54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

19:00

Kiedy

13.07 - 13.07.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: normalny - 20 zł, ulgowy - 13 zł

Gdzie

Katedra św. Jana Chrzciciela
Plac Katedralny 8
Kamień Pomorski

54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

Koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykonawcy:

Józef Serafin – organy
Katarzyna Duda – skrzypce
Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

Program koncertu

Józef Serafin ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie (1968, dyplom z odznaczeniem) oraz Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (1972, dyplom z odznaczeniem). Jest laureatem pierwszych nagród m.in. na ogólnopolskim konkursie organowym w Warszawie (1967) i międzynarodowym konkursie organowym w Norymberdze (1972). Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Pełni funkcję kierownika międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku oraz międzynarodowego festiwalu młodych organistów Juniores Priores w Sejnach. Brał udział w pracach jury wielu międzynarodowych konkursów organowych (m.in. Praga, Norymberga, Paryż-Chartres, Moguncja, Gdańsk). Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (od 2018 – profesor honorowy tej uczelni) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2016 otrzymał od papieża Franciszka medal „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Katarzyna Duda studiowała Ecole Supérieure de Musique w Sion (Szwajcaria) oraz na Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Była stypendystką m.in. Interlochen Academy of Arts (USA). Wielokrotnie zdobywała nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych skrzypków. występuje z recitalami i koncertami w Polsce, w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Koncertowała m.in. w Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali Rossiniego w Padwie i w Concertgebouw w Amsterdamie. Artystka posiada rozległy i różnorodny repertuar, zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną. Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych Francji, Holandii, Meksyku, Niemiec, Polski, Rosji, Szwajcarii.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna powstała podczas Letnich Warsztatów Artystycznych dla młodzieży uczelni, szkół i innych ośrodków kształcenia artystycznego, zorganizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od ponad 20 lat stale gości w kalendarium warsztatów adresowanych do muzyków ze szkół średnich oraz studentów akademii muzycznych z Polski i z zagranicy. Pobyt w Szczecinie jest szansą dla młodych instrumentalistów na zdobycie doświadczeń związanych z występami w zespołach kameralnych oraz w orkiestrze symfonicznej. Występy orkiestry na festiwalach w województwie zachodniopomorskim stanowią uwieńczenie pracy w trakcie trwania wakacyjnych kursów interpretacyjnych, prowadzonych przez dyrygenta J.M. Zarzyckiego.

Jan Miłosz Zarzycki ukończył klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz klasę dyrygentury na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku zajął ex aequo pierwsze miejsce oraz otrzymał trzy nagrody specjalne. Występował w Austrii, Czechach, Holandii, Rosji i we Włoszech. Ma w swoim dorobku trzynaście nagranych płyt. W 2013 został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest dyrektorem Filharmonii Kameralnej w Łomży im. W. Lutosławskiego oraz wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2014 otrzymał tytuł profesorski.

Kolejne koncerty 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim:

20 lipca
Krzysztof Musiał – organy
Chór Kameralny OKTOICH z Wrocławia

27 lipca
Gerhard Gnann – organy/Niemcy
Bielski Kwartet Puzonowy

3 sierpnia
Filip Presseisen – organy
Krzysztof Meisinger – gitara
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce

10 sierpnia
Krzysztof Urbaniak – organy
Kwartet smyczkowy Wilanów

17 sierpnia
Ireneusz Wyrwa – organy
Chór mieszany Philharmonic Choir Taipei /Taiwan

24 sierpnia
Andrzej Chorosiński – organy
Krakowski Kwintet Dęty

31 sierpnia – koncert finałowy
Maciej Zakrzewski – organy
Orkiestra Kameralna z Prenzlau
Bartlomiej Nizioł – skrzypce
Eugeniusz Kus – dyrygent

Źródło: Organizator

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl