Dyskusja panelowa i debata: „Reformacja – sukces czy porażka?”

17:30

Kiedy

27.10 - 27.10.2017
godz.: 17:30

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Księcia Mściwoja II 8
Szczecin

W bieżącym roku przypada jubileusz 500 lat Reformacji. Pięć wieków temu teolog, augustiański mnich Marcin Luter postuluje potrzebę reformy kościoła zachodniego i przybija sławne 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. To szczególne wydarzenie symbolicznie uznawane za początek ruchu reformacyjnego, jest wyjątkowe również dla Szczecina, jego historii i humanistycznego dziedzictwa. Przyjęcie Reformacji przez Sejmik Trzebiatowski w 1534 roku miało doniosły wpływ oraz konsekwencje historyczne, społeczne, kulturowe, gospodarcze i polityczne dla całego Pomorza Zachodniego. Jubileusz przypomina o początkach tej reformy, a także służy refleksji nad tradycją reformacyjną, która kształtuje się już 500 lat.

Do ogólnoświatowych obchodów jubileuszu Reformacji włączyły się kościoły, które nawiązują do tego ruchu odnowy chrześcijaństwa, działające na terenie Szczecina: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicznych Chrześcijan, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Zielonoświątkowy, przy współpracy z Kościołem Rzymskokatolickim, ze wsparciem przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych oraz wielu znaczących instytucji kultury.

Pomysłodawcy regionalnych obchodów jubileuszu Reformacji pragną budować symboliczne mosty oparte o wspólne dziedzictwo ziem Pomorza Zachodniego, by przybliżyć mieszkańcom naszego miasta historię, kulturę i zdobycze protestanckiego humanizmu.

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie