Zabytkowa dzwonnica w Mokrem (powiat goleniowski) zostanie zabezpieczona. Z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego zostanie przeznaczone 70 tys. zł na opracowanie dokumentacji konserwatorskiej, niezbędnej do rozpoczęcia prac remontowych dzwonnicy.
O zabytku
Wieża dzwonowa przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Mokrem, powstała prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII wieku. Jest to trzykondygnacyjna, wolnostojąca konstrukcja, usytuowana w pobliżu zachodniej ściany świątyni, zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu. Niestety, stan techniczny dzwonnicy uległ znacznemu pogorszeniu. Widoczne są uszkodzenia szalunku oraz wygięcia konstrukcji, co pogłębiają niekorzystne warunki atmosferyczne. Po ostatniej wichurze uszkodzona została znaczna część dolnej kondygnacji ściany południowej. O złym stanie technicznym obiektu świadczą również wyniki oględzin konserwatorskich.
Działania na rzecz ochrony zabytku
Przyznana dotacja umożliwi opracowanie dokumentacji konserwatorskiej, która stanowi kluczowy krok w kierunku podjęcia prac remontowych. Celem tych działań jest zabezpieczenie dzwonnicy, przywrócenie bezpieczeństwa w jej otoczeniu oraz zachowanie historycznego charakteru obiektu.
Umowa dotycząca przyznania dotacji została podpisana podczas spotkania, które odbyło się 16 sierpnia 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim. Dokument parafowali Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Bogdan Jaroszewicz oraz ks. proboszcz Stanisław Rosół. W spotkaniu uczestniczył również Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Marcin Przepióra.
Inwestycje w 2024 roku
W 2024 roku planowane są prace remontowe i zabezpieczające na 52 obiektach zabytkowych w regionie. Łączna wartość przyznanych dotacji wynosi 3,5 mln zł. Ze wsparcia skorzystają różnorodne podmioty, w tym gminy, parafie, instytucje kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki, wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby prywatne.
Dotychczas w ramach tego programu udało się zrealizować około 850 projektów w regionie Pomorza Zachodniego. Projekty te obejmowały zarówno prace konserwatorskie i zabezpieczające, jak i przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji.
Konkurs był otwarty dla wszystkich podmiotów posiadających tytuł prawny do zabytku, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego. Pełna lista dostępna jest TUTAJ
Zobacz także:
Ruiny klasztoru augustianów w Jasienicy z dotacją na prace konserwatorskie
Autor: Infoludek.pl szczecin@infoludek.pl