Filmowe drogi do niepodległości: Wielka Ucieczka na Północ

19:30

Kiedy

22.09 - 22.09.2017
godz.: 19:30

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

„Filmowe drogi do niepodległości” to cykl dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Do Stalagu Luft III trafiają szczególnie „trudne” przypadki. Lotnicy, którzy pomimo kar uparcie podejmują próby ucieczek, by znów stanąć w szeregach oddziałów powietrznych RAF-u. Początkowo są to głównie Brytyjczycy, później także obywatele USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanady i krajów europejskich takich jak Polska.

Grupa więźniów ucieka wykopanym tunelem z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy – Stalagu Luft III – ponad 200 km od Szczecina. Dwóch norweskich lotników Per Bergsland i Jens Müller wybierają Szczecin. We Francuskim domu publicznym szukają kontaktu przerzutowego. Do miasta dociera również Anglik Harry Day i Polak Paweł Tobolski w mundurze Luftwaffe. Ich jedyną szansą jest siostra Polaka, mieszkająca w niemieckim Szczecinie. Trwa wyścig z czasem.

„Wielka Ucieczka na Północ” to fabularyzowany dokument akcji, od pierwszych minut filmu trzymający widzów w napięciu. Heroiczny wysiłek lotników RAF pokazuje nam odwieczną potrzebę wolności i cenę jaką trzeba zapłacić by tę wolność odzyskać.

Źródło: Organizator