Festiwal balonowy

05:30

Kiedy

09.07 - 09.07.2017
godz.: 05:30

Gdzie

Szczecinek
Szczecinek
Szczecinek

Kategorie


l Balonowy w Szczecinku to impreza z ponad dziesięcioletnią historią. Zaczęło się w 2004 roku, kiedy do miasta zaproszonych zostało 5 załóg balonowych z Niemiec i Polski. Imprezę nazwano Polsko-Niemiecka Fiesta Balonowa, a jej pomysłodawcą jest Bartosz Oberski, któremu udało się przekonać ówczesne władze, uzyskując wsparcie organizacyjne ze strony OSiRu.

Dziś, po 13 latach Festiwal Balonowy to cykliczna impreza w Szczecinku. Zapisał się w kalendarzu imprez miejskich jako stały element i datowany jest zwykle na pierwszy weekend lipca.

PROGRAM IMPREZY

Piątek 07.07.2017

godz. 18.30

I inauguracyjny start balonów – tereny OSiR. Rozegrana zostanie konkurencja „Pogoń za lisem”. W konkurencji tej pierwszy startujący balon jest „lisem”. Pozostałe balony mogą wystartować kilka minut po nim. Ich zadaniem jest tak przeprowadzić lot, aby dotrzeć do miejsca lądowania pierwszego balonu. Balon „lis” rozstawia wielki krzyż materiałowy w miejscu swojego lądowania, natomiast zadaniem pozostałych pilotów jest wyrzucić marker (mały woreczek ze wstęgą) jak najbliżej środka tego krzyża. Wygrywa ten, kto trafi najbliżej celu.

Sobota 08.07.2017

godz. 18.30

II start balonów – tereny OSiR. „Pogoń za lisem” – rezegranie tej samej konkurencji po raz drugi. Jest to dodatkowe utrudnienie dla pilotów, gdyż do ostatecznego wyniku i wyłonienia zwycięzcy brany będzie pod uwagę najlepszy wynik z obu lotów. Każdy pilot ma możliwość uczestnictwa tylko raz w „Pogoni za lisem”. To znaczy że dostanie tylko jeden marker i sam musi wybrać w czasie którego lotu ten marker wyrzuci. A tylko najlepsze wyniki będą brane pod uwagę.

godz. 22.30

Nocna Gala Balonów. Przygotowania do Gali Nocnej zaczną się już o godz. 22.00. Zachęcamy wszystkich Widzów do obserwacji przygotowań. Pompujące się balony po zmroku robią duże wrażenie i budują napięcie przed wspaniałym pokazem.

Niedziela 09.07.2017

godz. 5.30

III start balonów – tereny OSiR. Lot bez konkurencji sportowej. To gratka dla miłośników najpiękniejszych widoków o wschodzie słońca. Chyba nie można sobie wyobrazić bardziej bajecznej scenerii niż 50 balonów unoszących się nad budzącym do życia miastem.

godz. 13.00

Parada Balonów przez miasto. Dokładny przebieg parady – miejsce rozpoczęcia i zakończenia podane będą 2-3 dni przed rozpoczęciem Fetiwalu.

godz. 18:30

IV start balonów. Konkurencja „Splash or grab”. UWAGA NOWOŚĆ na Festiwalu. W niedzielę wieczorem balony wystartują w różnych miejscach. Wybór miejsca startu należy do pilota a jego zadaniem będzie tak wybrać miejsce startu i pprzeprowadzić lot aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Cel będzie na jeziorze Trzesiecko. Będzie to maszt o wysokości 3 metrów umieszczony na pływającej platformie. Na maszcie zawiesimy szarfę, a zadaniem pilota będzie zebranie tej szarfy. Utrudnieniem jest to, że maszt znajdował się będzie nad wodą. Gdy kosz balonu dotknie wody, pilot dyskwalifikowany jest z konkurencji ale może szybko wylądować i podejść do niej jeszcze raz. Oczywiście nad bezpieczeństwem czuwać będą 2 motorówki z ekipami oraz WOPR. Zachęcamy wszystkich widzów do gromadzenia się wokół jeziora. Nalot 50 balonów nad Trzesieck

Źródło: Organizator