Dzień św. Witkacego

18:00

Kiedy

18.09 - 18.09.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Klub 13 Muz
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

program z okazji 80. rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

W obliczu ostatecznej katastrofy, po napaści na Polskę przez Niemców z jednej i przez Sowietów z drugiej strony artysta widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo. Niewątpliwie do tego desperackiego kroku pchnęło Witkacego wiele zdarzeń i okoliczności, z których najważniejszą była jednak wiadomość podana przez radio 17 września, że do Polski wkroczyła Armia Radziecka. Pisarz miał przeczucie nadciągającej groźby totalitaryzmu, który zniszczy indywidualność jednostki oraz dotychczasowe wartości naszej cywilizacji.
***
Szczecin jest także jednym z „miast Witkacego”, a to dlatego, że nasza Książnica Pomorska ma w swoich zbiorach bogate archiwum tego niezwykłego artysty. Na Witkacjana składają się unikatowe fotografie autorstwa Witkacego, listy, rysunki, obrazy. Zbiory zostały pozyskane od Marii Flukowskiej, której archiwum męża przekazała Jadwiga Witkiewiczowa – wdowa po Witkacym. Perłą wśród tych niezwykłych archiwaliów jest kolekcja 1275 listów, jakie pisał Witkacy do swojej żony Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej, wnuczki Juliusza Kossaka. Listy obejmują lata 1923-1939 i są niezwykłym zapisem osobistych emocji i uczuć jak i znakomitym portretem środowiska artystycznego i elit intelektualnych II Rzeczypospolitej.

Program „Dnia św. Witkacego”

Godz.18.00.
Inauguracja „Dnia św. Witkacego:
– Promocja czasopisma „Witkacy” wydawanego przez Instytut Witkacego w Warszawie,
– Prezentacje multimedialne: „Duszotwarzowzory”, portrety metafizyczne osób bliskich i przyjaciół okresu międzywojnia autorstwa Witkacego oraz „Gębowzory” z kolekcji Stefana Okołowicza.

Godz.19.00.
Premiera spektaklu „Męczycie mnie, za to was lubię” Teatru Boscha z Domu Kultury „13 Muz” na podstawie dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Godz.20.00.
– „Grafo-mania Witkacego” – rozmowa wykładowców z Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego o twórczości literackiej Stanisława Ignacego Witkiewicza.
– „Prorok metafizycznej pustki” – kilka refleksji nad współczesnością na podstawie kilku cytatów z Witkacego – wykład performatywny Janusza Janiszewskiego.

Źródło: Organizator