54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

19:00

Kiedy

06.07 - 06.07.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: normalny - 20 zł, ulgowy - 13 zł

Gdzie

Katedra św. Jana Chrzciciela
Plac Katedralny 8
Kamień Pomorski

54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

Wykonawcy:

Albrecht Koch/Niemcy – organy
Zespół kameralny „Barock Tune”:
Benedykt Matusik – trąbka
Stanisław Majerski – trąbka
Tomasz Sobaniec – perkusja
Łukasz Mikołaj Mateja – organy

Program koncertu

Albrecht Koch był w dzieciństwie członkiem znanego chóru chłopięcego „Dresdner Kreuzchor”. Od 2008 jest kantorem i organistą słynnych organów Silbermanna w katedrze we Freibergu. Pod jego kierownictwem rozbrzmiewają dzieła J.S. Bacha, a także liczne utwory prezentujące dzieje muzyki na terenie Saksonii. Koncertuje w wielu krajach europejskich oraz w Australii. Jego nagrania uzyskały nominacje do nagrody niemieckiej krytyki muzycznej. Jest także jurorem wielu europejskich konkursów organowych, a także wykładowcą Hochschule für Musik und Theater w Lipsku. Od 2010 jest prezesem Towarzystwa Gottfrieda Silbermanna, organizującego koncerty i międzynarodowe konkursy muzyczne. Jest również członkiem Senatu Kultury Saksonii.

Benedykt Matusik jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracował jako pierwszy trębacz w Capella Cracoviensis, Orkiestrze Polskiego Radia w Krakowie, a od 1995 w Narodowej Orkiestrze` Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Na drugi nurt jego działalności artystycznej składają się występy w charakterze solisty i kameralisty. Jest współzałożycielem i członkiem zespołu kameralnego ,,Barock Tune”, stale współpracuje z Orkiestrą Kameralną Sinfonietta Cracovia. Od 1993 prowadzi klasę trąbki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wacław Mulak ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Od 1996 uzupełniał umiejętności muzyczne na studiach podyplomowych w Hochschule für Musik w Stuttgarcie, a następnie w Monachium. Jest laureatem pierwszych nagród, m.in. we Wrocławiu i Bydgoszczy. Jest również współzałożycielem zespołu „Barock Tune”. Obecnie pracuje w  Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie jako pierwszy trębacz (solista) i jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Tomasz Sobaniec ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie perkusji. Jako członek zespołu „Overtime” zdobył II nagrodę na Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie (1990). Od 1992 jest członkiem orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji na Akademii Muzycznej w Krakowie. Ma na swoim koncie prawykonania utworów muzyki współczesnej. Jest współzałożycielem zespołów: „Barock Tune” oraz „Alta Cappella” (historyczne trąbki i kotły).

Łukasz Mikołaj Mateja rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów. W 1991 otrzymał stypendium Roosevelt University i studiował w Chicago Musical College. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Bach-Akademie Helmuta Rillinga, L. Lohmanna, M. Radulescu, G. Boveta, J. Laukvika i odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Od lat 90. XX w. pełni funkcję organisty w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny, jest także organistą i kantorem Wspólnoty Niemieckojęzycznej Sankt Barbara działającej przy kościele oo. jezuitów w Krakowie. W l. 2007 – 2012 był dyrektorem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. W 2017 w uznaniu pracy organisty otrzymał srebrny medal św. Jana Pawła II.

Kolejne koncerty 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim:

7 lipca – koncert dodatkowy
Finałowy koncert warsztatów dziecięcych zespołów muzyki dawnej

13 lipca
Koncert upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
Józef Serafin – organy
Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

20 lipca
Krzysztof Musiał – organy
Chór Kameralny OKTOICH z Wrocławia

27 lipca
Gerhard Gnann – organy/Niemcy
Bielski Kwartet Puzonowy

3 sierpnia
Filip Presseisen – organy
Krzysztof Meisinger – gitara
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce

10 sierpnia
Krzysztof Urbaniak – organy
Kwartet smyczkowy Wilanów

17 sierpnia
Ireneusz Wyrwa – organy
Chór mieszany Philharmonic Choir Taipei /Taiwan

24 sierpnia
Andrzej Chorosiński – organy
Krakowski Kwintet Dęty

31 sierpnia – koncert finałowy
Maciej Zakrzewski – organy
Orkiestra Kameralna z Prenzlau
Bartlomiej Nizioł – skrzypce
Eugeniusz Kus – dyrygent

Źródło: Organizator

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl