54 Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019

18:00
54 Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019

Kiedy

29.04 - 29.04.2019
godz.: 18:00

Gdzie

KONTRAPUNKT - Przegląd Teatrów Małych Form
pl. Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

Kategorie


54 Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019

Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT to jeden z najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych. Niezmiennie, od ponad pół wieku, jego sednem jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na teatralnych scenach ważne i wartościowe. To swoisty barometr kondycji współczesnego teatru, a do tego emocjonująca rywalizacja. Grand Prix Przeglądu przyznaje w głosowaniu publiczność, spektakle nurtu konkursowego ocenia także profesjonalne jury.

KONTRAPUNKT to − wbrew pełnej nazwie (Przegląd Teatrów Małych Form) − nie tylko sztuka teatru. To interdyscyplinarny festiwal, na którego tygodniowy program składa się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. To kolejne, pozakonkursowe prezentacje spektakli oraz szeroki nurt OFF KONTRAPUNKT, dedykowany teatrowi niezależnemu. To także rozmaite wydarzenia towarzyszące: barwny korowód, koncerty, wystawy, spotkania, dyskusje oraz warsztaty.

Czas KONTRAPUNKTU to dla Szczecina święto sztuki. Festiwal eksploruje miasto, objawia się nie tylko w miejscach dedykowanych teatrowi, ale też w nieoczywistych dla sztuki przestrzeniach. 54. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT odbędzie się między 6 a 13 maja 2019 (z prologiem 29 kwietnia 2019 roku).

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany spektakl Zapiski z wygnania (WT):

Teatr Polonia w Warszawie
Sabina Baral
Zapiski z wygnania

reżyseria: Magda Umer
opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki

obsada: Krystyna Janda
Janusz Bogacki z zespołem muzycznym w składzie:
Tomasz Bogacki (gitara), Mateusz Dobosz/Paweł Pańta (kontrabas),
Bogdan Kulik (perkusja), Marek Zebura (skrzypce)

czas trwania: 100 minut
data premiery: 9 marca 2018

„Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami. „Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. A potem, przez następne dwadzieścia trzy lata nie wyjechali […]. Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci – my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła”.

Cena biletów: 75,00 zł – 85,00 zł

Źródło: Organizator