Dzień Darmowego Komiksu

15:00

Kiedy

25.05 - 25.05.2018
godz.: 15:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Dzień Darmowego Komiksu

Podczas Dnia Darmowego Komiksu wszyscy uczestnicy otrzymają Cemęt, darmowy okolicznościowy zin (gazetkę z komiksami). Odbędzie się spotkanie autorskie z jednym z najbardziej znanych polskich twórców komiksowych, Michałem Śledzińskim. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach komiksowych. Ponadto zaplanowana jest loteria oraz komiksowe swap party, czyli wymianę komiksów pomiędzy uczestnikami.

Warsztaty
Imprezę rozpoczną o godz. 15.00 warsztaty komiksowe dla młodzieży „Superbohater szczeciński”. Potrwają około 2 godzin, adresowane będą do młodzieży ze szkół ponadpostawowych i dorosłych. Chętni proszeni są o zgłaszanie się na adres e-mail stowarzyszeniepopart@gmail.com (w zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz wiek uczestnika).

W ramach zajęć chętni:
– nauczą się tworzyć własne scenariusze,
– zaprojektują swoich bohaterów,
– zaplanują plansze i kadry,
– stworzą krótki komiks.

Podczas zajęć omówione będą zasady współpracy scenarzysty i rysownika, następnie zostaną stworzone główne postacie, uwzględniając cechy charakteru, wygląd i strój. Pod uwagę wzięte będą zarówno protagonistci, jak i antagonistci oraz postacie tła. Kolejnyn etap zajęć będzie poświęcony szkicom do historii studentów. Efektem końcowym warsztatu będzie trzystronicowy komiks o przygodach bohatera lub bohaterki.

Warsztaty poprowadzi Bartek Błaszczeć, szczeciński artysta tradycyjny, na co dzień zajmuje się tworzeniem ilustracji i koncept-artów do książek i gier, głównie w zakresie RPG. Prócz tego zaangażowany jest w kilka własnych projektów, obecnie współautor serii webkomiksowej The Summoning. Prywatnie wielki fan gier fabularnych, militariów i Batmana. Członek stowarzyszenia POP-ART.

Po zakończeniu warsztatów, w trakcie trwania imprezy, uczestnicy będą mogli dalej rysować, jeżeli komuś zabraknie czasu, albo potrzebuje konsultacji z prowadzącym, który zostanie na spotkaniu do końca przy wyznaczonym stanowisku.

Spotkanie
Po warsztatach, o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie autorskie z jednym z najbardziej znanych polskich twórców komiksowych, Michałem Śledzińskim. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

Michał „Śledziu” Śledziński to rysownik i twórca komiksowy. Zadebiutował na łamach magazynu o grach komputerowych “Secret Service”, a następnie publikował na łamach miesięcznika „Świat Gier Komputerowych” komiksy z serii Fido i Mel. Był współtwórcą i redaktorem naczelnym magazynu komiksowego „Produkt”, „P Lux” oraz zina „Azbest”. Jego najsłynniejszą serią komiksową jest „Osiedle Swoboda”. W 2006 roku wydawnictwo Mandragora postanowiło wznowić serię komiksową o komisarzu Żbiku (tym razem w roli głównej miał wystąpić wnuk słynnego komisarza, kapitan Michał Żbik). Śledziński został zaproszony do narysowania całej serii, ale współpraca zakończyła się już po pierwszym zeszycie pt. Kim jest „Biała Mewa”?

Wymiana i minigiełda
W trakcie imprezy zaplanowana jest także wymianę komiksów pomiędzy uczestnikami imprezy i minigiełda, dlatego organizator zaprasza do przyjścia z komiksami na wymianę oraz drobnymi na zakupy.

Loteria
W trakcie imprezy przeprowadzona zostanie loteria „wszystkie losy wygrywają”, w której uczestnicy będą mogli wygrać dodatkowe nagrody w postaci zinów pozyskanych z innych imprez oraz zakupionych komiksowych nowości wydawniczych. Przewidziana jest też internetowa zabawa dla osób, które będą w niej mogły pozyskać ziny, nawet jeżeli tego dnia nie mogą uczestniczyć w spotkaniu. Szczegóły wkrótce na naszym profilu facebookowym.

Dzień Darmowego Komiksu to inicjatywa międzynarodowa, która do Polski przywędrowała z USA i Kanady. Organizowana jest co roku m. in. w Poznaniu na początku maja. Jedyną możliwością dla zainteresowanych sztuką komiksowa mieszkańców Szczecina, by wziąć udział w obchodach wydarzenia, był wyjazd do Poznania. W tym roku ta impreza na miejscu, w Szczecinie.

Szczeciński Dzień Darmowego Komiksu odbywa się w ramach Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych. Organizuje go stowarzyszenie POP-ART, wydawca portalu betoniarka.net.

Gospodarzem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, a głównym partnerem Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.

Źródło: Organizator