54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

19:00

Kiedy

31.08 - 31.08.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: normalny - 20 zł, ulgowy - 13 zł

Gdzie

Katedra św. Jana Chrzciciela
Plac Katedralny 8
Kamień Pomorski

54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

Koncert finałowy 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

Wykonawcy:

Maciej Zakrzewski – organy
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Orkiestra Kameralna z Prenzlau/Niemcy
Eugeniusz Kus – dyrygent

Program koncertu

Maciej Zakrzewski ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych (Gdańsk, Pontecagnano-Faiano). Brał udział w kursach mistrzowskich (profesorowie: P. van Dijk, L. Ghielmi, W. Zerer). Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie i chórem Uniwersytetu Kard. St. Wyszyńskiego. Ma w swoim dorobku płytę z nagraniami dzieł F. Liszta i Ch. Widora na organach archikatedry w Oliwie. Prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej w Gdańsku. W 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska „Młodzi Twórcy Kultury”, a w 2010 do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorskie Nadzieje Artystyczne”.

Bartłomiej Nizioł ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu, następnie naukę swą kontynuował w Conservatoire de Lausanne. Zajął pierwsze miejsca na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu. Został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, Englisch Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony. Od 1995 mieszka w Szwajcarii. W l. 1997 – 2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od 2003  koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery. Jest primariuszem powstałego w 2010 Valentin Berlinsky Quartet. Od 2008 jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

Orkiestra Kameralna z Prenzlau wywodzi się z założonej w 1954 Państwowej Orkiestry Powiatowej. Siedzibą istniejącego obecnie zespołu kameralnego jest Prenzlau. Działalność orkiestry charakteryzuje przede wszystkim jej uniwersalność: oprócz regularnych koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i występów kameralnych w Prenzlau zespół występuje często w Niemczech i za granicą, mając na swym koncie koncerty na terenie Danii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych oraz w Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce oraz we Włoszech. Znaczącym tournée zespołu były występy w marcu 2012 w Szwajcarii. Orkiestra brała udział w nagraniach płytowych z muzyką J.S. Bacha, G.F. Händla, J.K. Vaňhala, W.A. Mozarta.

Eugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Brał udział w  międzynarodowych i krajowych festiwalach muzycznych, występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Uczestniczył jako lektor w międzynarodowych seminariach dyrygenckich i warsztatach (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Korei Płd. i USA). Wielokrotnie zapraszany do udziału w jury międzynarodowych konkursów chóralnych, wokalnych i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Grecji, Niemczech i Włoszech). W l. 1974 – 2007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego oraz Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. Jest profesorem sztuk muzycznych, wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie.

Źródło: Organizator

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl