Dyniowe Garden Party 2020.

10:30

Kiedy

27.09 - 27.09.2020
godz.: 10:30

Gdzie

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
Dobrzyca 76
Dobrzyca k/ Koszalina

Dyniowe Garden Party 2020.

Wielkie święto dyni już we wrześniu! Dyniowe Garden Party 2020.

Już 27 września 2020 w Ogrodach Hortulus Spectabilis odbędzie się III Dyniowe Garden Party. Jest to najbardziej barwne wydarzenie w naszych ogrodach. Złota pora roku – jesień prezentuje nam wówczas wszystkie swoje uroki.

Choć Dyniowe Garden Party odbywa się we wrześniu, to przygotowania zaczęliśmy już pod koniec maja, kiedy posadzone zostały dyniowe pola. Od tej pory cały czas nasi ogrodnicy bacznie obserwowali wzrost warzyw. Kilkanaście odmian dyń w tym hokkaido, bambino, champion i najbardziej okazałe atlantic giant rośnie jak na drożdżach, by zostać głównymi bohaterami wrześniowego Dyniowego Garden Party.

Wycieczka z przewodnikiem po ekologicznych warzywniakach – NOWOŚĆ

O ekologicznej uprawie dyni oraz innych warzyw znajdujących się w olbrzymich warzywnikach Ogrodów Hortulus opowie nasza główna ogrodnik – Prymula. Prymula zabierze Was na niezwykłą wycieczkę pełną wiedzy, ciekawostek i wskazówek uprawowych. Warzywniki w Ogrodach Hortulus prowadzone są w sposób ekologicznych z wykorzystaniem starych i zapomnianych praktyk ogrodniczych. Wśród wielu popularnych i standardowych warzyw, znajduje się tu również szeroka kolekcja zapomnianych gatunków (rzepa, brukiew, topinambur) oraz nowych odmian warzyw np. żółte i bordowe marchewki, kolorowa kukurydza, wielokolorowe pomidory.

Dyniowe aranżacje

Co roku patisony, kabaczki i dynie w kilkunastu odmianach służą nam do stworzenia różnych aranżacji. Dyniowe kompozycje – od dużych konstrukcji, po małe elementy dekoracyjne podziwiać będzie można praktycznie w całych ogrodach. Podczas wydarzenia odbędą się również pokazy florystyczne. Miłośnicy jesiennych kompozycji będą mogli podziwiać jak powstają niezwykłe dzieła zdobione najpiękniejszymi jesiennymi kwiatami oraz pióropuszami traw. W tym roku niezwykły kunszt florystyczny zaprezentują nam uczennice policealnych Szkół Żak oraz Cosinus.

Konkurs Dyniowych Cudaków

Goście tegorocznej edycji będą mieli również szansę na zaprezentowanie własnych dyniowych dzieł. Podczas wydarzenia odbędzie się konkurs Dyniowych Cudaków. Dyniowego cudaka należy przynieść gotowego ze sobą na Dyniowe Garden Party (27.09.2020) i zgłosić go do konkursu do godziny 12:00. Musi się on składać z przynajmniej jednej dyni i może być rzeźbą lub konstrukcją. Dyniowe cudaki oceni komisja konkursowa powołana przez Ogrody Hortulus. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas wydarzenia o 14:00. Regulamin konkursu.

Wśród ubiegłorocznych cudaków pojawiły się paw, gąsienica, jednorożec, kot oraz cała masa dyniowych kompozycji. Obejrzyj galerię ubiegłorocznych cudaków i zainspiruj się 😉

Dyniowe przysmaki

Dynia będzie również głównym składnikiem dań przyrządzanych podczas Dyniowego Garden Party. Najbardziej widowiskowe jest wielkie gotowanie zupy dyniowej! „Dyniówka” zabulgocze w kociołkach podwieszonych nad ogniskami. Każdy z uczestników imprezy będzie mógł skosztować aromatycznej zupy.

Stoiska wystawcze

Goście ogrodów będą mogli również skorzystać z oferty wystawców. Wyjątkowi producenci produktów regionalnych, tradycyjnych i naturalnych na wydarzeniu pojawią się ze swoimi najlepszymi specjałami. W asortymencie wystawców pojawią się m.in.: aromatyczne miody i przetwory.

