Cienie zapomnianych kultur

19:00

Kiedy

08.10 - 08.10.2016
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Kościół pocysterski
ul. Cystersów 3a/3
Kołbacz

Cienie zapomnianych kultur

8 października odbędzie się kolejna edycja projektu „Cienie zapomnianych kultur” organizowana przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2008 roku w przestrzeni dawnego opactwa pocysterskiego w Kołbaczu.

W programie:

godz. 19.00 Spotkanie z Filipem Springerem i prezentacja: „Architektura i wspólnota – przestrzenie, które łączą i dzielą”

Filip Springer, ceniony reporter i fotograf, opowie w Kołbaczu o tym jak architektura kreuje bądź niszczy wspólnotę i jak ta wspólnota w niesprzyjającej przestrzeni architektonicznej próbuje przetrwać. Usłyszymy o tym podczas spotkania i prezentacji pt. „Architektura i wspólnota – przestrzenie, które łączą i dzielą”. Prezentacja będzie ilustrowana fotografiami z projektów (w tym bestsellerowych książek) autora: Źle Urodzone, Zaczyn, Wanna z kolumnadą oraz Podwórka. Filip Springer uwrażliwia na stan polskiej przestrzeni, która po 1989 roku stała się śmietnikiem, niekontrolowanym obszarem chaosu, nieprzyjaznym dla ludzi. Obserwuje jak wraz ze wzrostem zamożności mieszkańców podwórko z domeny publicznej i otwartej przechodzi do prywatnej, zamkniętej. I pustoszeje. Jednocześnie na zapleczach domów w ubogich dzielnicach polskich miast Springer znajduje dowody, że wspólnotowość jeszcze nie umarła. To szczególnie ważne, w czasach zamkniętych osiedli, coraz wyższych płotów i ogrodzeń oddzielających od siebie sąsiadów.

9. edycja „Cieni zapomnianych kultur” w pocysterskim Kołbaczu będą okazją do przyjrzenia się tej przestrzeni, która tak wiele mówi o naszych relacjach z innymi i możliwości zadomowienia się w swojej lokalnej przestrzeni.

Filip Springer – reporter, fotograf, współpracuje z „Dużym Formatem”, „Polityką”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książek reporterskich poświęconych przestrzeni, między innymi „Zaczynu. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter) oraz „Wanny z kolumnadą. Reportaży o polskiej przestrzeni” (Czarne), „13 pięter” (Czarne) i „Księgi zachwytów” (Agora SA). Stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego, finalista Nagrody Literackiej Nike.

Spotkanie poprzedzi wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej, prezentująca lokalne przestrzenie – podwórka Kołbacza i okolic oraz utrwalone na nich codzienne życie i ślady wspólnotowości. Fotografie współczesnych podwórek będą sąsiadować z tymi sprzed lat. Dla gości i uczestników projektu będzie to zaproszenie w naszą lokalną przestrzeń, a dla mieszkańców okazja do porównania, jak wspólne przestrzenie się zmieniają.

 

 

Filip Springer
Filip Springer

godz. 20.30 koncert zespołu: SEFARDIX

Laureat Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia Sefardix trio – to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie głosu i instrumentów, poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Emocje i energia płynąca ze sceny, porywają słuchaczy zarówno na dużych festiwalach, jak i kameralnych koncertach. Sefardix snuje muzyczną opowieść opartą na wątkach sefardyjskich, nie ogranicza się jednak jedynie do nich. Opowiada muzyką styku kultur o opuszczeniu, namiętności, tęsknocie, ludzkich dramatach i chwilach radości. To muzyczna podróż przez stulecia, opowiadana przez współcześnie żyjących muzycznych maggidów (wędrownych kaznodziejów, ale i pozaziemskich mentorów). Podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Muzyczna fikcja oparta na faktach. Te fakty, to muzyczne wątki judeo-hiszpańskie, berberyjskie, bałkańskie, marokańskie, arabsko-andaluzyjskie, czy wreszcie greckie.

Skład zespołu: Jorgos Skolias – syn greckich uchodźców politycznych – to wokalista i kompozytor, obdarzony charyzmatyczną barwą głosu. Traktuje go jak instrument i jest mistrzem improwizacji. Samodzielnie opanował technikę śpiewania harmonicznego, nazywanego również gardłowym. Inspiracją jest dla niego blues, jazz, rock oraz muzyka etniczna od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańką czy zespołem Osjan. Bracia Oleś nazywani są największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku. Marcin jest kontrabasistą i wirtuozem improwizacji, Bartłomiej to jeden z najbardziej kreatywnych oryginalnych perkusistów jazzowych. Obaj komponują i są twórcami muzyki teatralnej i filmowej. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung.

Sefardix trio
Sefardix trio

Cienie zapomnianych kultur

Projekt zainaugurowany w 2008 r. otworzył cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego sakralnego obiektu na Pomorzu Zachodnim wybudowanego z cegły. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością. Chcemy, by „Cienie zapomnianych kultur” były okazją do stawiana pytań o naszą kulturową pamięć i tożsamość. W ramach poprzednich edycji w „Galerii Cysterskiej” (dawny spichlerz w nawie głównej kościoła) prezentowaliśmy m.in. tradycję i życie codzienne dzisiejszych cystersów (2008), wybraliśmy się w podróż przez barwny etnograficznie pomorski region Weizacker (2009), ruszyliśmy śladem ostatnich wiejskich muzykantów (2009), których życie i twórczość z pasją dokumentuje prof. Andrzej Bieńkowski, przybliżaliśmy dawną polską wielokulturowość razem ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski (2011), promowaliśmy działania Grupy Kamieniarzy Magurycz, która ratuje pozostałości wielowyznaniowych cmentarzy Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny (2012), przypominaliśmy życie w kolektywie, jakie toczyło się agromieście Kołbacz i tworzoną tam w czasach PRL wzorcową fabrykę mięsa (2013), z Markiem Styczyńskim i Anną Nacher (Karpaty Magiczne) szukaliśmy etnobotanicznego klucza do zapomnianych kultur (2014), poznaliśmy oryginalne Studio Form Światła i usłyszeliśmy kołysanki jidysz w wykonaniu Oli Bilińskiej i gościnnie Mikołaja Trzaski. Podczas „Cieni zapomnianych kultur” pojawiają się także prawdziwe muzyczne osobowości – dotychczas gościliśmy takich artystów jak: Motion Trio, Adam Strug, Cukunft i Raphael Roginski, Mikołaj Trzaska, Michał Jacaszek. Jak co roku, celem tego projektu jest także prezentacja obiektów pocysterskich Kołbacza (uznanych w 2014 r. za Pomnik Historii) jako inspirującej artystycznie przestrzeni i zwrócenie uwagi na dalszą konieczność ich rewitalizacji.

plakat_2016

Wydarzenie pod patronatem Infoludek.pl

Źródło: Organizator