Dni Skandynawskie- seanse kina duńskiego

17:00

Kiedy

16.05 - 18.05.2019
godz.: 17:00

Bilety

Bilet: wstęp wolny

Gdzie

ProMedia -Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 54
aleja Wojska Polskiego 2
Szczecin

Kategorie


Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie włącza się w tegoroczne obchody Dni Skandynawskich w Szczecinie. Spotkania z kinem duńskim organizowane są we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury.

Program
Spotkania z kinem duńskim: filmy dokumentalne
16 maja (czwartek)
1 seans o godz. 17.00 (How are you, 70 min.)
2 seans o godz. 18.30 (Karen Blixen, 54 min.)

Spotkania z kinem duńskim: filmy fabularne
17 maja (piątek)
1 seans o godz. 17.00 (Aplauz, 85 min.)
2 seans o godz. 18.30 (Nie bój się mnie, 95 min.)

Spotkania z kinem duńskim: filmy dla dzieci
18 maja (sobota) godz. 11.00:
Piggy, 28 min.
The Flame and the Cotton Ball, 23 min.
Tygrysy i tatuaże, 54 min.
Pies w niebie, 25 min.

——————————————————————-

Filmy dokumentalne
How are you, 70 min.
Bohaterami dokumentu jest duet znanych artystów: Michael Elmgreen i Ingar Dragset. Reżyser opowiada historię o początkach ich związku i wspólnej pracy, która przyniosła im wiele międzynarodowych sukcesów. W swojej twórczości artyści w odważny, bezpośredni, ale i zabawny sposób odwołują się do różnych obszarów, jak krytyka instytucjonalna, polityka społeczna, architektura i teatr.

Karen Blixen, 54 min.
Fascynujący filmowy portret niezwykłej pisarki i kobiety Karen Blixen. Jest to opowiedziana na nowo historia życia ekscentrycznej duńskiej pisarki, którą świat zapamiętał jako autorkę bestsellera „Pożegnanie z Afryką”. Scenariusz filmu powstał w oparciu o relacje i wspomnienia ojca reżysera, profesora literatury, który blisko przyjaźnił się z pisarką.

———————————————————————-

Filmy fabularne
Aplauz, 85 min.
Kiedy ceniona przez krytyków aktorka Thea Barfoed kończy odwyk, staje przed trudnym wyborem. Kiedy piła, rozwiodła się z mężem i straciła prawa do opieki nad dwoma synami. Teraz chciałaby ich odzyskać. Zręcznie manipuluje Christianem, byłym mężem, wykorzystując swą twardą, lecz uroczą osobowość. Musi udowodnić sobie i jemu, że podoła. Stojąc twarzą w twarz z wymogami kariery aktorskiej i nękającą ją przeszłością, Thea musi zmierzyć się z wewnętrznymi demonami, jednocześnie trzymając się celu, który sobie wyznaczyła.

Nie bój się mnie, 95 min.
Film w reżyserii współtwórcy ruchu Dogma 95, Kristiana Levringa. „Nie bój się mnie” to niepokojąca opowieść o cienkiej granicy dzielącej uporządkowane, mieszczańskie życie od otchłani obłędu.
Mikael (Ulrich Thomsen) ma wszystko: dobrą (ale i ciężką) pracę, żonę, materialną i społeczną stabilność. To uporządkowane życie zdaje się jednak coraz mniej cieszyć przeżywającego kryzys wieku średniego mężczyznę. Po latach aktywności postanawia dla odmiany nie robić nic. Rzuca pracę, spędza czas w domu na przemyśleniach oraz pisaniu dziennika – i zastanawia się, co sprawia, że życie przestało go cieszyć. Kiedy Mikael dowiaduje się o naborze ochotników do medycznego eksperymentu, bez wahania zgłasza swoją kandydaturę na „królika doświadczalnego”. Przedmiotem testu jest nowy lek antydepresyjny o nieznanych skutkach ubocznych. Te okazują się poważniejsze, niż zakładano i eksperyment zostaje wkrótce przerwany, ale dla Mikaela jest już za późno. Bohater uzależnił się od medykamentu i bierze go dalej. Skutki nałogu będą dramatyczne – lek zupełnie odmienia Mikaela, którego zachowania stają się coraz bardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne.

———————————————————————-

Filmy dla dzieci
Piggy, 28 min.
Jest rok 1933. Pewnej zimnej grudniowej nocy na świat przychodzi mała świnka -Piggy. Nie wie, że życie świnek zazwyczaj dzieli się na 3 akty: tuczenie, rzeźnia i kotlety. Piggy ma dużo więcej apetytu niż inteligencji a więc wizja zakończenia żywota w charakterze dania głównego na wieczerzy wigilijnej staje się coraz bardziej prawdziwa. Dopiero gdy indyk wyjaśnia Piggy na czym polega świąteczne ucztowanie, do świnki dociera w jakim znalazła się niebezpieczeństwie. Razem planują ucieczkę ale Piggy nie może oprzeć się zapachom dochodzącym z piekarnika.

The Flame and the Cotton Ball, 23 min.
Ognik żyje w krainie ognia. Pracuje w hałaśliwej kopalni choć tego bardzo nie lubi. Wolałby położyć się i obserwować niebo co dziwi jego kolegów.
Pewnego dnia zauważa nieznane mu białe stworzenie ukryte za skałami. Wygląda jak chmurka kształtem przypominająca dziewczynkę. Jej widok tak nim wstrząsa, że decyduje się opuścić swóją krainę, by odnaleźć dziewczynkę. Okazuje się, że dziewczynka nie jest z chmurki lecz z bawełny. Ognik zakochuje się w niej. Miłość ta okazuje się szczególnie trudna, gdyż bardzo ciężko kochać kogoś, kto tak łatwo się spala.

Tygrysy i tatuaże, 54 min.
Maj jest małą dziewczynką, która mieszka ze swoim wujkiem Sonnym – tatuażystą. Wujek marzy o znalezieniu dla swojej podopiecznej szczęśliwej rodziny. Pewnego dnia do salonu tatuażu przychodzi osiłek z gangu harleyowców. Maj przez pomyłkę tatuuje na jego skórze dziecięce obrazki, przez co razem z Sonnym muszą uciekać z miasta. W trakcie podróży przeżywają wiele niezwykłych przygód, które uświadamiają im moc łączącej ich więzi.

Pies w niebie, 25 min.
9-letnia Lora przyjeżdża do szkoły z internatem prowadzonej przez siostry zakonne. Towarzyszy jej piesek Hound. Niestety w szkole nie wolno mieć zwierząt, dlatego siostry pozbywają się pieska. Lora próbuje więc za pomocą wyobraźni radzić sobie z samotnością i smutkiem w szkole, w której nikt nie ma odwagi być sobą.

Źródło: Organizator