Dyniowe Animacje

Na dużych i małych uczestników wydarzenia czekać będą również zabawy ruchowe oraz plastyczne. Wśród nich znajdują się m.in.: dyniowe kółko i krzyżyk, rzut ringiem na dynię czy piłką do wnętrza dyniowego bałwanka. Najmłodsi uczestnicy będą mogli zmierzyć się również w turnieju skoków w worku. Tradycyjnie już będzie można wyruszyć na poszukiwanie dyni w labiryncie. W zaułkach labiryntu ukryte zostaną pomarańczowe giganty. Gracze otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami ukrycia dyni. Zadaniem uczestników zabawy, będzie ich odnalezienie i oczywiście wydostanie się z wnętrza labiryntu.

Specjalnie na Dyniowe Garden Party przygotowane zostały również ulotki i tablice z dyniowymi przepisami. Goście wydarzenia dowiedzą się ciekawostek dotyczących uprawy i wykorzystania dyni.

Ważenie rekordzistek

Podczas Dyniowego Garden Party odbędzie się oficjalne ważenie największych okazów. Ubiegłoroczne dynie pomimo sporych gabarytów nie pobiły rekordów wagowych z pierwszej edycji wydarzenia. O ich stosunkowo niewielkiej wadze zadecydowała panująca susza. Do tej pory najcięższy z okazów ważyły ponad 50 kg. W tym roku liczymy na pobicie tego wyniku.

Na dyniowe Garden Party zapraszamy w godzinach 11:00-15:00. Ogrody Hortulus Spectabilis będzie można zwiedzać w godzinach 10:30-16:30.

Dyniowa Gonitwa – w tym roku ze zmienioną formułą!

W tym roku Dyniowa Gonitwa będzie formą rajdu, po uwaga! Całych Ogrodach! Nie obejdzie się oczywiście bez losowania dyń! W Dyniowej Gonitwie kluczowe jest szczęście, cała trasę będzie trzeba pokonać z pomarańczowym obciążeniem. O tym czy będzie to dynia jedno czy dwudziesto-kilogramowa zadecyduje los! Dodatkowo zawodni będą musieli odnaleźć 5 punktów ukrytych na trasie biegu. Punkty oznaczone będą na mapach rozdanych przed startem. Rozwiązanie zagadek z poszczególnych punktów będzie kluczem do skrzyni pełnej skarbów czekającej na mecie. Do Dyniowej Gonitwy będzie można zgłosić się w dniu wydarzenia. Każdy z zawodników dostanie pamiątkowe upominki oraz regeneracyjną zupę dyniową. Sprawdź regulamin Dyniowej Gonitwy.

Drążenie dyni na czas – konkurs!

W czasie wydarzenia odbędzie się konkurs drążenia dyni na czas. Uczestnictwo należy zgłosić w dniu imprezy – uwaga liczba miejsc będzie ograniczona. O udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń. Do wykonania zadania – wydrążenia dyni, śmiałkowie dostaną od nas jedynie łyżkę. Dynie do drążenia zostaną wylosowane przez uczestników tuż przed konkursem. Konkurs przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Program Godzinowy:
– 10:30 Otwarcie Ogrodów Hortulus Spectabilis
– 11:00 Rozpoczęcie Dyniowego Garden Party i wielkie gotowanie zupy dyniowej
– 11:00-15:00 Prezentacja i sprzedaż produktów lokalnych
– Dyniowe animacje w ogrodzie dla całej rodziny
– Poszukiwanie dyni w labiryncie
– Dyniowe aranżacje – pokazy florystyczne
– 12:00-13:00 Rejestracja do Dyniowej Gonitwy
– 12:00-12:30 Moja ekologiczna uprawa – wycieczka po warzywnikach z głównym Ogrodnikiem Ogrodów Hortulus Spectabilis – „Prymulą”
– 13:30 Ważenie dyniowych rekordzistek
– 14:00 Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego dyniowego cudaka
– 14:00-14:30 Moja ekologiczna uprawa – wycieczka po warzywnikach z głównym Ogrodnikiem Ogrodów Hortulus Spectabilis – „Prymulą”
– 15:00 Zakończenie Dyniowego Garden Party
– 16:30 Zamknięcie Ogrodów Hortulus Spectabilis

Źródło: Materiały promocyjne organizatora