Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza

09:30

Kiedy

28.09 - 28.09.2019
godz.: 09:30

Bilety

Bilet: Obowiązują zapisy

Gdzie

Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34
Szczecin

Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza

Spotkanie z liderkami społecznymi, aktywistkami, kobietami polityki, nauki i biznesu – osobami działającymi na rzecz zmian społecznych i równouprawnienia kobiet.

Program:

09.00– 10.00 Rejestracja
10.00 – 10.20 PRZY KAWIE O SPRAWIE (film)
„Przy kawie o Sprawie” parodia programów publicystycznych.

10.20– 10.30 Powitanie
Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Krystyna Boczkowska – członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet

Sesja plenarna
10.30 -11.30 Polki i Europejki – polityczna i publiczna obecność
Jaką rolę odgrywają w życiu publicznym i politycznym kobiety? na ile udało się wprowadzić kobiecą perspektywę do programów europejskich i krajowych? Czy w związku z coraz liczniejszą reprezentacją kobiet w polityce możemy spodziewać się zmiany filozofii i stylu jej prowadzenia? zmiany jej priorytetów? Czy kobiety przebiły szklany sufit czy też stoją na skraju szklanego klifu?
Uczestniczki panelu;
• prof. Danuta Huebner – europosłanka, premierka Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.
• Róża Thun – europosłanka
• Krystyna Boczkowska – b.prezeska Bosch Polska
• Ewa Wanat (Berlin) – dziennikarka, b.szefowa TOK.fm i RDC, autorka książki „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”
• Katarzyna Niewiedział (Berlin) – pełnomocniczka Senatu Berlina ds. integracji i migracji

Debata moderowana przez; Urszula Ptak (Berlin) – publicystka mediów ogólnoniemieckich, Krytyki Politycznej, zwyciężczyni Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2019, od 13 lat pracuje wielokulturowo w Berlinie.

11.30 – 12.30 Europejska Polityka Miast Równych Szans
Elektryzującym opinię publiczną tematem jest polityka antydyskryminacyjna i równościowa. Mamy coraz więcej samorządów progresywnych i przyjaznych swoim mieszkańcom i mieszkankom. Coraz więcej też samorządów wykluczających, tworzących „strefy bez”. Co się dzieje z polskimi miastami i jak z politykami antydyskryminacyjnymi i integracyjnymi radzą sobie Niemcy?
W panelu udział wezmą reprezentantki samorządów z Polski i Niemiec:
• Marta Mazurek radna Miasta Poznania, b. pełnomocniczka Prezydenta Poznania ds przeciwdziałania wykluczeniom
• Anna Strzałkowska współprzewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania, Gdańsk
• Susan Sacher pełnomocniczka ds. równego traktowania Powiatu Vorpommern-Greifswald
• Jolanta Grenke pełnomocniczka ds. równego traktowania, Hamburg.
• Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka Krytyki Politycznej, radna m. Warszawy

Debata moderowana przez:
• Lidia Makowska – współinicjatorka Kongresu Ruchów Miejskich, działań na rzecz Miast Równych Szans i Gdańskiego Centrum Równego Traktowania.

12.30 – 13.15 przerwa – poczęstunek
• STRAGANY IDEI zapraszamy na stanowiska organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet m.in. Kongres Kobiet, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Antyprzemocowa Siec Kobiet Feminoteki.
• One Billion Rising – Nazywam się Miliard (taniec/projekcja)

13.30 -14.30 Międzynarodowy Aktywizm Kobiet
Badaczki ruchów kobiecych, rodzicielskich, obywatelskich i radykalnie konserwatywnych – co połączyło te tematy? Pokażemy aktywizm Polek w międzynarodowych sieciach współpracy – poczynając od sieci aktywizmu ulicznego, poprzez networking związany z rzecznictwem na forach ONZ i Unii Europejskiej.
W panelu udział wezmą badaczki i aktywistki ruchów kobiecych:
• Julia Maciocha – koszalinianka, prezeska Stowarzyszenia Wolontariat Równości, organizatorka Parady Równości. Nominowana do tytułu Warszawianki Roku 2019.
• Klementyna Suchanow – badaczka ruchów ultrakonserwatywnych, biografka Gombrowicza, aktywistka OSK i Obywateli RP, Warszawa
• dr Elżbieta Korolczuk – naukowczyni uniwersytetów w Szwecji i Uniwersytetu Warszawskiego, bada ruchy rodzicielskie i polityki prorodzinne. Współorganizatorka Manif.
Debata moderowana przez:
Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka Krytyki Politycznej, radna m. Warszawy

