41. PKO Półmaraton Szczecin oraz Bieg na 10 km

10:00

Kiedy

30.08 - 30.08.2020
godz.: 10:00

Gdzie

Jasne Błonia
Ks. Piotra Skargi
Szczecin

41. PKO Półmaraton Szczecin oraz Bieg na 10 km

30 sierpnia „Pobiegniemy razem” w 41 edycji PKO Półmaraton Szczecin na dystansie: półmaratonu oraz biegu na 10 km. 

Wszystko zaczęło się od 1980 roku kiedy to wystartowała Szczecińska Dwudziestka, która doczekała się jubileuszowych 20-tu edycji. W 2000 roku impreza przekształciła się w Szczeciński Półmaraton Gryfa, którego Dyrektorem został Jerzy Skarżyński. Jerzy Skarżyński uzasadniał zmianę formy i nazwy biegu w następujących słowach: „Można to było zrobić już przed pięcioma, sześcioma laty, gdyż od takiego czasu dystans 20 km przestał być dystansem klasycznym. Teraz mistrzostwa świata i Polski odbywają się na dystansie półmaratonu. Jako organizatorzy biegu przeczekaliśmy jednak do jubileuszu 20-tej edycji, by w podniosłej atmosferze „pochować” Szczecińską Dwudziestkę, a potem ożywić coś nowego, ale na gruncie 20-letnich już doświadczeń”.
Nowe wcielenie tradycyjnego biegu, który na trwale zapisał się w kalendarzu imprez sportowych miasta otrzymał kolejny numer imprezy czyli 21 edycję. Rekord Szczecińskiej Dwudziestki należy do Leszka Bebło ze Szczecina, który w 1996 roku zajął 2 miejsce za Kenijczykiem Wilsonem Musto uzyskawszy wynik 59:20, który do dzisiaj nie został poprawiony. Rekordzistami tej imprezy są również Ewa Wrzosek z Pyrzyc oraz Jerzy Skarżyński, którzy w latach 80-tych XX wieku aż sześciokrotnie zwyciężali w Szczecińskiej Dwudziestce.

Obecnie PKO Półmaraton Szczecin to ponad 3,5 tysiąca uczestników na dwóch dystansach: półmaratonu i biegu na 10 km oraz ponad 1000 dzieci w towarzyszącym biegu dla dzieci BIEG PIRATA.

Podczas 40-tej edycji po raz pierwszy uczestnicy biegu mogli wybrać dystans jaki ukończą nawet na trasie. Pomysł ten został bardzo dobrze przyjęty przez biegaczy. W 41 edycji będziemy kontynuować to innowacyjne rozwiązanie. Na trasie biegu będzie znajdował się punkt decyzyjny na którym zawodnik nawet w czasie biegu podejmie decyzję jaki dystans pokona – półmaraton czy bieg na 10 km.

Źródło: Organizator