Dzień Kultury Romskiej

16:00

Kiedy

20.08 - 20.08.2017
godz.: 16:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Wydarzenie ukazujące dorobek i kulturę mniejszości romskiej ze Szczecina oraz terenu województwa zachodniopomorskiego, wspierające integrację mieszkańców oraz nawiązujące do wielokulturowego charakteru Miasta – pielęgnującego tradycje i poszanowanie innych kultur.

W programie występy zespołów:

Hitano z Olsztyna
Zespół powstał ponad 30 lat temu. Jego członkowie to olsztyńscy Romowie propagujący kulturę i folklor cygański. Założycielem jest Adam Lulek Fedorowicz – prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej HITANO. Zespół zachowuje oryginalne brzmienie swoich utworów. HITANO ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku. Był jednym z zespołów, który pod patronem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego brał udział w koncertach na rzecz mniejszości narodowych pt. „Mniejszości Narodowe i Etniczne a media elektroniczne”. Zespół HITANO uczestniczy w życiu kulturalnym Olsztyna i z jego inicjatywy od 2000 roku organizuje Dzień Romski podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego. HITANO gra muzykę folkową z różnych stron świata. Każdy, kto był na ich koncercie z uśmiechem wspomina pełne energii rytmy rodem z Bałkanów, refleksyjne romskie pieśni, wesołe piosenki biesiadne, które zna prawie każdy, ale także standardy jazzowe. Mówią o sobie, że są „zespołem rodzinnym” i jedynym w Polsce, który gra i śpiewa wyłącznie na żywo.

Bogdan Trojanek & Terne Roma ze Szczecinka
Zespół założony przez Bogdana Trojanka w 1999 r. – prezentuje muzykę taborowo-cygańską. W 2000 roku na IV Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Muzyki Romów w Ciechocinku za sprawą piosenki „Naker Ćhaje” napisanej przez Bogdana Trojanka zespół zdobył Nagrodę Publiczności ,Nagrodę Telewidzów oraz nagrodę jury. W 2003 roku zespół nagrał płytę „Grajcie bracia”, wydaną przez Polskie Radio. Płyta została zgłoszona do nagrody Fryderyków w kategorii Folk. Również w tym roku TVP 2 nakręciła film dokumentalny po tytułem „Witaj bracie w cygańskim taborze”, w którym został poruszony m.in. wątek o życiu Bogdana Trojanka i jego rodziny.
Bogdan Trojanek to nie tylko lider i założyciel zespołu Terne Roma , ale również autor tekstów, muzyki, prezes Królewskiej Fundacji Romów założonej przez cygańskiego króla Henryka „Nudzia” Kozłowskiego oraz jako jedyny Rom na świecie jest kawalerem Orderu Uśmiechu, który otrzymał za swoją działalność charytatywną na rzecz dzieci.
Zespół Bogdan Trojanek i „Terne Roma” wydał 10 płyt i nagrał 6 teledysków, które goszczą na antenie radia i telewizji ogólnopolskiej, oraz na antenie londyńskiego radia Polonia. Zespół koncertuje zarówno w kraju jak i za granica, występował m.in. w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Czechach i Słowacji.

Somnakuno Drom ze Szczecina 
Zespół propaguje kulturę, taniec, muzykę a także język społeczności romskiej działając pod kierownictwem Tytusa Łakatosza. Swoją działalność rozpoczął w 2003 r. Repertuar zespołu to połączenie tradycyjnych znanych utworów romskich z muzyką tworzoną przez młode pokolenie o szybszym tempie i dynamiczniejszym brzmieniu. SOMNAKUNO DROM koncertuje na wydarzeniach lokalnych w Szczecinie, również za granicą, m.in. w Niemczech oraz w Czechach. Współpracuje z innymi romskimi zespołami, współorganizuje rokrocznie Dzień Kultury Romskiej w Szczecinie.

Liza Kotlyarenko z zespołem
Liza to niezwykle utalentowana i wszechstronnie uzdolniona artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburgu. Ojciec Lizy występował w moskiewskim Teatrze Roma. Na tej samej scenie Liza występowała wiele razy wraz ze swoim rodzeństwem: utalentowaną tancerką i choreografem-swoją siostrą Rossitą oraz z bratem Nicolasem. Jako dziecko zagrała także w rosyjskim filmie „Cyganka Aza”. Posiada wrodzony talent muzyczny, który od dziecka pielęgnowany był przez jej artystyczną rodzinę. Liza świetnie odnajduje się w folklorze romskim, aczkolwiek nie ogranicza się tylko do tego rodzaju muzyki. Popis swoich umiejętności dała nagrywając tytułową piosenkę z Kasią Nosowską do filmu Bogusława Lindy „Jasne Błękitne Okna” w 2006 roku. Liza uwielbia jazz. Sama zresztą śpiewa utwory w tym klimacie. To właśnie taki charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie EMPE3. W 2014 roku premierę miał spektakl „Romanse Rosyjskie i Cygańskie” w teatrze Syrena. W lipcu 2016 odbyła się premiera drugiej solowej płyty Lizy pt. „Cygańskie Serce”. Również w tym miesiącu odbyła się „Wielka Gala Tenorów w Ciechocinku” gdzie Liza wystąpiła wraz z Sylwią Nowicką pod czujnym okiem dyrektora festiwalu Dariusza Stachury.

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich