Dodna, Bielizna i Dzieci Kapitana Klossa

20:00

Kiedy

30.09 - 30.09.2016
godz.: 20:00

Bilety

Bilet: 35-45 zł

Gdzie

Dom Kultury Słowianin
ul. Korzeniowskiego 2
Szczecin

W Dzień Chłopaka Dom Kultury „Słowianin” zaprasza na koncert jubileuszowy „Zespołu Dodna”. Oprócz Jubilatów zagrają goście: Jarek Janiszewski z zespołem BIELIZNA i Olaf  Deriglasoff z zespołem Dzieci Kapitana Klossa.

W bieżącym roku wszyscy członkowie-założyciele Zespołu Dodna skończyli 250 lat. W związku z tym w Dzień Chłopaka zagrają swój pierwszy od 25 lat koncert w oryginalnym składzie. Chłopcy nic nie stracili ze swego chłopięcego wigoru i zagrają wszystkie niezapomniane przeboje, będzie Halina, Hej Divko i Bier Bier Bier.

Wszyscy członkowie-założyciele zgodnie przyznają, że od urodzenia czyli od 50 lat pilnie przygotowywali sie do grania w Zespole Dodna. Nie słuchali modnych dźwięków, nie kształcili słuchu  i stanowczo odmawiali ćwiczenia na instrumentach. Tak przygotowani założyli Zespół Dodna.

Początki zespołu sięgają 1984 roku, kiedy to maturzyści LO VII w Szczecinie postanowili założyć „Zespół Zespół Downa” wykonujący muzykę organiczną. W 1985 roku zespół zmienił nazwę na „Zespół Dodna” i rozpoczął intensywną działalność koncertową. Zasięg występowania zespołu w życiu estradowym, determinował jego styl. Zespół Dodna wykonywał krótkie i zawsze proste piosenki oparte na harcerskim brzmieniu elektrycznej gitary i tematach sekcji dętej. Ich mieszanka rock’n’rolla, pub rocka i muzyki dancingowo-estradowej,  stała w opozycji do nowej fali i apokaliptycznego punk rocka obowiązującego w czasach późnego PRL-u. Również teksty odbiegały od obowiązującego kanonu rocka walczącego i traktowały głównie o alkoholu, lenistwie i interakcjach damsko-męskich, często śpiewane w językach zbliżonych do obcych, mimo to  zespół nie uniknął kłopotów z cenzurą. Zamówiona przez Program 3 PR piosenka ”Ranne Zorze” została zdjęta z sesji nagraniowej z powodu tekstu naruszającego postanowienia  Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości. Zespół choć nie unikał grania na typowych rockowych scenach, zdecydowanie preferował sale dancingowe, imprezy weselne, świetlice i domy kultury. Ich nieokiełznany pęd do sławy oraz szczególne upodobanie do długich podróży PKP spowodował jednak, że grali dużo koncertów w Polsce, ZSRR, Holandii i RFN i występowali na znanych ogólnopolskich festiwalach Jarocin 1987, Poza Kontrolą 1986, Mokotowska Jesień Muzyczna, Nowa Era – Nowa Scena.

Już od początku swej estradowej kariery Zespół Dodna mocno związał się z trójmiejskim muzycznym światkiem, dość wspomnieć, że jako jedyny zespół spoza Trójmiasta wystąpił w legendarnym mateczniku Gdańskiej Sceny Alternatywnej słynnym Burdlu, a kierownik zespołu został saksofonistą zespołu Dzieci Kapitana Klossa. W tym samym czasie (zwanym w  historii zespołu okresem kubańskim) organizował w  klubie studenckim AR Kubuś, w którym bazował, koncerty takich trójmiejskich zespołów jak Sni Sredstvom za Uklanianie, Apteka, Bielizna, Po Prostu, DKK. Od początku lat dziewięćdziesiątych ub. wieku grupa osiadła w Słowianinie (okres słowiański) gdzie oprócz wielu koncertów jakie zagrała, kontynuowała swoje  towarzysko-impresaryjne pasje udzielając się w miejscowej supergrupie Stars, czy zapraszając zaprzyjaźnione gwiazdy do Szczecina. W tym też czasie Zespół Dodna wydał swoją jedyną pozycję w dyskografii – magnetofonową kasetę „Kiedy Elektryczność Dotarła do Tanowa” wydaną przez, już wtedy podejrzaną wytwórnię, Bass Rec 1993.

W swym klasycznym pięcioosobowym składzie Dodna grała do około 1990 roku, następnie przewinęła się przezeń masa szczecińskich muzyków, a zespół grał, ewoluował czego wynikiem była muzyka zespołów Ludność Chile, Relanium, G – crashers.

30 września w szczecińskim „Słowianinie” zespół zagra w szerokim, 9-osobowym  składzie.

Do oryginalnego zestawu członków założycieli z okresu kubańskiego:

Tomasz Pies Bachorz – śpiew, saksofon tenorowy, kierownik zespołu

Marcin Mały Porzycki – gitara el.

Slawek Mosiek Mosiewicz – trąbka

Maciek Kisiel Ciecholewski – gitara basowa

Krzysztof Nosek Woźniakowski – perkusja

dołączą niezawodni gitarzyści z okresu słowiańskiego

Zbigniew Ozzi Szmatłoch – gitara el.

Krzysztof Kaes Sanecki – gitara el.

Całość dopełni sekcja dęta Piotr Ciacho Ciechowski – saksofon barytonowy i Marta Rakouska na puzonie.

Bielizna pojawiła się w połowie lat 80-tych i od razu została zaliczona do czołowych formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Już pierwsza „radiowa” kompozycja pt. „Terrorystyczne Bojówki” dotarła do drugiego miejsca jedynej niezależnej listy przebojów realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej.

Debiutancka płyta pt. „Taniec Lekkich Goryli” została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Chwalono „połamaną” rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej, polskiej egzystencji lat 80-tych. Kolejne wydawnictwa – „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”; „Tag”; „Pani Jola”; ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej. W roku 2000 ekipa Bielizny wydała płytę pod szyldem Doktor Granat, a nosiła ona tytuł „Świadkowie Rocka”.

Oprócz działalności koncertowej zespół kojarzony jest z estradową i telewizyjną aktywnością wokalisty, Jarka Janiszewskiego (pseud. Doktor), który swoje ujawnienia werbalne określa mianem wybroczyny intelektualnej.

Doktor prowadził wiele niestandardowych imprez – od koncertów w Jarocinie po programy telewizyjne (Rock Noc).

W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. „W Dzikim Kraju”. Wydawnictwo otrzymało znakomite recenzje m.in. w tygodnikach „Polityka” oraz „Wprost”. Z płyty tej pochodzi piosenka pt. „Zimny Wiatr” uznawana za nieoficjalny hymn stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej. W październiku 2009 roku ukazała się płyta pt. „Obrazki z wystawki”. Recenzenci chwalili zespół za twarde, riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań dziwnych osobników zamieszkujących kraj nad Wisłą. Płytę promują single „Kurt Cobain”, „Kolumbowie znad Wisły” oraz „Wściekły Jad”, do których „obrazki” można obejrzeć na Facebooku. Zespół konsekwentnie idzie własną drogą skierowaną w stronę osobników oczekujących na niebanalną werbalno-rockandrollową przygodę.

Ekipa występuje w składzie :

Jarek Furman – gitara

Michał Kusz – gitara

Jarek Figura – bas

Andrzej Jarmakowicz – perkusja

Jarek Janiszewski – śpiew

Dzieci Kapitana Klossa to polski zespół punkrockowy z elementami stylu muzycznego ska. Powstał w 1983 w Sopocie z inicjatywy wokalisty/gitarzysty Olafa Deriglasoffa i basisty Sławomira Środka. W późniejszym czasie do zespołu dołączyła perkusistka Lidia Paszkowska. Grupa zadebiutowała przed publicznością w 1985 w Tczewie podczas „Przeglądu Zespołów Młodzieżowych”. W tym samym roku zakwalifikowała się do festiwalu w Jarocinie, gdzie wystąpiła w poszerzonym składzie o grającego na instrumentach klawiszowych Marcina „Stołka” Stolarskiego i saksofonistę Tomasza „Psa” Bachorza. Fragment tego koncertu zespołu i krótki wywiad z jego członkami został uwieczniony przez ekipę Piotra Łazarkiewicza, która w tym czasie kręciła dokument Fala – Jarocin ’85. Sam występ zespołu okazał się sukcesem – muzycy znaleźli się w „złotej ósemce”, a także zwrócili na siebie uwagę prowadzącego Listę Przebojów w Rozgłośni Harcerskiej Pawła Sito, który na antenie zaczął puszczać ich utwór „Pieśń o bohaterze” nagrany podczas występu na festiwalu „Poza Kontrolą”. Pomimo tych osiągnięć grupa nie wzbudziła zainteresowania w wytwórniach płytowych (sami muzycy próbowali jak okazało się bezskutecznych rozmów z Tonpressem). Dzieci Kapitana Klossa funkcjonowały dalej grając koncerty organizowane m.in. przez Waldemara Rudzieckiego – wokół którego skupiała się wówczas Gdańska Scena Alternatywna. W tym czasie między muzykami zespołu zaczęło narastać napięcie, które w efekcie położyło kres jego istnieniu w kwietniu 1986. Ostatni koncert grupa zagrała w szczecińskim klubie „Trans” trzy miesiące wcześniej. Po jej rozpadzie Olaf Deriglasoff udał się na emigrację do Berlina Zachodniego.

W 1993 Deriglasoff za namową Jędrzeja Kodymowskiego powrócił do kraju i rozpoczął z nim współpracę w zespole Apteka. W tym czasie doszło do wydania przez wytwórnię S.P. Records wspomnieniowego albumu Dzieci Kapitana Klossa na którego zawartość złożyły się nagrania z ostatniego koncertu grupy (w szczecińskim „Transie”) oraz na nowo zarejestrowany utwór „Pieśń o” („Pieśń o bohaterze” – oryginalne nagranie z Rozgłośni Harcerskiej zaginęło). W sesji nagraniowej oprócz Deriglasoffa i Bachorza wziął udział perkusista zespołu Kult Andrzej „Szczota” Szymańczak.
W 1996 Deriglasoff i Bachorz tymczasowo reaktywowali zespół wraz z nowymi muzykami: basistą Wojciechem Siwkowskim oraz perkusistą Krzysztofem Topolskim. W tym składzie grupa nagrała na nowo utwór „Sopocka plaża”, który ukazał się na albumie kompilacyjnym SKAdanka dołączonym do magazynu Machina w 1999 (październik)- źródło Wikipedia

30 września Olaf Deriglasoff i Tomasz Bachorz znowu razem, równo po 30 latach, wystąpią na scenie i wraz ze Zbigniewem Ozim Szmatłochem na gitarze oraz śpiewającym, basistą Andrzejem Dżejem Mierzwińskim i  perkusistą  Jarkiem Jurkiem Kozłowskim ( Mitch&Mitch, Pogodno) wykonają  „Sopcką plażę”, „Pieśń o bohaterze” i kilka innych utworów granych onegdaj przez DKK w latach osiemdziesiątych. Będzie to jedyna okazja, aby te piosenki usłyszeć na żywo, bo czy zespół w tym składzie będzie występował w przyszłości nie wiemy…

Źródło: Organizator