20 lat Konstytucji RP – święto w stolicy Pomorza Zachodniego

12:00

Kiedy

02.04 - 04.04.2017
godz.: 12:00

Gdzie

Różne miejsca, Szczecin

20 lat Konstytucji RP – święto w stolicy Pomorza Zachodniego

Rodzinny piknik, koncerty, gry i zabawy dla dzieci, lekcja historii, debaty i dyskusje naukowe – to tylko niektóre z punktów programu trzydniowych obchodów 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na które zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Od 2 do 4 kwietnia na mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego czekać będą atrakcje historyczne i kulturalne.

Uczczenie 20. rocznicy uchwalenia najważniejszego dla Polaków aktu prawnego oraz podkreślenie jego wagi to doskonała okazja do celebrowania filarów naszej demokracji, ale i radosnego spędzenia czasu z całą rodziną. Obchody odbędą się w Szczecinie, potrwają trzy dni i zaangażowane w nie będą instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego.

Świętowanie rozpocznie się w niedzielę 2 kwietnia piknikiem rodzinnym na Placu Solidarności. W programie atrakcje dla całych rodzin – animacje (dla najmłodszych słodkie upominki, malowanie buzi, balony), gry i konkursy z nagrodami, koncerty (Olek Różanek, OHO!KOKO, Jackpot, Chór Opery na Zamku w Szczecinie, Tea Time Boogie – K. Niewirowski i K. Baranowski). Tego dnia będzie można bezpłatnie zwiedzać Centrum Dialogu Przełomy i posłuchać fragmentów naszej Konstytucji, czytanej przez aktorów Teatru Polskiego.

Godziny popołudniowe to koncert pieśni patriotycznych Chóru Collegium Maiorum pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego w holu Muzeum Narodowego w Szczecinie (Wały Chrobrego 3 / wstęp wolny).

Poniedziałek, 3 kwietnia będzie dniem naukowo-historycznym. W CDP odbędzie się debata oksfordzka „Konstytucja III RP trwałym fundamentem państwa polskiego”, do której zaproszono uczniów III LO i Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych oraz konferencja „Samorządy w dobie zmian ustrojowych w Polsce” (oba spotkania na zaproszenia). Mgr Ewa Milczarek oraz mgr Ewa Michałkiewicz z Katedry Prawa Konstytucyjnego  i  Integracji Europejskiej US przeprowadzą tego dnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wykład „Geneza Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku – tło historyczne i nowelizacja ustaw”. Na Zamku będzie można zobaczyć też wystawę „Konstytucje Rzeczypospolitej Polskiej”, przygotowaną przez Książnicę Pomorską (wystawa dostępna także w Książnicy od 4 do 15 kwietnia).

Trzeci dzień obchodów, to niezwykła lekcja demokracji dla młodzieży szczecińskich szkół z udziałem sędziego Jerzego Stępnia, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Tematem lekcji będą „Przemiany ustrojowe w Polsce z 1990 r. – podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego”.

Obchody zwieńczy koncert muzyki polskiej „Wiolonczela Chopina” w wykonaniu Artes Duo (Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala ks. Bogusława X, wstęp biletowany).

Konstytucja uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku to pierwsza w Polsce współczesna ustawa zasadnicza powstała w demokratycznym państwie prawa. Była odpowiedzią na nową sytuację w kraju, związaną z upadkiem komunizmu i głębokimi przemianami ustrojowymi, zapoczątkowanymi w 1989 roku. Konstytucja jest najwyższym i najważniejszym aktem prawnym w państwie.

Sprawdź szczegółowy program wydarzenia

Źródło: Organizator