Brakujące ogniwo

18:00

Kiedy

16.09 - 16.09.2016
godz.: 18:00

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

To już druga powieść szczecińskiej autorki, doktorantki filozofii indyjskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Echa jej zainteresowań kulturami Dalekiego Wschodu i statusem kobiet w krajach orientalnych odnaleźć można w obu książkach.

Pierwsza, „Zapach tytoniu”, opowiada o Zuzie, która jest bibliotekarką mieszkającą w Szczecinie. W jej życiu nie ma miejsca na nieprzewidywalność, codzienność dzieli między pracę, spotkania z Filipem i czytanie książek. Rutyna niszczy w Zuzie kreatywność literacką: od dłuższego czasu nie napisała nic sensownego, a kiedyś przecież poświęcała tworzeniu każdą wolną chwilę. Nawet ulubiona przez nią kultura indyjska nie osładza gorzkiej świadomości wypalenia. Nagle otwiera się przed nią inny świat kiedy poznaje Igora… Książka zyskała grono sympatyków oraz krytyków. Autorka przekazała Zuzie wiele swoich cech, a w szczególności zainteresowanie kulturą orientalną.

„Brakujące ogniwo” to książka opowiadająca o Eulalii „Lalce” Zamojskiej, która w ciągu dnia świetnie odnajduje się w korporacyjnej rzeczywistości, a wieczorami ostro imprezuje i od niechcenia łamie męskie serca. Tylko nieliczni wiedzą, że pod maską przebojowej, wyzwolonej dziewczyny skrywa osobisty dramat. Lalka diametralnie różni się od delikatnej i wycofanej Zuzy z „Zapachu tytoniu”. Jest pewna siebie, nastawiona na sukces i samorealizację.

Tak o książce mówi autorka: „Była dla mnie znacznie większym wyzwaniem niż ‘Zapach Tytoniu’. W ‘Brakującym ogniwie’ zawarłam, oprócz wątku obyczajowego, także elementy sensacyjne. Pisząc tę powieść czułam się jak figura szachowa – wiedziałam, że wystarczy jeden fałszywy ruch, naciągnięcie faktów, nieprawdopodobny splot okoliczności, by przegrać i zamienić fabułę w nieprawdziwą opowiastkę. Sądząc po pozytywnych reakcjach czytelników, udało mi się uniknąć banału”.

Również w ‘Brakującym ogniwie’ nie zabrakło kultury indyjskiej, która staje się swoistym talizmanem twórczości Kaszubowskiej. Drugim talizmanem jest rodzinny Szczecin. W swoich książkach pisarka oddaje koloryt miasta; pisze o miejscach, w których spędza czas.

Czytelnik odbywa więc wycieczkę po Szczecinie: pije kawę w Starbucks, uczestniczy w tandemach językowych w Piwnicy Kany, spędza czas w Uroczysku, czy próbuje wegetariańskich specjałów w Green Way. Ma również okazję odwiedzić aulę Wydziału Humanistycznego, zasłodzić się deserem gulab jamun w Bombaju, czy wziąć udział w wykładzie motywacyjnym w Hali Opery. Wstęp na spotkanie wolny! Na miejscu będzie można kupić książkę „Brakujące ogniwo”. Spotkanie poprowadzi Tomasz Połoński.

Źródło: Organizator