Cienie zapomnianych kultur

19:00
Cienie zapomnianych kultur

Projekt zainaugurowany w 2008 r. przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, który otworzył cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego sakralnego obiektu na Pomorzu Zachodnim
wybudowanego z cegły, uznanego w 2014 r. za Pomnik Historii.

W Kołbaczu goszczą uznani artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines.

W programie:

Wystawa fotografii dokumentująca 10 lat działań stowarzyszenia Spichlerz Sztuki w przestrzeni pocysterskiego Kołbacza.

godz. 19.00 Spotkanie z Moniką Sznajderman
Monika Sznajderman jest antropologiem kultury, pisarką, założycielką wydawnictwa Czarne. Urodzona w Warszawie od ponad 30 lat mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem. Jest m.in. finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za rodzinną historię pt. „Fałszerze pieprzu”. Okazją do spotkania w Kołbaczu będzie najnowsza książka autorki – „Pusty las”.

„Pusty las” to książka o życiu „wśród zrujnowanych cerkwi i zdziczałych sadów”, o wrastaniu w osierocony krajobraz i o czytaniu świata, który trwa już tylko w powidokach czegoś, czego „nie wolno przeoczyć” – prof. Paweł Próchniak

„Pusty las” to opowieść która prowokuje do stawiania uniwersalnych pytań wobec śladów po nieobecnych, próba zakorzeniania się – na „połemkowskim”, „pożydowskim” czy „poniemieckim”.

Spotkanie odbędzie się w świetlicy w Kołbaczu, ul. Warcisława 7 (obok kościoła pocysterskiego).

godz. 20.30 Koncert „RESINA” – Zachwyt i niepokój
Resina to solowy projekt Karoliny Rec. Kompozytorka i wiolonczelistka znana jest polskiej publiczności ze współpracy z długą listą różnorodnych artystów: od Macieja Cieślaka przez Huberta Zemlera do Zamilskiej. W Kołbaczu usłyszymy muzykę z jej drugiego albumu „Traces”. Resina twórczo przetwarza brzmienia wiolonczeli z użyciem prostej elekroniki, okrasza je motywami wokalnymi i perkusyjnymi, zapętla je, pozwalając słuchaczowi zasłuchać się w nałożonych na siebie warstwach. Płyta przynosi kompozycje pełne napięcia, dramatyzmu, ale i subtelności. Swoje inspiracje czerpie ona ze swoistej obsesji na punkcie ruin obiektów sakralnych, obserwowanych przez nią uważnie wspomnień, świadectw ocalałych z przemocy i spustoszeń spowodowanych przez czas – wszelkich zjawisk związanych z pominięciem lub deformacją.

godz. 21:30 MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego
Nowa odsłona MAPPINGU 3D na ścianie nawy głównej kościoła pocysterskiego. Barwne widowisko multimedialne, które połączy światło, dźwięk i architekturę. Animacje inspirowane kolejnymi legendami cysterskimi, pionierską działalnością gospodarczą cystersów, burzliwą historią i przyszłością obiektu.

Źródło: Organizator