzinowy. Wieczorem w kościele Mariackim odbędzie się spotkanie jubileuszowe. W programie m.in. otwarcie wystawy fotograficznej „Chojna z lotu ptaka” przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Lotniczym Stratus oraz na debata na temat obecnego stanu i przyszłości chojeńskich zabytków z udziałem m. in. władz miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przedstawiciela Fundacji Kościół Mariacki.
Dzień Zabytków zakończy się akcentem muzycznym w formie kameralnego koncertu muzyki dawnej w kościele Mariackim w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku.Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina. Liczba uczestników gry miejskiej, aktywnych form zwiedzania i warsztatów rękodzielniczych jest ograniczona.
Dzień zabytków

Program
godz. 12.30 (plac zielony przy kościele Mariackim)
Powitanie i rejestracja uczestników aktywnego zwiedzania
godz. 13.00-14.30
Aktywne zwiedzanie (3 warianty do wyboru)
gra miejska
marsz nordic walking
oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych i dzisiaj”
godz. 14.30-16.45 (plac zielony przy kościele Mariackim)
Festyn z okazji 10-lecia
Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita”
warsztaty rękodzielnicze i plastyczne
puzzle z zabytkami i gry planszowe
stoisko z wydawnictwami regionalnymi
strzelanie z zabytkowych łuków
grochówka z zabytkowej kuchni polowej
Kawiarenka pod Wieżą
zdjęcia w średniowiecznych strojach
godz. 16: 45 Tort jubileuszowy
godz. 17.30
Spotkanie jubileuszowe (kościół Mariacki)
prezentacja najważniejszych projektów Stowarzyszenia „Terra Incognita” w minionym dziesięcioleciu
debata na temat stanu i przyszłości chojeńskich zabytków
otwarcie wystawy „Chojeńskie zabytki z lotu ptaka”
godz. 19.00
Koncert Turmmusik (kościół Mariacki) w wykonaniu zespołu Tubicinatores Gedanenses z Gdańska w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”

Źródło: Organizator