Cienie Zapomnianych Kultur 2018

19:00

Kiedy

29.09 - 29.09.2018
godz.: 19:00

Gdzie

Dawne Opactwo Cystersów
Kołbacz
Kołbacz

Cienie Zapomnianych Kultur 2018

Projekt zainaugurowany w 2008 r. przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, który otworzył cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego sakralnego obiektu na Pomorzu Zachodnim
wybudowanego z cegły, uznanego w 2014 r. za Pomnik Historii.

W Kołbaczu goszczą uznani artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines. Organizatorzy chcą, by „Cienie zapomnianych kultur” były okazją do stawiana pytań o naszą kulturową pamięć, sięgając do międzykulturowego dialogu i jednocześnie prezentując lokalną tożsamość.

PROGRAM:
Godz. 19.00 – „Projekt: Kołbacz”, spotkanie z dr inż. architektem Maciejem Płotkowiakiem
Godz 20:30 – koncert tria „BASTARDA”
Godz. 21:30 – MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego

Spotkanie i prezentacja: dr inż. architekt Maciej Płotkowiak, autor projektu przekształcenia spichlerza w nawie głównej na cele muzealne „Projekt: Kołbacz”.

Maciej Płotkowiak to postać znana i ceniona nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale także w szeroko pojętym gronie architektów, urbanistów, konserwatorów zabytków oraz projektantów. Badacz architektury oraz pedagog, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Mistrz w wielu dziedzinach i doskonały wykładowca.

Autor m.in. projektu rekonstrukcji wieży na katedrze św. Jakuba w Szczecinie i projektu odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Podczas spotkania uczestnicy usłyszą o wyzwaniach architektonicznych i technicznych, jakie stanęły przed projektantem w przestrzeni spichlerza, który uznawany jest za największą konstrukcję ciesielską na Pomorzu. Po wielu latach starań, ruszyły na dobre prace remontowe w dawnym klasztorze cysterskim. W ramach rewitalizacji obiektu w spichlerzu powstanie nowocześnie zagospodarowana przestrzeń wystawiennicza, która będzie pełnić funkcje muzealne i kulturalne.

Spotkanie odbędzie się w świetlicy w Kołbaczu, ul. Szarych Mnichów 6.

Koncert trio „BASTARDA”. Moc kontemplacji

Zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego (m.in. Cukunft, Ircha) oraz wybitnych instrumentalistów – Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała
Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej,
a konkretnie pieśni i motetów Piotra z Grudziądza (1392 – ok. 1480) jednego z pierwszych
kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.
Muzycy posiłkując się metodą „viola bastarda”, czyli swobodnych skoków między kolejnymi
głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii – osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej, daleki od oczywistych rozwiązań. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny i minimalistyczny charakter, a jednocześnie mocno angażujący uwagę słuchacza.

Nazwisko Piotra z Grudziądza długo nie było znane muzykologom. Odkrycia dokonał dopiero
w 1975 czeski naukowiec Jaromír Černý. Płyta tria Bastarda „Promitat eterno” znalazła się w wielu zestawieniach najciekawszych polskich płyt 2017 roku.

MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego. Światło / dźwięk / architektura

Podczas 11. edycji „Cieni zapomnianych kultur” ożywiona zostanie światłem i dźwiękiem elewacja dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu! Mapping inspirowany będzie historią kołbackich cystersów (w tym legendami cysterskimi, m.in. o opacie i rybie siei), historią, ale i przyszłością obiektu.

Dzięki trwającej rewitalizacji i pracom remontowym, obiekt nadal ożywiać mają działania kulturalne. W projekt zaangażowane jest szczecińskie studio filmowe TwoShots, animator i twórca mappingów Patryk Stępniak-Pater oraz Artur Sosen Klimaszewski – kompozytor, związany przez lata m.in. z poznańskim Teatrem Strefa Ciszy. Ilustracja muzyczna do mappingu będzie tworzona na żywo.

 

Źródło: Organizator

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl