Cienie zapomnianych kultur

19:00

Kiedy

14.10 - 14.10.2017
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Kościół pocysterski
ul. Cystersów 3a/3
Kołbacz

Cienie zapomnianych kultur

Czy jest lepsze miejsce, niż pocysterska przestrzeń do opowiadania o tym, czym jest samowystarczalność, budowanie (małej) cywilizacji od podstaw pracą własnych rąk?

14 października, o godz. 19.00  gościem „Cieni zapomnianych kultur” organizowanych przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki będzie Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat. Cohabitat promuje ideę budowy samodzielnych ekologicznych siedlisk (habitatów), urządzeń opartych o otwarte technologie i zmieniania lokalnego otoczenia w duchu twórczego nonkonformizmu.

Organizacja skupia m.in. architektów, specjalistów od permakultury i odnawialnych źródeł energii, tworząc swoisty ekosystem. Jak twierdzi Paweł Sroczyński, popularność Cohabitatu (m.in. 100 tys. fanów na Facebooku, zaproszenia na prestiżowe konferencje TEDx) jest symptomem rosnącego post-konsumpcyjnego, świadomego społeczeństwa.

– Aby zbudować dom trzeba wziąć kredyt, leki zamiast leczyć niszczą zdrowie, modyfikowana żywność truje ciało, korporacje degradują ducha przedsiębiorczości, system edukacji tłumi kreatywność, rolnictwo niszczy przyrodę a technologia jest obecnie zbyt skomplikowana, by ją regenerować, naprawiać lub modyfikować. Nie mogłem zrozumieć źródła tych absurdów wiedząc, że obok nich istnieje tak wiele alternatyw – technologii, metod i narzędzi, które bez problemu harmonizują większość ważnych dla człowieka spraw – opowiada Paweł Sroczyński, tłumacząc genezę powstania Cohabitatu.

Swoje cele Cohabitat realizuje poprzez festiwale (Cohabitat Gathering), warsztaty budownictwa naturalnego, eksperymentalną Osadę Twórców oraz webinaria i pionierskie wydawnictwa, m.in. eko podręczniki (do nabycia podczas imprezy) i pismo Wytwórcy. Spotkanie w Kołbaczu będzie okazją, by dowiedzieć się czy możliwa jest samowystarczalność i demokratyzacja produkcji, czym jest energetyka obywatelska, jak działa cohousing, jak powstają domy z gliny i kostek słomy oraz piece rakietowe.

Spotkanie w spichlerzu (w nawie głównej kościoła pocysterskiego) poprzedzi wystawa wielkoformatowych fotografii ilustrujących najważniejsze działania Cohabitat. Zafunkcjonuje też mały spichlerzowy wymiennik – stół, na którym będzie można zostawić (i zabrać) drobne przedmioty, które chcemy przekazać, by teraz cieszyły innych.

O godz. 20.30, muzyczna odsłona „Cieni zapomnianych kultur” – koncert zespołu Banda Nella Nebbia.

Zespół proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było. To wybuchowa mieszanka, zachwycająca zarówno niespotykaną energią, jak i precyzją wykonania, żywiołowością i dyscypliną. Zespół zdobył Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” Polskiego Radia 2015.

Banda Nella Nebbia to autorski projekt pochodzącego z Litwy kompozytora i basisty Justinasa Važnevičiusa występującego pod pseudonimem Franciszek Szpilman. Do współpracy zaprosił artystów z Sejn i Warszawy. Ich muzyka to połączenie żywiołu jazzowego, z rockową dynamiką i wpływami muzyki tradycyjnej. Słuchaczom ich twórczości na myśl przychodzą skojarzenia z dokonaniami Franka Zappy, Johna Zorna czy rockowego zespołu Primus. Ważnym źródłem inspiracji jest także tradycyjna muzyka litewska, klezmerska i polska.

Wyrazista artystyczna wizja, którą lider zaproponował na Nowej Tradycji z zespołem Banda Nella Nebbia przyniosła Franciszkowi Szpilmanowi także nagrodę specjalną im. Czesława Niemena dla wyróżniającej się osobowości. Muzyk proponując brawurowe partie na gitarze basowej, równolegle dyryguje kolegami.

14 października, kościół pocysterski w Kołbaczu
– godz. 19.00
– spotkanie z Pawłem Sroczyńskim, założycielem Cohabitat, wystawa fotografii
– godz. 20.30 – koncert zespołu Banda Nella Nebbia, laureatów Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” Polskiego Radia
Wstęp wolny

Projekt „Cienie zapomnianych kultur” realizowany od 2008 roku przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, sięga do międzykulturowego dialogu i jednocześnie prezentuje lokalną tożsamość. Odkryty na nowo spichlerz zamieniony został w Galerię Cysterską, której atmosfera jest za każdym razem zaproszeniem w ponadczasową podróż. W Kołbaczu goszczą artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami, często zacieranymi przez czas, spychanymi na cywilizacyjny i kulturowy margines. Zainspirowani wielowiekowym dziedzictwem kołbackich cystersów przypominamy ich materialny dorobek i realizujemy działania wspierające rewitalizację dawnego opactwa cysterskiego.

Więcej informacji: www.spichlerz-sztuki.pl

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Organizator