Festiwal „Lato z Muzami”

12:00

Kiedy

14.07 - 16.07.2017
godz.: 12:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Nowogardzki Dom Kultury
pl. Wolności 7
Nowogard

Festiwal "Lato z Muzami"

Główne wydarzenia 21. festiwalu „Lato z Muzami” odbędą się w dniach 14-16 lipca, ale poprzedzi je kilka dni wcześniej Filmowy Prolog, konkurs Filmowa Młoda Polska, Plener malarski oraz warsztaty ARTeria. Całość festiwalowych wydarzeń trwać będzie przez 10 dni w Nowogardzkim Domu Kultury oraz jego okolicach.

Wśród gości, którzy odwiedzą „Lato z Muzami” by zaprezentować swoje filmowe i artystyczne dokonania będą między innymi: Andrzej Seweryn, Piotr Dumała, Anna Zamecka, Adam Guziński i Marcin Borchardt. Muzycznie na festiwalu pojawią się m.in. Justyna Sawicka, zespoły Curcuma i Jafia, będą goście z Estonii i Ukrainy. Odbędzie się kolejna edycja Pleneru malarskiego, a młodzi ludzie wezmą udział w warsztatach ARTeria. Szeroki program atrakcji przygotowano dla najmłodszych, a animować te działania będzie Liga Superbohaterów. Gwiazdą kabaretu będzie w tym roku formacja Łowcy.B, która do Nowogardu przyjedzie ze swoim najnowszym programem.

Wśród filmowych wydarzeń na szczególną uwagę zasługują, prezentowane w regionie po raz pierwszy, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego oraz najlepszy polski film 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Najbrzydszy samochód świata”. Kino dokumentalne będzie w tym roku miało silną reprezentację na „Lecie z Muzami”. Z publicznością po seansach filmów „Komunia” oraz „Beksińscy. Album wideofoniczny” spotkają się ich autorzy, a po projekcji głośnego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” odbędzie się specjalne spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Kino fabularne na festiwalu to także kilka propozycji z udziałem Andrzeja Seweryna, w tym „Różyczka” i „Ostatnia rodzina”, która będzie okazją do osobistego spotkania z wybitnym aktorem. Andrzej Seweryn zainauguruje festiwal spektaklem „Rozmowy z Szekspirem”, spotka się też z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Gościem specjalnym i laureatem honorowego Lauru Cisowego jest w tym roku Piotr Dumała, który dwukrotnie spotka się z publicznością festiwalową – po seansie swoich krótkich filmów oraz po prezentacji rewelacyjnego „Ederly”. W sumie filmowych prezentacji będzie na festiwalu blisko 70. Zdecydowana większość filmów pokazywana będzie w Nowogardzie po raz pierwszy, i zapewne jedyny, co jest szczególną okazją dla publiczności, by poznać aktualne trendy panujące w polskim i światowym kinie.

Wśród wydarzeń festiwalu „Lato z Muzami” jest także prezentacja klasycznego filmu Charliego Chaplina „Dzisiejsze czasy”, z premierową muzyką wykonywaną na żywo przez zespół Tomasza Lewandowskiego. Odbędzie się czwarta już edycja konkursu Filmowa Młoda Polska, prezentującego najnowsze fabularne dokonania młodych polskich twórców. W cyklu „Lato z Folklorem” pojawią się zespoły Tanzte Valnaja Grupa Keerulind z Estonii oraz Glados z Ukrainy. Na festiwalu będzie można oglądać prace Bruno Wioski, który do Nowogardu zawita z wystawą „Dwoistość”. Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących: w mieście pojawi się między innymi parada motocyklowa a swoimi umiejętnościami podczas finałowego wieczoru pochwalą się uczestnicy warsztatów ARTeria.

Organizatorem 21. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa jest Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu pan Robert Czapla. Na wszystkie wydarzenia festiwalu (poza otwarciem i zamknięciem) wstęp jest wolny.

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń: Szczegółowy program festiwalu „Lato z Muzami”

Portal Infoludek.pl jest patronem medialnym festiwalu.

Źródło: Nowogardzki Dom Kultury