Festiwal filmowy „Patrz więcej”

12:00

Kiedy

18.10 - 19.10.2017
godz.: 12:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach
ul. Siedlecka 1a
Police

Kategorie


Festiwal filmowy „Patrz więcej”

Festiwal filmu „Patrz więcej” zakłada projekcję 6-ciu filmów wybranych spośród tych, które będą prezentowane z okazji 15- lecia Szkoły Wajda School & Studio.  Pokazy co jakiś czas opatrzone są wypowiedziami doświadczonych filmoznawców lub twórców, którzy zarysowują charakter danej projekcji, tym samym wciągając w dyskusję i oferują to co w kinie najważniejsze – emocje.

Po projekcjach oraz spotkaniach z filmoznawcami Festiwal filmu „Patrz więcej” organizatorzy zapraszają na koncert zespołu Mikromusic Trio.

Lista wybranych filmów dokumentalnych podczas Festiwalu filmu „Patrz więcej”:

  • Koniec Świata
  • Kiedy będę ptakiem
  • Paparazzi
  • Ślimaki
  • Trampkarze
  • Niewiadoma Henryka Pasta

 

Koniec świata

reż. Monika Pawluczuk

Czas trwania 38 min.

Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością chcą z kimś porozmawiać. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań. W 2016 roku dokument znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominacje do Oscara 2017. Film „Koniec Świata” zdobył łącznie 13 nagród na Festiwalach Filmowych.

 

Kiedy będę ptakiem

reż. Monika Pawluczuk

Czas trwania 28 min.

Film opowiada historię Madżi, kobiety z birmańskiego plemienia Kajan, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze, tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami. W Birmie, gnębionej przez oddziały junty rządzącej krajem, została ich córka. W obawie o jej bezpieczeństwo, rodzice postanawiają sprowadzić ją do Tajlandii. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i strukturę filmu.

 

Paparazzi

reż. Piotr Bernaś

Czas trwania 33 min.

Film Piotra Bernasia opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. „Paparazzi” to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazzi – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie, jak wobec świata, na który poluje. „Paparazzi” to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad – pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro. Film „Paparazzi” zdobył łącznie 10 nagród na Festiwalach Filmowych.

 

Ślimaki

reż. Grzegorz Szczepaniak

Czas trwania 29 min.

Andrzej wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, polski guru tej dziedziny zwany „Ślimaczanym Królem”, który udziela cennych porad. Trwają przygotowania do rozpoczęcia hodowli. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu, ślimak zaś urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego. Film „Ślimaki” zdobył łącznie 12 nagród na Festiwalach Filmowych.

 

Trampkarze

reż. Marcin Filipowicz

Czas trwania 24 min.

Film dokumentalny pokazujący początkowy, a zarazem najtrudniejszy etap w życiu młodych bohaterów, prowadzący do spełniania ich życiowego marzenia. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz, mieszkający w niewielkiej górskiej wiosce na południu Polski. Ich marzeniem jest zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w Polskiej Ekstraklasie. Film „Trampkarze” zdobył łącznie 5 nagród na Festiwalach Filmowych.

 

Niewiadoma Henryka Pasta

reż. Agnieszka Elbanowska

Czas trwania 40 min.

„Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy” – Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami OscaraWilde’a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością. Film „Niewiadoma Henryka Pasta” zdobył łącznie 5 nagród na Festiwalach Filmowych. 

Źródło: Organizator