„Duchologia polska” – spotkanie z Olgą Drendą

18:00

Kiedy

05.10 - 05.10.2017
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Spotkanie z etnolożką, autorką książki „Duchologia polska” – Olgą Drendą. Spotkanie poprowadzą Anna Godzińska i Krzysztof Lichtblau.

Olga Drenda, w książce „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, wzięła na warsztat kilka najciekawszych i najbardziej skomplikowanych lat z najnowszej historii naszego kraju. Czy o latach polskiej transformacji można pisać bez politycznych dramatów w tle? Okazuje się, że można. Trzeba tylko wziąć na warsztat… estetykę tych lat. To właśnie uczyniła autorka. Pokazuje zachodzące w Polakach przemiany za pomocą przedmiotów i obyczajów, opisuje zmieniające się gusta, zachłyśnięcie się bombardującą nagle z każdych stron zachodnią kulturą reprezentowaną głównie przez… wszechobecne kolorowe budy z fast foodami. Pisze o reklamach, fotografiach, kultowych okładkach prasowych, a wszystko to jest niemym świadkiem polityczno-historycznej zawieruchy, która zaowocowała transformacją. „Duchologia polska” pokazuje też, jak szalenie trudnym zadaniem jest próba zdefiniowania polskiej transformacji ustrojowej. Zamiast tego musi nam wystarczyć wykaz rzeczy i zdarzeń, które nieodparcie wiążą się z tym okresem. Autorka stara się ograniczyć swoją narrację do minimum. Jej styl jest oszczędny i prosty, co czasem może wywoływać poczucie niedosytu. Opowiada osiem przeplatających się wzajemnie historii, w których w główne role wcielają się przedmioty, mody, obyczaje i zjawiska, zarówno te typowo polskie, jak i te, które przyszły do nas z zachodu. Jak na antropologa przystało, nie skupia się na pojedynczych osobach i historiach. Przez pryzmat ogólnie obserwowanych zjawisk i mód pokazuje, jak dotykały one nas wszystkich i jaki miały wpływ na naszą codzienność. Autorka wykonała prawdziwie krecią robotę, o czym świadczyć może mnogość przykładów, na jakich opiera swoje tezy. W książce uderza też to, jak – paradoksalnie – dobrze potrafiliśmy łączyć przyzwyczajenia z przeszłości z tym, co nowe, fascynujące i nieznane. Razem tworzyło to niespotykany nigdzie indziej miszmasz stylów, mód i obyczajów, na który składa się ta „widmowa epoka”.

Autorka jest młoda (rocznik ’84), więc jej spojrzenie na przełom lat 80. i 90. jest świeże, inne, a jednocześnie przenikliwe, wyłapujące szczegóły, fakty i skojarzenia.

Olga Drenda. Etnolożka, dziennikarka, tłumaczka. Współpracowała m.in. w „2+3 D”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Slanted”, „Znakiem”, „Dwutygodnikiem”, „Nowym Obywatelem”,  festiwalem Unsound i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prowadzi stronę Duchologia Polska (facebook.com/duchologia). Autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (Karakter 2016), współautorka – wraz z Bartłomiejem Dobroczyńskim – cyklu rozmów „Czyje jest nasze życie” (Znak, 2017).

Źródło: Organizator