Cztery pory parków. WIOSNA

18:00

Kiedy

20.02 - 20.02.2020
godz.: 18:00

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Cztery pory parków. WIOSNA

Pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu poświęconego florze szczecińskich parków. Pomysłodawcą cyklu i równocześnie prowadzącym spotkania jest Paweł Madejski, inicjator i twórca szczecińskiej internetowej mapy ciekawych drzew i krzewów Szczecina, mapy która wciąż uzupełniana obejmuje coraz to nowe parki, skwery i tereny zielone. Wstęp wolny.

Podczas spotkania Paweł Madejski zaprezentuje mapę drzew i krzewów, a następnie przedstawi rośliny, które wiosną mogą zainteresować spacerujących po szczecińskich parkach. Na zakończenie spotkania opowie o swoich zamierzeniach związanych z oznaczeniem tabliczkami kolejnych drzew. Już teraz zapraszamy na kolejne części cyklu: w maju porozmawiamy o roślinności letniej, w sierpniu o jesiennej, a w listopadzie – o zimowej.

O cyklu „Cztery pory parków”
Podczas zbierania materiałów do mapy, powstało mnóstwo zdjęć dokumentujących stan drzew i krzewów na przestrzeni całego roku, które będziemy oglądać podczas spotkań. W każdej części zobaczymy zapowiedź tego, co w najbliższym czasie będziemy mogli obejrzeć, albo samodzielnie korzystając z udostępnionej w internecie mapy, albo podczas zorganizowanych spacerów, w czasie których możemy zapoznać się z dendrologicznymi ciekawostkami Szczecina.

Paweł Madejski urodził się w Brzegu, a do Szczecina dotarł przez… Kraków, gdzie, zafascynowany fotogrametrią, ukończył geodezję inżynieryjno-przemysłową na Wydziale Geodezji AGH. W 1983 r., korzystając z technik fotogrametrycznych, badał prądy morskie w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Zatoce Hornsund na Spitsbergenie. Efektem tej pracy była kolejna propozycja uczestnictwa w XI Wyprawie Antarktycznej PAN w 1987 r. Podczas tej wyprawy prowadził fotogrametryczny pomiar prądów morskich w Cieśninie Bransfielda. Uczestniczył również w pracach przygotowawczych przed założeniem hiszpańskiej bazy antarktycznej. Jest też autorem fotogrametrycznej mapy okolic bazy, w zatoce Johnson Bay, wyspy Livingstone. W 1990 kierował XIV Wyprawą Polskiej Akademii Nauk do Stacji im. H. Arctowskiego.
Jak sam mówi, miał szczęście zawadzić swoimi stopami o każdy z kontynentów. Teraz próbuje odwiedzić urokliwe zakątki Polski leżące poza głównymi trasami turystycznymi.

Źródło: Organizator