Europejska Noc Naukowców

17:00
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Kiedy

27.09 - 28.09.2019
godz.: 17:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny - obowiązują zapisy

Europejska Noc Naukowców

27 i 28 września odbędzie się siódma edycja Europejskiej Noc Naukowców, która organizowana jest przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Głównymi punktami programu będą pokazy, warsztaty i wykłady przygotowane przez naukowców z ZUT-u i edukatorów z największych centrów nauki z całej Polski, a także spotkanie z Olą i Piotrem Stanisławskimi – znanymi dziennikarzami z popularnonaukowego bloga „Crazy Nauka”.

Podczas zbliżającej się Nocy Naukowców, czeka nas szereg inspirujących atrakcji dla całej rodziny, przybliżających temat świata nauki, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Tradycyjnie ZUT przygotował program dla szkół podstawowych i szkół średnich. Zapisy na zajęcia, warsztaty i pokazy zostaną uruchomione 9 września br. (poniedziałek).

Europejska Noc Naukowców to dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie szansa, by przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym zawód naukowca. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia prezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, jak i artystyczne. Impreza zapewnia zwiedzającym bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji. W tym roku poszliśmy o krok dalej i zaprosiliśmy do współpracy centra nauki, które rozsiane są po całej Polsce – wyjaśnia Kinga Wełyczko, kierownik Biura Promocji ZUT w Szczecinie.

Na dziedzińcu ZUT-u (al. Piastów 17, wejście od ulicy Kordeckiego) stanie naukowe miasteczko, w którym odbędą się pokazy przygotowane przez pracowników i studentów ZUT-u, oraz edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach (okolice Kielc). Punktualnie o godz. 17:00 rozpoczną się pokazy, doświadczenia i wspólna zabawa. Na scenie oprócz prezentacji wszystkich wystawców, pojawi się Maria Skłodowska – Curie, z którą zwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
O godz. 20:00 odbędzie się pierwszy szczeciński stand – up naukowy. Podczas pojedynku zmierzą się ze sobą naukowcy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki w Warszawie – dr Monika Koperska, oraz dr Mariusz Gogól.

W budynku Centrum Dydaktyczno – Badawczego Nanotechnologii ZUT w Szczecinie, w godz. 15:00-21:00 będą dostępne dwa stanowiska przygotowane przez młodzież ze Stowarzyszenia Pogoń Plastik. W punkcie adopcji roślin mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję zostawić rośliny, którymi nie są w stanie dłużej się opiekować, albo – przeciwnie – przygarnąć nowe. Każda pozostawiona roślina dostanie imię. Zamiast anonimowej, „niechcianej rośliny” zainteresowani będą mogli adoptować Franka, Staszka czy Gustawa. Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów, będzie punkt wymiany foliówek na materiałowe torby, które są bardziej przyjazne środowisku. Głównym punktem programu będzie spotkanie ze słynnymi blogerami z popularnonaukowego bloga – „Crazy Nauka”. Ola i Piotr Stanisławscy podczas swoich prelekcji poruszą temat fake newsów w nauce i podpowiedzą w kilku prostych krokach jak ograniczyć – bez ogromnych wyrzeczeń i poświęceń, swój ślad węglowy.

Europejska Noc Naukowców 2019
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Szczegółowy program wydarzeń dostępny TUTAJ.

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Organizator