Festiwal Kultury Afrykańskiej „Africa Trip” – Afro Balanga

18:00

Kiedy

22.10 - 22.10.2016
godz.: 18:00

Gdzie

klub Hormon
ul. Monte Cassino 6
Szczecin

Festiwal Kultury Afrykańskiej "Africa Trip" - Afro Balanga

Festiwal Kultury Afrykańskiej – Africa Trip, to wydarzenie mające na celu promocję kultury Afryki Zachodniej w różnych jej przejawach. Ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tego regionu. Inspiracją dla naszej muzycznej podróży będą bębny afrykańskie i to właśnie one są głównym elementem łączącym wszystkie festiwalowe wydarzenia. Pomysł na realizację festiwalu powstał z inicjatywy Pawła Sasima, Szczecinianina który od prawie dekady zgłębia wiedzę dotyczącą tych instrumentów i dzieli się swoją pasją z innymi. Jest to także próba przypomnienia i nawiązania do bogatej tradycji bębniarskiej Szczecina. Miasta, w którym powstały jedne z pierwszych, a zarazem najmocniejszych grup bębniarskich w Polsce. W ramach festiwalu, oprócz warsztatów gry na afrykańskich bębnach djembe i dun dun, śpiewu i tańca, organizatorzy zapraszają również wspólnie z Cafe Hormon na punkt kulminacyjny – Afro Balanga!

Afro Balanga, to wieczór muzyczny – nie lada gratka dla miłośników zarówno muzyki bębnów, kultury afrykańskiej jak również takich gatunków jak world music, folk, ethno czy roots.

W programie wydarzenia:

18.30 prezentacja grupy warsztatowej Pawła Sasima – „Uderz w Bęben”!

19.00 support: Afrique Sogue (Szczecin/Gwinea)

20.00 koncert: Dzikie Jabłka (Łódź)

21.00 jamm session i zabawa taneczna do muzyki bębnów na żywo ze znakomitymi gośćmi! wystąpią m.in

  • Andy Camara (Strefa Rytmu/Gwinea)
  • Kuba Pogorzelski i Asia Sobura (Strefa Rytmu/Warszawa)
  • Paul Grocott i Anika Kamińska (Moribaya/Warszawa)
  • Robert Tydrych (Guzanghida/Amsterdam)

Afrique Sogue to projekt muzyczno-taneczny, który jest wynikiem fascynacji Zachodnią Afryką i potrzeby wcielenia w życie umiejętności nabytych podczas wielu lat zgłębiania kultury tego regionu.

Zespół wykonuje tradycyjne rytmy grane na bębnach djembe i dundun pochodzących z krajów takich jak Gwinea, Mali czy Sierra Leone, którym towarzyszą pieśni śpiewane przez czarnoskórą, gwinejską wokalistkę M’mharry Sylla w językach susu i malinke. W trakcie koncertu będziemy mogli zobaczyć również rdzenne tańce typowe dla tego regionu.

Wszystko to tworzy żywiołowy spektakl, który zabierze Was w odległe i egzotyczne rejony Czarnego Lądu, na łono jednej z najstarszych kultur świata zwanej Kulturą Mande pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Dzikie Jabłka to muzyka dwóch żywiołów – Polski i Afryki. Gdy spotykają się takie żywioły, wszystko wokół tętni życiem i wiruje radością. Zespół łączy rdzenne brzmienia polskiej muzyki ludowej z dzikim rytmem afrykańskich bębnów.

Muzycy grają na przywiezionych z Afryki tradycyjnych instrumentach: balafon (jest to rodzaj afrykańskiego ksylofonu), drewniane, obciągnięte naturalną skórą bębny: djembe, dun-dun i tama, krin, oraz liczne etniczne przeszkadzajki takie jak shekere, guiro, se-se czy zaklinacz deszczu. Uzyskaną z gry na tych instrumentach bogatą melodię rytmu urozmaicają brzmieniem skrzypiec, gitary, harmonii polskiej, fletu i fascynującymi białymi głosami.

Występy Dzikich Jabłek są niezwykłym przeżyciem i potężną dawką pozytywnej energii.

Źródło: Organizator