14.30 – 15.30 Europa Rodzin
Zastanowimy się, czy Europa może prowadzić wspólną politykę prorodzinną? Jaka może być polska/europejska polityka prorodzinna – czy ludzie powinni mieć wolny wybór modelu rodziny i stylu swojego życia czy też powinni być formatowani przez tradycję, państwo i religię. Panelistkami są ekspertki, liderki organizacji zajmujące się problematyką prorodzinną.
Do udziału w panelu zaprosiliśmy:
• Magdalena Kochan posłanka, autorka ustaw prawa rodzinnego, Goleniów
• Anna Strzałkowska współprzewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania, Gdańska
• Urszula Ptak wielokulturowość w praktyce – jak państwo, społeczeństwo, prawo UE powinno reagować, kiedy „tradycja” łamie prawa człowieka/prawa kobiet, Berlin.
• Edyta Broda autorka blogu Bezdzietnik.pl, Wrocław
Debata moderowana przez:
Bogna Czałczyńska – pełnomocniczka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. kobiet i równego traktowania

15.30 – 16.30 Nowe Polki Europejki
Świat jest w ruchu, jak się przygotować do „migracji przyszłości”? opowiedzą o tym badaczki migracji i integracji oraz kobiety, które z różnych przyczyn wybrały Polskę i Polki działające w Europie. Jednym z ważniejszych, ale rzadziej omawianych zjawisk współczesnego świata jest feminizacja migracji. Podczas panelu będziemy rozmawiać o emigrantkach, imigrantkach, azylantkach i uchodźczyniach, a także wyzwaniach jakie wynikają w związku z ich wędrówką. Jaka jest ich sytuacja w Polsce? Jak wygląda ich codzienność? Jakie działania podejmują, żeby pomóc innym kobietom migrującym.

Do udziału w panelu zaprosiliśmy:
• Anita Adamczyk prof. UAM dr hab. w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu
• Khedi Alyeva uchodźczyni z Czeczenii , prezeska Stowarzyszenia Kobiety Wędrowne, członkini Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek
• Olesya Mavlugina działaczka praw imigrantek, UM Warszawa.
• Katarzyna Niewiedział pełnomocniczka Senatu Berlina ds. integracji i migracji

Debata moderowana przez:
dr Dorota Kowalewska socjolożka, badaczka mniejszości narodowych, US

Równolegle – od 13.30

SALA KAMERALNA II piętro
SPOTKANIA AUTORSKIE
• Marta Abramowicz reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka. Autorka książek; „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży”.
• Edyta Broda autorka bloga Bezdzietnik.pl i książki „Szczerze o życiu bez dzieci”
• Agata Diduszko-Zyglewska autorka i prowadząca feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie”, autorka książki „Krucjata polska”, współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”.
• Elżbieta Korolczuk współredaktorką (z Renatą E. Hryciuk) książek „Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce” i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka”.
• Klementyna Suchanow Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” (Wyd. Literackie, 2005) i „Królowej Karaibów” (WAB, 2013), reportażu historycznego o rewolucyjnej Kubie i biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” (Czarne). Niedługo ukaże się jej kolejna książka o religijnych fundamentalistach i oporze kobiet na świecie.
• Ewa Wanat dziennikarka radiowa i telewizyjna, b. redaktor naczelna radia Tok FM i redaktor naczelna i dyrektor programowa Polskiego Radia RDC. Autorka książki „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”

GALERIA O MODA NA FEMINIZM
Czy koszulka z napisem „I’am feminist” dodaje mocy czy trywializuje przekaz feministek? Czy mówienie, że jest się feministką czy feministą to solidarności czy zwiększonej świadomości, a może tylko modny gadżet? Na te i parę innych pytań odpowiedzą zaangażowane aktywistki i modowe ekspertki.
● Girls Watch Porn – Paulina Kołaczek – szczecinianki, marka modowa, ideolosklep
● Barbara Ewa Baran – szczecinianka, pracuje przy projekcie Anja Rubik, sexed.pl
Spotkanie moderowane przez:
Agata Caban – socjolożka, aktywistka działań na rzecz kobiet, prowadzi Kolektyw Niezależne Centrum Obywatelskie w Szczecinie

ZIELONE CENTRUM MŁODYCH
Czy młodzież ma moc, by uratować Ziemię? W Zielonym Centrum przy współpracy z Greenpeace zostaną zaprezentowane szczecińskie proekologiczne inicjatywy. Będzie można porozmawiać o tym, co dzieje się z plastikiem, którego nie widać? Jak być eko na co dzień? I zastanowić nad tym, co zmienił Wakacyjny Strajk Młodych?
● Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa Greenpeace, aktywistka ekologiczna..
● Pogoń Plastik
● Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

16.30 – 18.00
Podsumowanie kongresu i Tort Kongresowy

Informacje organizacyjne:

Rejestracja; odbywa się od godz. 09.00 przy kilku stanowiskach szatni prowadzonych przez wolontariuszki z Polski i Niemiec. Ze względów organizacyjnych prosimy Państwa o wcześniejsze przybycie i zarejestrowanie się.

• Tłumaczenie Polski-Niemiecki: przed rozpoczęciem debat będzie można zaopatrzyć się w słuchawki do tłumaczenia debat plenarnych.
• Kącik zabaw dla dzieci 3-12 lat

Źródło: Organizator