Dzień Kultury Romskiej

16:00

Kiedy

10.08 - 10.08.2019
godz.: 16:00

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Wydarzenie ukazujące dorobek i kulturę mniejszości romskiej ze Szczecina oraz z terenu województwa zachodniopomorskiego, wspierające integrację mieszkańców oraz nawiązujące do wielokulturowego charakteru miasta, pielęgnującego tradycje i poszanowanie innych kultur.

W programie występy zespołów, prezentujących różne style folkloru romskiego:

Liza Kotlyarenko
Gwiazda piosenki romskiej, niezwykle utalentowana artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Jej talent muzyczny od dziecka pielęgnowany był przez jej artystyczną rodzinę – pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburga. Ojciec Lizy Kotlyarenko występował w moskiewskim Teatrze Roma. Na tej samej scenie Liza Kotlyarenko występowała wielokrotnie ze swoim rodzeństwem: bratem Nicolasem oraz siostrą Rossitą, utalentowaną tancerką i choreografem.
Jako dziecko zagrała w rosyjskim filmie „Cyganka Aza”. Liza Kotlyarenko świetnie odnajduje się w folklorze romskim, ale nie ogranicza się do tego rodzaju muzyki. W 2006 r. wraz z Katarzyną Nosowską nagrała tytułową piosenkę do filmu Bogusława Lindy „Jasne Błękitne Okna”. Kocha jazz i śpiewa w klimacie jazzowym. Właśnie taki charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie EMPE3. W lipcu 2016 odbyła się premiera jej drugiej solowej płyty „Cygańskie Serce”. W 2018 w duecie z Ivanem Komarenko zaśpiewała piosenkę „Twoje jutro”. Obecnie pracuje nad pierwszą płytą w języku polskim.

Bogdan Trojanek & Terne Roma
Zespół istnieje od 1999 r. Prezentuje muzykę taborowo-cygańską. Nagrał dziewięć płyt. W 2000 r. na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Muzyki Romów zdobył: nagrodę jury, nagrodę publiczności oraz telewidzów. W 2001 r. zespół był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk, otrzymał Statuetkę Złotego Głosu Opole 2001. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Bogdan Trojanek.

Aranka Straus & Roma Stars
Zespół z Hamburga i Polski reprezentuje piosenkarka i tancerka Aranka Straus. Śpiewała, tańczyła oraz była choreografem w zespole Dona Wasyla, Dzianiego i Lizy. Zakwalifikowała się do półfinału programu muzycznego „Idol”, organizowanego przez Telewizję Polsat.
Od 2007 koncertuje ze swoim zespołem Roma Stars na terenie Niemiec, Holandii i Polski.

Cierchaj
Zespół wokalno-taneczny z Pyrzyc, założony w 2004 roku. Kierownikiem zespołu jest wokalista Zygmunt Tabaczyk. Zespół koncertuje w Polsce i za granicą. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. tradycyjne utwory romskie.

Somnakuno Drom
Zespół istnieje od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę oraz język społeczności romskiej, działając pod kierownictwem Tytusa Łakatosza. W repertuarze ma tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką, tworzoną przez młode pokolenie o szybszym tempie i bardziej dynamicznym brzmieniu.

Źródło: Organizator