Artur Andrus

20:00

Kiedy

21.01 - 21.01.2019
godz.: 20:00

Bilety

Bilet: od 85,-zł
Kup bilet

Gdzie

Centrum Kultury 105
Zwycięstwa 105
Koszalin

Artur Andrus

Recital kabaretowy z towarzyszeniem zespołu muzycznego

Studiował dziennkarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów, a momentem przełomowym w jego karierze artystycznej okazał się przeprowadzony „na zaliczenie” wywiad z Wojciechem Młynarskim – wywiad został przeprowadzony wierszem – Artur zadawał wierszem pytania, a Wojciech Młynarski improwizując wierszem odpowiadał.
Niedługo po tym Artur Andrus otrzymał propozycję poprowadzenia audycji poświęconej piosence satyrycznej w Pr. 4 Polskiego Radia. Jego współpraca z Programem Trzecim rozpoczęła się w roku 1994 po spotkaniu z Andrzejem Zakrzewskim na jednym z przeglądów kabaretowych. Początkowo był redaktorem „Powtórki z Rozrywki”, później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową „Trójką pod Księżycem” i piątkowym „Teraz śmieszniej”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu.
Oprócz pracy w radiu, Artur Andrus często występuje w charakterze konferansjera przeglądów kabaretowych. Zaczęło się od Mulatki w Ełku, potem była krakowska PAKA, Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim. Od  1999 roku był związany z  Łódzką Piwnicą Artystyczną – Przechowalnia, w której występował razem z Andrzejem Poniedzielskim, Elżbietą Adamiak i zaproszonymi gośćmi.
Artur Andrus to artysta wszechstronny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. Pisze również teksty piosenek dla innych artystów kabaretowych, m.in. dla Małgorzaty Zwierzchowskiej i Olka Grotowskiego („Wiesiek idzie”, „Jarocin”, „Beczka piwa”) dla Czerwonego Tulipana („Żeby się sobą zauroczyć”, „Odezwa do Małgosi”),  dla Grupy MoCarta – słynny „Paskudny wio…” wykonywany z Arturem Renionem, czy „Nie śmiejcie się z taty”. Jego teksty wykonuje również  Alicji Majewska, Hanna Śleszyńska, Czesława Mozil.
Wiersze Artura Andrusa ukazywały się na ostatniej stronie „Przekroju”. Od 2006 roku prowadził również swój bloog, który doczekał się wydania w formie książki. W październiku 2011 ukazał się wywiad z Marią Czubaszek przeprowadzony przez Artura Andrusa – „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” a w  listopadzie 2013 r. – „Boks na ptaku – czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek”  – ciąg dalszy rozmowy, ale już z udziałem Wojciecha Karolaka. Po niespełna dziewięciu miesiącach od premiery uzyskał status Podwójnie Platynowej Płyty i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w r. 2012 ( wg. rankingu OLiS). W kwietniu 2013 r. nakładem tej samej wytwórni ukazało się kolejne wydawnictwo –   CD i DVD „Kolejny  album – „Cyniczne córy Zurychu” – to ponowny sukces artysty. Płyta wydana również  przez wytwórnię Mystic Production w marcu 2015 r. po trzech miesiącach od premiery otrzymała status złotej płyty a w maju 2018 okryła się platyną. Album „Sokratesa18” to kolejny efekt współpracy z wytwórnią Mystic Production, ukazał się w kwietniu 2018 r.
Artur Andrus jest również autorem bajek dla dzieci – zbiór 8  zabawnych opowiadań przeznaczonych dla dzieci, ale również dla dorosłych pt. „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych” , został wydany w 2012 r. przez wydawnictwo Zielona Sowa. W 2016  Esteri wydało dedykowaną  dzieciom  książkę  Munro Leaf pt. „Czytanie jest super”, z polskim tekstem i wierszami Artura Andrusa.
W 2010 r. Artur Andrus otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, w listopadzie 2011 Prezydent RP uhonorował go Złotym Krzyżem Zasługi (w 2005 roku otrzymał również Srebrny Krzyż Zasługi).  W Październiku 2015 r. otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Kup bilet