Festiwal „40 i 4”

10:00

Kiedy

04.11 - 04.11.2018
godz.: 10:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Różne miejsca, Szczecin

Festiwal „40 i 4”

Festiwal „40 i 4” organizowany jest w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, który odbędzie się 4 listopada 2018 roku. W ramach festiwalu „40 i 4” odbędą się cztery wydarzenia: warsztaty plastyczne dla dzieci (odbędą się one w Inkubatorze Kultury), panel dyskusyjny dotyczący tożsamości narodowej oraz lokalnej Szczecina (Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie), salon poezji (Piwnica Kany) oraz spektakl plenerowy „Dziady cz. II” (zostanie zrealizowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie).

Festiwal „40 i 4” to jedyny taki Festiwal odbywający się na terenie Polski. Wszystkie pokolenia są zaangażowane w realizacje tego przedsięwzięcia. Kształtuje to tożsamość mieszkańców województwa zachodniopomorskiego (głównie mieszkańców Szczecina) od samego początku realizacji projektu.

Warsztaty plastyczne będą prowadzone przez Zuzannę Marczak, która zajmuje się grafiką artystyczną na Akademii Sztuk w Szczecinie. Warsztaty będą skierowane do dzieci w wieku od 7 – 9 lat. Odbędą się one w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury 4 listopada 2018 roku od godz. 10.00 do 12.00. Uczestnicy (25 osób) podczas wydarzenia zostaną zapoznani z metodą wypukłodruku, polegająca na przygotowaniu matrycy (która ma symbolizować Szczecin lub ukazywać skojarzenia uczestników warsztatów ze Szczecinem), następnie na części wypukłe nakładana jest farba. Odbijamy na przygotowany wcześniej materiał. 25 uczestników warsztatów będą mieli okazję tworzyć obrazy Szczecina za pomocą najstarszej techniki graficznej.

Kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu to panel dyskusyjny, który odbędzie się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie o godz. 13.00  4 listopada 2018 roku. Podczas panelu zostanie poruszony aspekt tożsamości narodowej oraz tożsamości miasta, przyszłości Szczecina. Wydarzenie zostanie poprowadzone przez Małgorzatę Frymus, wystąpią na nim m.in. Ewa Budziach, Inga Iwasiów oraz Agnieszka Gładzik.

Natomiast Salon Poezji odbędzie się w Piwnicy Kany o godzinie 19.00 4 listopada 2018 roku. Będzie polegał on na czytaniu poezji szczecińskich artystów przez aktorów amatorów, jak również profesjonalistów.

Ostatnie, główne wydarzenie to spektakl plenerowy „Dziady cz. II”, który odbędzie się na Cmentarzu Centralnym (przed Kaplicą Główną) w Szczecinie 4 listopada 2018 roku o godzinie 16.00 (spektakl będzie trwał godzinę). Powyższy spektakl będzie posiadł wymiar międzypokoleniowy, który zostanie osiągnięty za pomocą chóru, występu dzieci, młodzieży licealnej, studentów, zawodowych aktorów, muzyków. Wymienione grupy ilustrują przedział pokoleniowy uczestników przedsięwzięcia od 9 do ponad 80 lat. Uniwersalny charakter dzieła był zamysłem samego Mickiewicza. Człowieczeństwo nie wymaga żadnego uzasadnienia. Jest podstawową kategorią, która decyduje o tym, kim jesteśmy i kim się stajemy. Spektakl podejmie próbę zobrazowania człowieczeństwa w XXI wieku. Przedstawienie będzie wspierane mini filmami, które będą wyświetlane podczas wydarzenia na telebimie. Wartość cierpienia i jego zasadność, wartość beztroski, szacunek dla uczuć innych ludzi (również dla ich inności), postawa dawania, zabierania, przemocy, upokarzania (dobro i zło), wartość milczenia (jako tajemnicy), za sprawą którego szuka się na przykład własnej drogi – są nie do przecenienia w każdych warunkach historycznych, w każdej kulturze i między różnymi pokoleniami.

IDEA FESTIWALU „40 i 4”

Szczecin to miasto o burzliwej historii. Na przestrzeni wieków należało do Prus, Francji, Niemiec i Polski. Budowanie tożsamości miasta jest długotrwałym procesem. Miasto Szczecin, które dopiero od 73 lat należy nieprzerwanie do Polski, cały czas kształtuje swoją tożsamość.

Po II wojnie światowej zrodziła się niechęć Polaków do narodu niemieckiego, tym samym do niemieckiej historii miasta. Poszukiwano zapomnienia, jak i polskiego pierwiastka na tych terenach. Początek XXI wieku to powrót na nowo do niemieckiego dziedzictwa miasta. Następowała i nadal następuje próba przełamania bariery między niemiecką, a polską historią Szczecina. Podejmowana jest tym samym próba pogodzenia się z historią, identyfikacja z nią. Nastąpiła pewna zmiana w myśleniu społeczeństwa lokalnego, ponieważ bez tego nie możemy mówić o budowaniu tożsamości.

Festiwal “40 i 4” to jedna z propozycji, mająca na celu wzięcie udziału w kształtowaniu tożsamości lokalnej, ale także narodowej. Liczba cztery ma symbolizować człowieka oraz pełną osobowość. W tym kontekście symbolizuje Szczecin, świadomy swoich korzeni, historii oraz świadomej społeczności. Wydarzenie to będzie nawiązywało do setnych obchodów odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Stowarzyszenie Port Szczecin podejmie próbę odpowiedzi na pytania o tożsamość Szczecina, jak ona się kształtuje oraz jak kreowany jest wizerunek miasta na tle całej Polski.

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Stowarzyszenie Port Szczecin