Afro Balanga w Kanie / Festiwal Africa Trip vol.4

20:30
Afro Balanga w Kanie / Festiwal Africa Trip vol.4
Fot. Materiały promocyjne organizatora

Kiedy

12.10 - 12.10.2019
godz.: 20:30

Bilety

Bilet: obowiązują darmowe wejściówki

Gdzie

Ośrodek Teatralny Kana
Pl. św. Piotra i Pawła 4/5
Szczecin

Afro Balanga w Kanie / Festiwal Africa Trip vol.4

Fot. Materiały promocyjne organizatora

AfroBalanga to wieczór poświęcony kulturze muzycznej Afryki ze szczególnym uwzględnieniem regionu Afryki Zachodniej. To także spotkanie z wyjątkowymi artystami i muzyką pochodzącą prosto z serca. To propozycja, która ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców bogatą kulturę Afryki w różnych jej odsłonach, a co za tym idzie: zwiększenie wrażliwości mieszkańców Szczecina oraz osób przyjezdnych na różnorodność kulturową, pobudzenie potrzeby poszerzania wiedzy i świadomości na jej temat oraz większego szacunku do innych kultur. Jest to także próba przypomnienia i nawiązania do bogatej tradycji bębniarskiej Szczecina. Miasta, w którym powstał jako jeden z pierwszych polskich zespołów grających muzykę Afryki Zachodniej zespół Czerwone Drzewo. A później Sambal − pierwszy w Polsce zespół grający perkusyjną, uliczną sambę batucadę. Muzyka łączy, jest ponad podziałami. Wieczór pełen muzycznych doznań, który ma uczyć wzajemnego szacunku. Propozycja powinna zainteresować zarówno młodych ludzi lubujących się w gorących rytmach lub poszukujących swoich muzycznych fascynacji, jak i nieco starszych pasjonatów muzyki o zabarwieniu etnicznym − to także uczta dla koneserów wykwintnych brzmień. AfroBalanga zwieńcza Festiwal Kultury Afrykańskiej „Africa Trip” (edycja czwarta).

Program:
20.15 Otwarcie drzwi Teatru Kana
20:30 Uderz w Bęben
21:30 DjembePRO + Sana Camara & Mamadou Dian Camara
23:00 After party w Piwnicy Kany: muzyka z głośników, o którą zadba Toft! Możliwy również jamm session z zaproszonymi gośćmi

DjembePRO – założeniem tego międzynarodowego projektu jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, wspólnych treningów oraz intensywnego rozwoju, dla muzyków/instruktorów zajmujących się zgłębianiem wiedzy dotyczącej gry na afrykańskich instrumentach. Wynikiem systematycznych spotkań jest przygotowany wspólnie materiał muzyczny. Występ uświetni obecność wybitnych postaci: muzyka Sana Camara oraz tancerza Mamadou Dian Camara pochodzących ze stolicy Gwinei – Conakry.

Sana Camara- jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych afrykańskich muzyków perkusyjnych młodego pokolenia. Pochodzi z Conakry, stolicy Gwinei. Od najmłodszych lat kształcił się pod okiem mistrzów Yamoussa Camara i Mouctar Touré. Był solistą baletu Soleil d’Afrique. Członkiem Sourakhata, Percussion Group Babara, Toure Kunda Percussion i Sabougnouma. Obecnie mieszka w Belgii, gdzie współpracuje z Babara Bangoura. Podróżuje po Europie, występując i prowadząc warsztaty gry na djembe.

Mamadou Dian Camara – brat wspomnianego Sana Camara, tancerz i muzyk urodzony w Conakry pochodzący z rodziny griotów. Uczył się pod okiem swojego ojca, Mamadou Nylona Camary, założyciela zespołu Ensemble Instrumental de Guinée oraz Mamy Diaboli. W Gwinei, współpracował jako tancerz i muzyk z Ensemble national des percussions de Guinée, Ballet de Matam, balet Merveilles de Guinée, balet Soleil d’Afrique oraz grupami Konkoba. Mamadou Dian Camara W 2001 roku wydał we Francji album zatytułowany L’Afrique Noire (Musique ARB) – zbiór afrykańskich piosenek i kołysanek dla dzieci. Pochodząca z tej płyty piosenka Bonbon trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu Życie Adeli (reż. Abdellatif Kechiche, Złota Palma Festiwalu Filmowego w Cannes, 2013). Obecnie mieszka we Francji. Prowadzi warsztaty tańca we Włoszech i w Grecji. Cyklicznie organizuje również podróże szkoleniowe do Gwinei.

Uderz w Bęben – grupa stworzona przez szczecińskiego bębniarza, etnologa, miłośnika Afryki oraz inicjatora Festiwalu Africa Trip – Pawła Sasima. Nazywają się różnie w zależności od okoliczności i potrzeb, znani między innymi jako Afro Banda, Djembelovers lub Grupa Uderzeniowa. Repertuar grupy to inspirowane autentycznymi zachodnioafrykańskimi schematami muzycznymi rytmy grane na tradycyjnych bębnach djembe i dundun.

Źródło: Organizator