529. Rocznica ślubu Księcia Bogusława X z Anna Jagiellonką

16:00

Kiedy

02.02 - 02.02.2020
godz.: 16:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich - Hol Wschodni
Korsarzy 34
Szczecin

Kategorie


2 lutego przypada 529. rocznica ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką, który się odbył 2 lutego 1491 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Tradycyjnie z tej okazji Zamek zaprasza na projekcję filmu archiwalnego Zamek Szczeciński oraz spotkanie dotyczące tej rocznicy, połączone z pokazem slajdów, zakończone spacerem po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

Przebieg trasy spaceru:
Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne)
Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100)
Zakończenie zwiedzania przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.

Zamek Szczeciński , film archiwalny, udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)
Unikalny dokument, ukazujący historię Zamku i powojenne losy centrum Szczecina.

Autorem materiału filmowego, powstałego na przełomie lat 50. i 60. XX w. jest Witold Chromiński. Zdjęcia odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku, poddano cyfrowej rekonstrukcji i premierowo pokazano w 100-lecie urodzin ich autora.

Film ukazuje Zamek, jego otoczenie i zrujnowane albo prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Niezwykłe wrażenie robi widok tramwaju przecinającego niemal puste pole, które okazało się być zupełnie zniszczonym obszarem przy obecnym Placu Rodła. Zobaczymy też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy skrzydła północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką i świeżo odbudowany Most Długi.

Źródło: Organizator